Mozgásban - Világpolitikai melléklet

Ösztöndíjasok Magyarországon: Konzul leszek

  • Vári Sára
  • 2007. június 28.

Külpol

A tehetséges magyar egyetemisták külföldi tanulási lehetőségeit ma komoly európai és amerikai ösztöndíjak segítik. A hatvanas-hetvenes években a magyar egyetemek jelentettek sokat a fejlődő országokbeli fiatalok számára. E hagyomány mostanra szinte teljesen megszakadt.

Fesztiválhangulat volt az 1960-as évek végi szombat estéken a Budapesti Műszaki Egyetem Hess András téri kollégiumában, a hétvégi Illés-koncerteken hajnalig mulattak a kubai, etiópiai, nigériai, angolai és vietnami diákok a magyar fiatalokkal. De nem a Műegyetem volt az egyetlen népszerű felsőoktatási intézmény a fejlődő országokból érkezők körében. A hatvanas évektől a rendszerváltásig évente mintegy 3-4 ezer diák tanult országszerte műszaki, mezőgazdasági, orvosi karokon. Ma alig százan teszik ezt - csak Mongóliával és Vietnammal maradtak meg a kétoldalú ösztöndíjas szerződések, s évente 5-5 hallgató érkezik Magyarországra.

 

Az elsősorban a szocialista orientációjú és az el nem kötelezett fejlődő államok felé irányuló segélypolitikáján belül Magyarország komoly forrásokat különített el tehetséges egyetemisták ösztöndíjas képzésére. A színvonalas oktatás Magyarország egyik legértékesebb "exportcikke" volt, eredményei mérhetők mind a segélyezett, mind a segélyező országban. A fejlődő országokban a magyar diplomával hazatérő fiatalok előtt rendszerint megnyílnak a kapuk, és ma nem ritka, hogy vezető szerepet játszanak a gazdasági és a politikai életben. Számos országban léteznek magyar baráti társaságok, amelyek összehozzák az itt tanult politikusokat, vállalkozókat, orvosokat, mérnököket. Vietnamban az összes közül a háromezer főt számláló Vietnami-Magyar Baráti Társaság az egyik legaktívabb, szerte az országban gyakran szerveznek összejöveteleket. A jelenlegi elnök, a Műszaki Egyetemen 1971-ben végzett Nguyen The Quang tipikusnak mondható karriert futott be hazatérése után: textilüzemi osztályvezetői szintről hamarosan eljutott a vezérigazgatói székig, majd Hanoi főpolgármester-helyettese lett. "A jelenlegi közlekedési miniszter, az oktatási miniszterhelyettes és az országgyűlés külügyi bizottságában dolgozó tisztviselők is magyar egyetemeken tanultak" - meséli a társaság egyik tagja, ma - inkognitóját megőrizni kívánó - diplomata. A politikai és a gazdasági kapcsolatok élénkítése mellett az ösztöndíjasok fogadásának külön hozadéka a magyar kultúra ismertségének és népszerűségének országhatáron kívüli terjedése. Vietnamban - ahol az Irodalmi Intézet vezetője volt ösztöndíjasként kötődik Magyarországhoz - például több kötet jelent meg József Attila, Móricz Zsigmond, Petőfi műveiből.

 

Nagyot lendít a Magyarország és a küldő országok közötti kapcsolatokon az is, hogy az ösztöndíjasok kollégisták, így jól ismerik a magyar szokásokat és a mentalitást. A legnagyobb hozadék a nyelvismeret; az állami ösztöndíjjal érkezők még az egyetem előtt egy teljes évet a gellérthegyi Balassi Bálint Intézetben magyartanulással töltenek. A későbbi külpolitizálás szempontjából sem elhanyagolható, hogy a diákok Magyarországon milyen kapcsolati hálókat építenek. A Balassi Intézetben a fiatalok ugyan vegyes nemzetiségű csoportokban tanulnak, s bár az iwiwes tapasztalatok szerint az ösztöndíjasok leginkább a saját országukból érkezett hallgatókkal érintkeznek, a magyar egyetemi és kollégiumi életbe jól beilleszkednek. A Budapesti Corvinus Egyetem nemzetközi kapcsolatok szakán tanuló Enkhtaivan Davaadorj sem kivétel: a Mongóliából érkezett másodéves hallgató elmondta, hogy szabadidejét a mintegy húsz-harminc mongol ösztöndíjassal tölti, de jó kapcsolatokat teremtett magyar évfolyamtársaival is. Magyarul folyékonyan beszél, hazatérése után a mongóliai külügyminisztériumban helyezkedne el.

 

Változó, hogy hazatérésük után az ösztöndíjasok mennyire ápolják a viszonyt itteni ismerőseikkel. A rendszeresen visszajárók egyike Dawit Teklehaimanot is, Magyarország etiópiai tiszteletbeli konzulja, aki Budapestet képviseli a kelet-afrikai országban. Vendéglátó-ipari tanulmányai alatt a budapesti Hiltonban töltötte szakmai gyakorlatát, majd 1982-ben az Addisz Abeba-i Hiltonban helyezkedett el - később a szállodalánc segítségével bejárta a világot. Tizenhat év után visszatért Etiópiába, saját vállalkozást indított, és segített az érkező magyarok ügyeit intézni. Így került kapcsolatba 2003-ban a Nairobiból Etiópiába látogató magyar nagykövettel, aki felkérte Magyarország tiszteletbeli konzuljának. Mint lapunknak elmondta, aktivitása mellett kiterjedt kapcsolatrendszere miatt esett rá a választás, és ő szívesen vállalja az önkéntes tevékenységet. A magyar érdekek képviselete mellett rendezvényeket szervez, és összefogja az etiópiai öregdiákokat, egyelőre ad hoc jelleggel. "Nagyon szeretnék létrehozni egy állandó kulturális központot magyar újságokkal, filmekkel, kiállításokkal, és mivel Addisz Abeba az Afrikai Unió székhelye, egy ilyen létesítmény akár magyar afrikai központtá is válhatna" - osztotta meg velünk elképzeléseit.

 

Alig másfél évtizeddel a rendszerváltás után ismét donorrá vált Magyarország. 2003 óta a nemzetközi fejlesztési együttműködés a magyar külpolitika része. A nagy donorokhoz hasonlóan a magyar külpolitika is keresi komparatív előnyeit a fejlesztésben, egyelőre azonban a kormány elhanyagolható szerepet szán a fejlődő országokból érkező ösztöndíjasok fogadásának. Pedig a hatvanas-hetvenes években itt tanultak hamarosan visszavonulnak a közéletből, és egy új generáció még biztosíthatná a folytonosságot.

 

A szerző a hvg munkatársa.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.