Megvonta a bizalmat a legnagyobb brit ellenzéki erő, a Munkáspárt alsóházi frakciója Jeremy Corbyntól, a párt vezetőjétől. Corbyn ellen a Labour-frakció két tagja a brit EU-tagságról tartott múlt heti népszavazás után bizalmatlansági indítványt nyújtott be, amelyet a képviselők kedden hatalmas, 172-40 arányban megszavaztak. Az alsóházi Labour-frakció teljes létszáma 229, vagyis a munkáspárti képviselők háromnegyede a bizalmatlansági indítványra voksolt.
|
A szavazás nem kötelezi Corbynt a távozásra, és neki ez nem is áll szándékában. Most a képviselők kezdeményezhetik új pártelnökválasztás kiírását. Corbyn már korábban közölte, hogy ha hivatalosan megindul a pártban vezetőváltási folyamat, akkor ismét indul a tisztségért. A Brexit népszavazás óta többek között lemondott Corbyn árnyékkormányának kétharmada.
A Brexit előtt pedig ezt írtuk a kampányban játszott szerepéről szerkesztőségi cikkünkben:
Corbyn „az uniót (ahogy majdnem minden mást a világon) a globális nagytőke által szőtt láthatatlan, ám annál veszedelmesebb hálónak tartja a lelke mélyén (a nemzetközi politikában pedig Amerika komornyikjának). Amikor – ritkán és erőtlenül – a bennmaradás mellett szólal fel, először hosszasan sorolja, hogy mennyi baj van az unióval, és az is erősen feszélyezi, hogy tulajdonképpen Cameron mellett kéne kampányolnia (miközben a távozni akarók győzelme és a Cameron-kormány ebből következő, elkerülhetetlen bukása akár új választásokhoz, és a Labour győzelméhez is vezethet). A Corbyn vezette Munkáspárt az európai balközép, szocdem pártok szégyene lett.”
(MTI, Politico)