Nyert Marine Le Pen és pártja, de még nem dőlt el semmi

  • narancs.hu
  • 2024. június 30.

Külpol

A francia választások első fordulója a francia szélsőjobb magabiztos győzelmét hozta, de ez még nem jelent semmit. Jövő héten második forduló.

A felméréseknek megfelelően a Nemzeti Tömörülés és szövetségesei végeznek az élen az előrehozott francia nemzetgyűlési választások vasárnapi első fordulójában az előzetes adatok alapján. A Le Figaro az Ifop közvélemény-kutató becslései nyomán azt írja, hogy Marine Le Pen pártja 34,2 százalékot szerezhet országosan, míg a baloldali szövetség, az Új Népfront (NFP) 29,1, az Emmanuel Macron elnök mögött álló szövetség (Ensemble! – Együtt!) pedig 21,5 százalékot érhet el. Az Ipsos Talon becslései csak minimálisan térnek el, ők 34, illetve 28,1 és 20,3 százalékot jósolnak.

Ezek a számok csak hozzávetőleges információval bírnak, hiszen a választásokon nem pártokra, hanem egyéni jelöltekre szavazhatnak. A Ifop azt jósolja, hogy a Marine Le Pen vezette Nemzeti Tömörülés 240-270 helyet szerezhet – a többséghez 289 székre van szükség. Az Új Népfront 180-200 helyet, a Macron vezette pártszövetség pedig 60-90 helyet szerezhet. A Köztársaságiak 30-50 helyet kaphatnak az 577 fős nemzetgyűlésben.

 A második fordulóig nem sok minden derül ki, hiszen csak azok kapnak most helyet, akik legalább a szavazatok 50 százalékát megszerzik. A második fordulóba az első kettő mehet tovább, illetve még az, aki a teljes, potenciális szavazatok 12,5, illetve a leadott szavazatok 25 százalékát megszerezték. Tehát akár három képviselő is mehet a második körre.

Az elnök, Emmanuel Macron – akinek pozícióját a választás nem érinti – az európai parlamenti választásokon elszenvedett vereség után írt ki új választást. Egyelőre pezsgőt kár bontaniuk Le Penéknek, de az egy hét múlva esedékes második forduló előtt érdemes lehet behűteni egy-két palackkal. Ha nyer is a Nemzeti Tömörülés, önállóan aligha alakíthat kormányt.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.