Merkelnek tetszik Macron terve, jöhet akár az Európai Egyesült Államok is

  • MTI/narancs.hu
  • 2017. szeptember 29.

Külpol

Hol lesz ebben a mi helyünk?

Üdvözölte a francia államfő, Emmanuel Macron javaslatait az Európai Unió reformjára Angela Merkel, aki tegnap este nyilatkozott Tallinnban, ahol közvetlenül az EU állam- és kormányfőinek késő este kezdődött csúcstalálkozója előtt találkozott Macronnal.

A német kancellár először nyilatkozott a francia államfő keddi javaslatairól, és azt mondta, hogy a „Macron-csomag” jó ösztönzőt jelent a továbblépéshez. Merkel egyidejűleg üdvözölte az Európai Bizottság elnökének, Jean-Claude Junckernek néhány nappal korábban előterjesztett reformjavaslatait is.

Megcsinálják?

Megcsinálják?

Fotó: MTI/EPA/Friedemann Vogel

A Macron-beszédben foglaltakkal kapcsolatban a vasárnapi német választások eredményeként rendkívül nehéz koalíciós tárgyalások előtt álló Merkel azt hangoztatta, hogy nagy az egyetértés Franciaország és Németország között. „A francia államfő beszédében jó alapot látok arra, hogy Németország és Franciaország intenzíven együttműködjön” – mondta Merkel, külön is kiemelve a társasági adóval, valamint a csődjoggal kapcsolatos francia elnöki javaslatokat. A kancellár hangsúlyozta, hogy német szempontból az EU reformjával kapcsolatban különösen fontosak a növekedés, a versenyképesség, továbbá a munkahelyteremtés kérdései. Különösen pozitívnak nevezte azokat a javaslatokat, amelyeket a francia államfő a közös védelem-, továbbá a közös menekültpolitika kiépítésére terjesztett elő. Szerinte közös nevezőn vannak a külpolitika területével kapcsolatban is, amelyen szintén cselekvésre van szükség.

Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke is reagált Macron reformterveire. Azt mondta, október közepére összeállítanak egy „útitervet”, hogy jövőre döntés születhessen ez ügyben. Tusk szerint döntő fontosságú feladat lesz megőrizni a fennmaradó 27 tagállam egységét Nagy-Britannia kilépését követően.

A francia elnök még kedden nagy ívű beszédben ismertette reformjavaslatait, amelyek révén „gyorsabb, hatékonyabb és erősebb” lenne az Európai Unió. Emmanuel Macron amúgy már korábban is hangsúlyozta az Európai Unió megújulásának szükségességét. Tegnap este egy informális vacsorán újra vázolta terveit az Európai Unió tagállamainak állam- és kormányfői előtt. A francia vezető a többi között azt javasolta, hogy az eurózóna országai nevezzenek ki egy költségvetési és egy pénzügyminisztert, és az EU erősítse meg védelmi képességeit.

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.