Német adóreform-fiaskó: Most épp´ semmi

  • - sausic -
  • 1997. augusztus 14.

Külpol

A legalacsonyabb adókulcs 26 százalékról 15 százalékra, a legmagasabb 53 százalékról 39 százalékra csökkent volna, s összesen 30 milliárd márkával több maradt volna az adófizetőknél - még úgy is, hogy közben töröltek volna egy csomó adókedvezményt. A reformot az ellenzék fúrta meg, kihasználva többségét a szövetségi tanácsban, a törvényhozás tartományi kamarájában.
A legalacsonyabb adókulcs 26 százalékról 15 százalékra, a legmagasabb 53 százalékról 39 százalékra csökkent volna, s összesen 30 milliárd márkával több maradt volna az adófizetőknél - még úgy is, hogy közben töröltek volna egy csomó adókedvezményt. A reformot az ellenzék fúrta meg, kihasználva többségét a szövetségi tanácsban, a törvényhozás tartományi kamarájában.

Az Odera országos izgalmat okozott, néhány kisebb falu elöntését sikerült a médiának az évszázad áradásaként eladni, bár lehetett volna az is, ha a németek nem úgy csinálják, mint a fociban és általában, hogy nem adják fel soha. Ugyanazt a folyót, amelyik elöntötte fél Lengyelországot, Németországban megrendszabályozták - az ember már-már az Oderának drukkolt.

Közben meg elsikkadt valami tényleg fontos, valami

tényleg évszázados,

ti. az adóreform (lásd még MaNcs, március 6.). Nem semmi: a legalacsonyabb adókulcs 26 százalékról 15 százalékra, a legmagasabb 53 százalékról 39 százalékra csökkent volna, s összesen 30 milliárd márkával több maradt volna az adófizetőknél - még úgy is, hogy közben töröltek volna egy csomó adókedvezményt. Ami fogyasztóként vagy beruházó vállalkozóként jól jött volna mindenkinek, meg a gazdaságnak, a fellendülés nyomán a munkanélkülieknek, a növekvő adóbevételek miatt pedig az államnak is.

A reformot

az ellenzék fúrta meg,

kihasználva többségét a szövetségi tanácsban, a törvényhozás tartományi kamarájában. A szocdemeknek, ahogy mondják, két gondjuk van a kormány tervével. Az egyik, hogy igazságtalan, mert túlságosan csökkenti a jól keresők adóját (amit persze a kedvezmények miatt eddig sem fizettek), a másik, hogy a 30 milliárd márka költségvetési bevételkiesés nem finanszírozható.

A kormánykoalíció mindkét pontban és számos kisebb kérdésben is engedett volna, a végén már 45 százalékra növelve a legnagyobb adókulcsot és 15 milliárdra süllyesztve az adókiesést. De minél jobban közelített az SPD kívánságaihoz, annál határozottabban hallatszott az ellenzéki "nem", mert - mint a szociáldemokrata tárgyalóküldöttség vezetője kifejtette - "még mindig jobb, ha semmi, mintha valami rossz történik".

De a legjobb, legalábbis a jövő évi választásokra tekintő szociáldemokratáknak,

ha semmi jó

Az SPD tavaly még hasonló adóreformra gondolt, és a CDU-frakció vezetője, Wolfgang Schäuble ma is fogadna arra, hogy választási győzelme esetén az ellenzék valami ilyesmit csinálna - bár olyan, hogy szociáldemokrata adócsökkentés, még nem nagyon volt. Mindenesetre alig akad közgazdász, aki kétségbe vonja, hogy a magas bérköltségek (társadalombiztosítási hozzájárulások) mellett a német gazdaság az erős adóztatástól szenved. Most azonban se adóreform, de még társadalombiztosítási könnyítések sem; az egyetlen, amiben sikerült megegyeznie a kormánynak és ellenzéknek, az ipari tőkére kivetett adó eltörlése.

Első pillantásra a saját és nem az ország érdekeire tekintő SPD csak két rossz között választhatott: az adóterheken könnyítő reform a kormány érdeme lett volna, annak elutasítása viszont alkalmat ad a kormánypártoknak, hogy a változások akadályozójaként tüntessék fel a szociáldemokratákat.

Pedig miért ne

juthatott volna nekik is a dicsőségből, az országnak meg a jóból, a kormánnyal kötött kompromisszum részeseiként?

Épeszű ember ilyenformán nem láthatja másként a szociáldemokrata pártot, mint a reformok gátjaként, annak okozójaként, hogy Németország lassan a hetvenes évekbeli Nagy-Britannia státusába, Európa "beteg emberének" szerepébe csúszik. Amerika adót csökkent és prosperál, a dollár tarolja a márkát, a német szavazóknak azonban erről csak annyi jut eszükbe, hogy a gazdasági bajokat a kormány nyakába varrják: ha most lennének a választások, az ellenzék könnyen győzne. Miközben valahogy senki sem hiszi az adócsökkentést, mindenki az adókedvezmények végétől,

nyavalyás kiváltságai

elvesztésétől fél.

Kizsákmányolásban megőszült kapitalisták, mint Hans-Olaf Henkel, a német iparszövetség elnöke, kétségbeesésükben a politikai rendszer módosításán törik a fejüket. Át kéne alakítani a föderatív szerkezetet, mondják, hogy az ellenzék ne tudjon a tartományokon keresztül belekavarni semmibe. Még koalíció se kelljen, hanem lehetőleg egy párt, amelyik megmondja, mi legyen. A demokrácia azért még maradna, csak jobban működne. Ezen az ötleten aztán a pártok rettentően feldúlták magukat.

Németország megmerevedett, a kormány beszorult. Talán jövőre, ha az Odera árad, megint történik valami.

- sausic -

Figyelmébe ajánljuk

A hazai próféta

  • - turcsányi -

Van egy jelenet James Clavell 1975-ben publikált regényének tévéváltozatában: a nagyúr táncol.

Apád, anyád idejöjjön!

Amikor 1976-ban megjelent az eredeti Ómen-film (az azóta tetemes hosszúságúra nyúlt széria első installációja), az mind témaválasztását, mind megvalósítását tekintve tisztes elismerést és közben jeles közönségsikert aratott.

A „titkosegyetem”

  • Földényi F. László

Nevek a szereplőlistáról: Dr. Bódis József, Dr. Horváth Zita, Dr. Palkovics László, Dr. Pavlik Lívia, Dr. Szarka Gábor, és a többi doktor, meg a kancellárok, a miniszterek, az államtitkárok, az államtitkárok helyettesei, meg a helyettesek helyettesei… Upor László könyvéből néznek ki az olvasóra.

A szédülésig

  • Pálos György

A szerző e kisregény megjelenése idején, 2021-ben már befutott író, megkerülhetetlen irodalmárnak számít Katalóniában, és talán a világban is. Katalán identitása is közismert, ami szintén hozzájárul helyi nimbuszához.

Gender a manézsban

A férfi és női szerepkör átalakulása lerágott csont, olyannyira, hogy a nemek szerepkörének egyik legmeghatározóbb új kihívása az, hogy újra és újra meg kell hallgatnunk az átalakulásukról szóló históriát. Nagyon nehéz olyan irányból közelíteni meg a témát, amely (legalább az egyik nemnél) ne szemforgatásba vagy köldöknézegetésbe torkollna.

Teljes elsötétítés

Jánd falujának és az ország 4113. sz. útjának a szélére a korábbi „Isten hozott” vagy valami hasonló szöveget mutató tábla helyére kiraktak egy újat, amelyre ékes külföldi nyelven a következőket pingálták: „No Migration, No Gender, No War” – számolt be az ATV híradója.

Ki vannak fizetve

A múlt kedden jelentette be Magyar Péter, hogy péntek délutánra tüntetést szervez a Belügyminisztérium elé, s azon a kormány lemondását fogja követelni, amiért máig nem kért bocsánatot a bicskei gyermekotthonban elkövetett pedofil bűncselekmények áldoza­taitól.

„Egy névtelen feljelentés miatt”

2021. február 5-én hajnalban rájuk tört a rendőrség, ezután döntöttek úgy a férjével, Szász János rendezővel, hogy Amerikába költöznek. Semmijük sem volt, mindent maguk mögött hagytak. Harminc év színészi pályafutás után egy idegen országban talált új hivatást.

Csak nyelvében élne

  • Domány András

Śląsk lengyelül, Schlesien németül, Slezsko csehül, Ślůnsk sziléziai nyelven – Lengyelország délnyugati csücskének nem csak a múltja hányatott, a jelene sem könnyű. A helyi, alapvetően lengyel tudatú kisebbség és annak nyelve körüli, több évtizedes vita újraéled, mert a szejm regionális nyelvvé nyilvánította a sziléziait. Kaczyński hülyéinek több se kellett.

Lehetnénk barátok

„Pedig barátok is lehettünk volna!” – viccelt pénzügyes kollégánk, és mindenki nevetett. A busz kikanyarodott a repülőtéri útra. A nagyjából harmincfős küldöttség, amelyben ott volt az összes minisztérium európai ügyekért felelős vezetője, elindult haza. Fáradtak voltunk, de bizakodók.