Orbán Viktor a kirgiz miniszterelnökkel tárgyalt

  • narancs.hu
  • 2024. december 17.

Külpol

Azt nem nagyon tudjuk, hogy miről tárgyalt a türk testvérrel.

Orbán Viktor miniszterelnök kedden a Karmelita kolostorban munkalátogatáson fogadta Adilbek Kaszimalijevet, Kirgizisztán ügyvivő miniszterelnökét - közölte az MTI-vel Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke. A tárgyaláson a két ország folyamatosan javuló kapcsolatait tekintették át. Kiemelt figyelmet fordítottak a kereskedelmi együttműködés elmélyítésére, a gazdasági kapcsolatok dinamizálására.

 
Budapest, 2024. december 17. A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök (j) fogadja Adilbek Kaszimalijevet, Kirgizisztán ügyvivő miniszterelnökét a Karmelita kolostorban 2024. december 17-én.
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
 

 

Mivel nem tudjuk, hogy Orbán miről beszélt Kaszimalijevvel, ezért csak találgatni tudunk, azt meg nem szeretnénk. De azt azért hozzátennénk, hogy Kirgizisztán tagja a Türk Tanácsnak, amelynek ülésein Orbán Viktor megfigyelőként részt szokott venni. Kirgizisztán ugyancsak tagja a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetének (ODKB), amelyet „a keleti NATO”-ként szokás emlegetni: az Oroszország vezette katonai szövetség konferenciáján novemberben Szijjártó Péter is ott volt.

A külügyminiszter egyébként azt is mondta korábban, hogy más országok irigylik türk kapcsolatainkat: „És emlékszem, hogy azok, akik ma egymást követve kopogtatnak az önök ajtaján, korábban kinevettek vagy erősen bíráltak minket ezért.”

Akkor azt írtuk az ODKB-ról: „Az egykori szovjet utódállamokat tömörítő szövetség 1992-ben alakult, elsősorban azért, hogy elejét vegyék a fegyveres konfliktusoknak egymás között. Mindössze öt teljes értékű tagot számlál – Oroszország mellett Belaruszt, Kazahsztánt, Kirgizisztánt, Tadzsikisztánt. Örményország idén júniusban jelentette be, hogy kilép a szövetségből. Az orosz fél a szovjet befolyás meghosszabbításának tekintette a szövetséget, eszköznek arra, hogy a Kreml hadtesteket működtethessen az országhatárain kívül, a kis országok pedig azt jelezték a csatlakozással, hogy nem kívánnak kockázat lenni. Ahogy a mondás tartja: a barátaidat tartsd közel magadhoz, az ellenségeidet pedig még közelebb.”

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.