Nem lehet befagyasztani az USAID támogatásait

  • narancs.hu
  • 2025. március 5.

Külpol

Az Egyesült Államok legfelsőbb bírósága visszadobta az a kormányzati kérelmet, amely befagyasztaná a segélyezést, de az ügynek még nincs vége.

Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága szűk többséggel, de elutasította a Trump-kormányzat kérelmét, amely befagyasztaná az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (USAID) segélyeit és kifizetéseit. A segélyeket a Kongresszus hagyta jóvá, az nem elnöki támogatás, ezért került bíróságra az ügy. Több milliárd dollár befagyasztásáról, feloldásáról van szó. Azt ugyanakkor a Legfelsőbb Bíróság még nem határozta meg, hogy meddig kell folyósítani a támogatásokat, így a Fehér Ház továbbra is felléphet ez ügyben az alacsonyabb fokú bíróságokon, írja a CNN-re hivatkozva a hvg.

A USAID által folyósított támogatások befagyasztásáról Donald Trump a januári elnöki beiktatásáról döntött. Ezután több nonprofit szervezet beperelte a szövetségi kormányt arra hivatkozva, hogy a kormányzati kiadások ellenőrzése a Kongresszus hatáskörébe tartozik, és szövetségi törvény szabályozza az ügynökségek döntéshozatalát. Az érveik szerint a támogatások az Egyesült Államok érdekeit szolgálják külföldön, és emberek millióinak életét mentik meg világszerte. 

A magyar kormány szinte ezzel egyidőben határozott arról, hogy ki kell vizsgálni, Magyarországon ki kapott ebből a forrásból támogatást. A feladatra kormánybiztost nevezett ki, aki már meg is érkezett az Egyesült Államokba azzal a céllal, hogy feltárja a magyar szereplőknek fizetett támogatásokat. Az adatok egyébként nem titkosak, azokat simán ki is lehetne kérni. Az USAID támogatta egyebek mellett a Pázmány Péter Katolikus Egyetem kutatásait is.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.