Mozgásban - Világpolitikai melléklet

Ösztöndíjasok Magyarországon: Konzul leszek

  • Vári Sára
  • 2007. június 28.

Külpol

A tehetséges magyar egyetemisták külföldi tanulási lehetőségeit ma komoly európai és amerikai ösztöndíjak segítik. A hatvanas-hetvenes években a magyar egyetemek jelentettek sokat a fejlődő országokbeli fiatalok számára. E hagyomány mostanra szinte teljesen megszakadt.

Fesztiválhangulat volt az 1960-as évek végi szombat estéken a Budapesti Műszaki Egyetem Hess András téri kollégiumában, a hétvégi Illés-koncerteken hajnalig mulattak a kubai, etiópiai, nigériai, angolai és vietnami diákok a magyar fiatalokkal. De nem a Műegyetem volt az egyetlen népszerű felsőoktatási intézmény a fejlődő országokból érkezők körében. A hatvanas évektől a rendszerváltásig évente mintegy 3-4 ezer diák tanult országszerte műszaki, mezőgazdasági, orvosi karokon. Ma alig százan teszik ezt - csak Mongóliával és Vietnammal maradtak meg a kétoldalú ösztöndíjas szerződések, s évente 5-5 hallgató érkezik Magyarországra.

 

Az elsősorban a szocialista orientációjú és az el nem kötelezett fejlődő államok felé irányuló segélypolitikáján belül Magyarország komoly forrásokat különített el tehetséges egyetemisták ösztöndíjas képzésére. A színvonalas oktatás Magyarország egyik legértékesebb "exportcikke" volt, eredményei mérhetők mind a segélyezett, mind a segélyező országban. A fejlődő országokban a magyar diplomával hazatérő fiatalok előtt rendszerint megnyílnak a kapuk, és ma nem ritka, hogy vezető szerepet játszanak a gazdasági és a politikai életben. Számos országban léteznek magyar baráti társaságok, amelyek összehozzák az itt tanult politikusokat, vállalkozókat, orvosokat, mérnököket. Vietnamban az összes közül a háromezer főt számláló Vietnami-Magyar Baráti Társaság az egyik legaktívabb, szerte az országban gyakran szerveznek összejöveteleket. A jelenlegi elnök, a Műszaki Egyetemen 1971-ben végzett Nguyen The Quang tipikusnak mondható karriert futott be hazatérése után: textilüzemi osztályvezetői szintről hamarosan eljutott a vezérigazgatói székig, majd Hanoi főpolgármester-helyettese lett. "A jelenlegi közlekedési miniszter, az oktatási miniszterhelyettes és az országgyűlés külügyi bizottságában dolgozó tisztviselők is magyar egyetemeken tanultak" - meséli a társaság egyik tagja, ma - inkognitóját megőrizni kívánó - diplomata. A politikai és a gazdasági kapcsolatok élénkítése mellett az ösztöndíjasok fogadásának külön hozadéka a magyar kultúra ismertségének és népszerűségének országhatáron kívüli terjedése. Vietnamban - ahol az Irodalmi Intézet vezetője volt ösztöndíjasként kötődik Magyarországhoz - például több kötet jelent meg József Attila, Móricz Zsigmond, Petőfi műveiből.

 

Nagyot lendít a Magyarország és a küldő országok közötti kapcsolatokon az is, hogy az ösztöndíjasok kollégisták, így jól ismerik a magyar szokásokat és a mentalitást. A legnagyobb hozadék a nyelvismeret; az állami ösztöndíjjal érkezők még az egyetem előtt egy teljes évet a gellérthegyi Balassi Bálint Intézetben magyartanulással töltenek. A későbbi külpolitizálás szempontjából sem elhanyagolható, hogy a diákok Magyarországon milyen kapcsolati hálókat építenek. A Balassi Intézetben a fiatalok ugyan vegyes nemzetiségű csoportokban tanulnak, s bár az iwiwes tapasztalatok szerint az ösztöndíjasok leginkább a saját országukból érkezett hallgatókkal érintkeznek, a magyar egyetemi és kollégiumi életbe jól beilleszkednek. A Budapesti Corvinus Egyetem nemzetközi kapcsolatok szakán tanuló Enkhtaivan Davaadorj sem kivétel: a Mongóliából érkezett másodéves hallgató elmondta, hogy szabadidejét a mintegy húsz-harminc mongol ösztöndíjassal tölti, de jó kapcsolatokat teremtett magyar évfolyamtársaival is. Magyarul folyékonyan beszél, hazatérése után a mongóliai külügyminisztériumban helyezkedne el.

 

Változó, hogy hazatérésük után az ösztöndíjasok mennyire ápolják a viszonyt itteni ismerőseikkel. A rendszeresen visszajárók egyike Dawit Teklehaimanot is, Magyarország etiópiai tiszteletbeli konzulja, aki Budapestet képviseli a kelet-afrikai országban. Vendéglátó-ipari tanulmányai alatt a budapesti Hiltonban töltötte szakmai gyakorlatát, majd 1982-ben az Addisz Abeba-i Hiltonban helyezkedett el - később a szállodalánc segítségével bejárta a világot. Tizenhat év után visszatért Etiópiába, saját vállalkozást indított, és segített az érkező magyarok ügyeit intézni. Így került kapcsolatba 2003-ban a Nairobiból Etiópiába látogató magyar nagykövettel, aki felkérte Magyarország tiszteletbeli konzuljának. Mint lapunknak elmondta, aktivitása mellett kiterjedt kapcsolatrendszere miatt esett rá a választás, és ő szívesen vállalja az önkéntes tevékenységet. A magyar érdekek képviselete mellett rendezvényeket szervez, és összefogja az etiópiai öregdiákokat, egyelőre ad hoc jelleggel. "Nagyon szeretnék létrehozni egy állandó kulturális központot magyar újságokkal, filmekkel, kiállításokkal, és mivel Addisz Abeba az Afrikai Unió székhelye, egy ilyen létesítmény akár magyar afrikai központtá is válhatna" - osztotta meg velünk elképzeléseit.

 

Alig másfél évtizeddel a rendszerváltás után ismét donorrá vált Magyarország. 2003 óta a nemzetközi fejlesztési együttműködés a magyar külpolitika része. A nagy donorokhoz hasonlóan a magyar külpolitika is keresi komparatív előnyeit a fejlesztésben, egyelőre azonban a kormány elhanyagolható szerepet szán a fejlődő országokból érkező ösztöndíjasok fogadásának. Pedig a hatvanas-hetvenes években itt tanultak hamarosan visszavonulnak a közéletből, és egy új generáció még biztosíthatná a folytonosságot.

 

A szerző a hvg munkatársa.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.