Megegyezés született Magyarország és az EU között: jóváhagyták a magyar helyreállítási tervet

  • narancs.hu
  • 2022. december 13.

Külpol

Megoldást találtak a Magyarország által blokkolt kérdésekre, például Ukrajna is kaphat hitelt, cserébe jóváhagyták a magyar pénzekre vonatkozó megállapodásokat.

Az Európai Unióba delegált nagykövetek hétfő éjszaka Brüsszelben elvi egyezségre jutottak fontos kérdésekben: jóváhagyták nemcsak az Ukrajnának szánt 18 milliárd eurós támogatási csomagot és a 15 százalékos globális minimumadót, de az 5,8 milliárd euró vissza nem térítendő támogatást tartalmazó magyar helyreállítási tervet és a jogállamisági eljárás lezárására vonatkozó javaslatot is. A döntéseket írásos megállapodásban fogják véglegesíteni a tagállamok. Erre a következő napokban kerül sor, akkor válnak hivatalossá a döntések, és a részletek is akkor derülhetnek csak ki. Minderről a 444.hu adott hírt keddre virradó éjjel.

A megállapodás főbb pontjai:

  • Jóváhagyták a magyar helyreállítási tervet.

Az Európa Tanács elfogadta a magyar helyreállítási tervet, és ezt javasolta a tagállamoknak az Európai Bizottság is. Ám múlt kedden levették az ügyet a napirendről, miután Varga Mihály pénzügyminiszter megvétózta az Ukrajnának szánt 18 milliárd eurós hitelt. A terv jóváhagyása azért kiemelten fontos fejlemény, mert ha a Tanács ezt nem tette volna meg szilveszterig, akkor a magyar kormány mintegy 1650 milliárd forintnyi támogatástól esett volna el. 

A terv jóváhagyása azt jelenti, hogy a magyar kormány elvi szinten hozzáférhet az újjáépítési alapban lévő pénzekhez, ami 2400 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást, és még ennél is több kedvezményes hitelt tartalmaz.

A magyar kormánynak még számos feltételt kell teljesítenie az Európai Bizottság felé, hogy megkapja ezeket a pénzeket, összesen 27-et. Ebből 17-et többé-kevésbé a magyar kormány már végrehajtott, továbbiakat is megígért már márciusi határidővel, ilyen például a bíróságok függetlenségének megerősítését.

  • Csökkentették 500 milliárd forinttal a magyar kormány büntetését.

Mint ismert, nemcsak a helyreállítási alap, hanem az EU költségvetéséből járó támogatási pénzek is veszélyben voltak. A Bizottság azt javasolta, hogy a Tanács fagyasszon be mintegy 3000 milliárd forint kohéziós támogatást, jogállamisági problémák miatt. Ezt az úgynevezett feltételességi mechanizmus keretében vetették volna ki Magyarországra, először alkalmazva ezt a szankciót az EU történetében. A tagállamok ehhez képest csökkentették a büntetési tételt, mondván a magyar kormány az elmúlt hetekben számos fontos reformot fogadott el (ilyen például szerintük az Integritási Hatóság felállítása), és ezeket méltányolták. 

A befagyasztott keretet 2600 milliárd forintra mérsékelték. Ez a három legnagyobb operatív program 55 százaléka. A magyar kormány abban bízik, hogy mire elfogy a szabadon elkölthető 45 százalék (2024 vége felé) addigra elég reformot hajt végre a magyar kormány ahhoz, hogy a befagyasztott rész felszabaduljon, és így nem szenved majd veszteséget a kormány.

  • Magyarország nem vétózza a globális minimumadót, de kap egy kis kivételt alóla.

A fentebb felsorolt engedményekért a magyar kormánynak is kellett tennie valamit.  A helyreállítási tervért és a büntetés befagyasztás mérsékléséért a magyar kormány elfogadta a globális minimumadót. 

A globális minimumadó lényege, hogy a legnagyobb nemzetközi multik legalább 15 százalék társasági adót fizessenek, mindenütt. Ezt a magyar kormány idén áprilisban egyszer már elfogadta, akkor a lengyel kormány vétózott. Aztán a lengyel helyreállítási tervet a nyár elején elfogadta a Tanács – mint most a magyart – és a lengyelek rögvest elálltak a vétótól. De akkor meg a magyar kormány vétózott.

  • Magyarország nem vétózza az Ukrajnának szánt 18 milliárd eurós hitelt.

Az alkunak ez a legkevésbé világos pontja. Állítólag a magyar kormány nagyot engedett korábbi álláspontjából.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?