Meghalt Jean-Marie Le Pen

  • narancs.hu
  • 2025. január 7.

Külpol

A szélsőjobboldali politikus 2011-ig vezette a ma már Nemzeti Tömörülés néven futó pártot.

96 éves korában elhunyt Jean-Marie Le Pen, a francia Nemzeti Front alapítója, Marine Le Pen apja – írja a Guardian. Le Pen 1972-ben alapította a szélsőjobboldali pártot, és 2011-i vezette, hogy aztán átadja az irányítást lányának, aki azóta Nemzeti Frontról Nemzeti Tömörülésre nevezte át a formációt.  Le Pen többször bíróság elé is került holokausztról tett kijelentései miatt, többek közt dicsérte a náci-kollaboráns Vichy-kormányt is, de elítélték többször emberiség elleni bűncselekmények tagadása és gyűlöletkeltés miatt is. Legendás gondolata, hogy az ebolavírus megoldást jelentene a túlnépesedésre. Katonai múltja során az indokínai és algériai háborúkban is részt vett, ahol kínzás vádja is érte, ezeket részben elismerte.

Le Pen öt alkalommal indult az elnökválasztáson, legnagyobb sikere 2002-ben volt, amikor bejutott a második fordulóba Jacques Chirac ellen, de ott simán kikapott. 

Lányával a párt átadása után annyira megromlott a kapcsolata, hogy Marine Le Pen kizárta a pártból, ő pedig kitagadta a családból. 2023 óta gondnokság alatt élt egészségi állapota miatt.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.