Nem kimeríthetetlenek az orosz hadsereg készletei sem

  • narancs.hu
  • 2024. július 18.

Külpol

Emberanyagban nincs hiány, de harckocsiból, páncélozott járművekből és lövegekből egy év múlva kifogyhatnak az oroszok.

Olyan ütemben veszíti Oroszország a harckocsiait és páncélozott járműveit, hogy 2025 második felére elérheti a kimerülés kritikus pontját az orosz haderő, írja az Economistre hivatkozva a Portfolio.hu. Miközben 2022 február 28. óta legalább háromezer harckocsit és ötezer egyéb páncélozott járművet veszített az orosz hadsereg, csak 175 viszonylag modern T-90M típusú harckocsit küldtek a frontra. Az International Institute for Strategic Studies (IISS) amerikai agytröszt elemzése szerint az Ukrajnába, utánpótlásként érkező harckocsik 85 százaléka raktárkészletről, és nem friss gyártásból érkezik. a washingtoni székhelyű Centre for European Policy Analysis elemzője, Pavel Luzin szerint mindössze harminc harckocsi készül el nulláról évente, a friss gyártás jó része tehát leginkább modernizálás.

Az új harcjárművek gyártását és a régiek felújítását jelentősen hátráltatja az alkatrészhiány. A szankciók miatt a korábban Európából importált kulcsfontosságú alkatrészek beszerzése lehetetlenné vált, a kínai alternatívák pedig gyakran nem felelnek meg a minőségi elvárásoknak. További fontos problémát jelent a vontatott és önjáró lövegekhez tartozó lövegcsövek kopása. Miközben az év elején 4800 lövegcsövet kellett kicserélni, a gyártási kapacitások éves szinten száz darab előállítására korlátozódik. Vagyis ez is a készletek rovására oldaható csak meg.

Mindez nem jelenti azt, hogy holnap már nem lesz mibe beülniük és nem lesz mivel lőniük a katonáknak, a rendelkezésre álló készlet ugyanis rendkívül nagy. Még mindig van 7 ezer esetlegesen felhasználható tüzérségi eszköz raktáron. Emellett az IISS becslése szerint idén februárban Oroszországban még körülbelül további 3200 harckocsi állt a raktárakban, és ezek 70 százaléka "a háború kezdete óta egy centimétert sem mozdult". Ugyanakkor a megmaradt T-72-esek nagy részét az 1990-es évek eleje óta fedetlenül tárolták, és valószínűleg nagyon rossz állapotban lehetnek.

Összességében az látszik, hogy az orosz hadsereg emberanyagban és az Észak-Koreából érkező szállítmányoknak köszönhetően lőszerben nem szenved hiányt, más eszközökben azonban igen. Mindez pedig arra kényszerítheti Oroszországot, hogy még 2024 vége előtt sokkal védekezőbb álláspontra helyezkedjen. Nem kizárt az sem az elemzők szerint, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök hamarosan nyitottabbá válik egy ideiglenes tűzszünet gondolatára.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.