Miért kellene figyelembe venni Orbánt?

  • narancs.hu
  • 2024. július 18.

Külpol

Volodimir Zelenszkij szerint nem kellene komolyan venni azt, aki a háború fővárosában parolázik.

Nem mondta ki, de egyértelműen Orbán Viktorra utalt Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a European Plitical Community kormányközi szervezet csúcstalálkozóján tartott beszédében. A Guardian tudósítása szerint a magyar miniszterelnököt a moszkvai látogatása miatt kritizálta.

„Közös fellépésünkkel megőriztük az egységet Európában, ami azt jelenti, hogy Putyin elhibázta az elsődleges célját […] Ez a mi előnyünk, de csak addig marad előny, amíg egységesek vagyunk” – mondta Zelenszkij. Putyin orosz elnök szerinte megpróbálhat megkörnyékezni politikusokat, kormányfőket, vagy egyesével felkeresheti néhányukat, megpróbálhatja megkísérteni őket vagy nyomást gyakorolhat rájuk, megzsarolhatja őket, hátha egyikük elárulja a többieket.

„Ha valaki Európában a hátunk mögött vagy akár más kárára próbálja megoldani a problémákat, ha valaki a háború fővárosába akar utazni, hogy beszélgessen – és esetleg a közös érdekeink ellenében vagy Ukrajna vagy más országok kárára ígérjen valamit –, akkor miért kellene egy ilyen személyt figyelembe vennünk? Az EU minden problémáját meg tudja oldani e nélkül az egyén nélkül is.”

Orbán Viktor épp átvette a stafétát az uniós soros elnöki székében, azonnak Kijevbe utazott, hogy találkozzon Zelenszkijjel. A magyar kormányfő volt addig az egyetlen az unióban, aki a háború kitörése óta nem látogatott Ukrajnába, nemzetközi találkozókon futott csak össze az ukrán elnökkel. Az ukrajnai látogatás után egy nappal azonban már Moszkvában rázott kezet Vlagyimir Putyinnal afféle békekövetként. 

A csúcstalálkozón a magyar miniszterelnök is részt vesz. Közleménye szerint "a mi koncepciónk lényege, ami eltér a hivatalos koncepciótól, hogy az Európai Uniónak nem az amerikai demokraták külpolitikáját kéne másolnia, hanem egy stratégiai autonómia jegyében - és ezt éltetjük itt egyfolytában - egy saját, európai megközelítés kellene".  Az úgynevezett békemisszióról azt mondta, "jól állunk, haladunk vele, nem egyszerű, ha van szembeszél, de egyelőre minden lépést megtettünk a tervek szerint".

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?