Nem kimeríthetetlenek az orosz hadsereg készletei sem

  • narancs.hu
  • 2024. július 18.

Külpol

Emberanyagban nincs hiány, de harckocsiból, páncélozott járművekből és lövegekből egy év múlva kifogyhatnak az oroszok.

Olyan ütemben veszíti Oroszország a harckocsiait és páncélozott járműveit, hogy 2025 második felére elérheti a kimerülés kritikus pontját az orosz haderő, írja az Economistre hivatkozva a Portfolio.hu. Miközben 2022 február 28. óta legalább háromezer harckocsit és ötezer egyéb páncélozott járművet veszített az orosz hadsereg, csak 175 viszonylag modern T-90M típusú harckocsit küldtek a frontra. Az International Institute for Strategic Studies (IISS) amerikai agytröszt elemzése szerint az Ukrajnába, utánpótlásként érkező harckocsik 85 százaléka raktárkészletről, és nem friss gyártásból érkezik. a washingtoni székhelyű Centre for European Policy Analysis elemzője, Pavel Luzin szerint mindössze harminc harckocsi készül el nulláról évente, a friss gyártás jó része tehát leginkább modernizálás.

Az új harcjárművek gyártását és a régiek felújítását jelentősen hátráltatja az alkatrészhiány. A szankciók miatt a korábban Európából importált kulcsfontosságú alkatrészek beszerzése lehetetlenné vált, a kínai alternatívák pedig gyakran nem felelnek meg a minőségi elvárásoknak. További fontos problémát jelent a vontatott és önjáró lövegekhez tartozó lövegcsövek kopása. Miközben az év elején 4800 lövegcsövet kellett kicserélni, a gyártási kapacitások éves szinten száz darab előállítására korlátozódik. Vagyis ez is a készletek rovására oldaható csak meg.

Mindez nem jelenti azt, hogy holnap már nem lesz mibe beülniük és nem lesz mivel lőniük a katonáknak, a rendelkezésre álló készlet ugyanis rendkívül nagy. Még mindig van 7 ezer esetlegesen felhasználható tüzérségi eszköz raktáron. Emellett az IISS becslése szerint idén februárban Oroszországban még körülbelül további 3200 harckocsi állt a raktárakban, és ezek 70 százaléka "a háború kezdete óta egy centimétert sem mozdult". Ugyanakkor a megmaradt T-72-esek nagy részét az 1990-es évek eleje óta fedetlenül tárolták, és valószínűleg nagyon rossz állapotban lehetnek.

Összességében az látszik, hogy az orosz hadsereg emberanyagban és az Észak-Koreából érkező szállítmányoknak köszönhetően lőszerben nem szenved hiányt, más eszközökben azonban igen. Mindez pedig arra kényszerítheti Oroszországot, hogy még 2024 vége előtt sokkal védekezőbb álláspontra helyezkedjen. Nem kizárt az sem az elemzők szerint, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök hamarosan nyitottabbá válik egy ideiglenes tűzszünet gondolatára.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Önkénytörvény

Jön a Szuverenitásvédelmi Hivatal, és rábök bárkire vagy bármire, újságra, szervezetre, vállalkozásra, aki vagy ami 1.) „külföldről finanszírozott”, és olyan tevékenységet végez, amely 2. a) alkalmas a „közélet befolyásolására” és 2. b) az alaptörvény öt, a tervezetben megjelölt bekezdésében megfogalmazott értékét „sérti, negatív színben tünteti fel, vagy az azok elleni fellépést támogatja”.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.