Putyin 2036-ig hatalmon maradhat, ha akar

  • narancs.hu
  • 2021. április 5.

Külpol

Vlagyimir Vlagyimirovics aláírta a törvényt, amely ezt lehetővé teszi. 

Még kétszer jelöltetheti magát az elnöki tisztségre Vlagyimir Putyin a választási törvény új módosítása alapján. A jogszabályt, amely összhangba hozza az orosz elnökválasztás rendjét a korábban módosított alkotmánnyal, most írta alá maga az érintett – írja a hvg.hu.

A törvény szerint nem lehet újból elnökké választani azt az embert, aki két ciklus erejéig már betöltötte ezt a tisztséget, de ez a megkötés nem vonatkozik arra az elnökre, aki a tavalyi alkotmánymódosítás idején épp hivatalban volt. Tehát az nem számít, hogy Putyin most már a negyedik elnöki mandátumát tölti.

Az orosz államfő 68 éves. 2000-től 2008-ig két cikluson át töltötte be az elnöki posztot, majd az akkori korlátozás miatt nem indulhatott újra a tisztségért. Dmitrij Medvegyev, az addigi első miniszterelnök-helyettes lett az elnök, Putyin pedig miniszterelnök ként folytatta, négy évig ebben a minőségben vezette Oroszországot. 2012-ben cseréltek: Putyin ismét elnök lett,  a mandátumot négyről hat évre módosították, Medvegyev pedig miniszterelnökként dolgozott tovább. Legutóbb 2018-ban választották újra Putyint, a hivatalos adatok szerint 77 százalékos eredménnyel.

Azt eddig nem mondta ki egyértelműen, hogy 2024-ben indul-e a posztért, vagy más tisztségben képzeli el a jövőjét.

Azt a törvényt is módosították Oroszországban, amely a második világháborús szovjet veteránok nyilvános megrágalmazását,  becsületük, méltóságuk megsértését rendeli büntetni. Eszerint akár 5 millió rubelig – 20 millió forintig – terjedő pénzbírságra, vagy öt év börtönre is lehet ítélni azt, akit ebben a cselekményben bűnösnek talál a bíróság. 

A hvg.hu emlékeztet arra, hogy a nemrég ismét bebörtönzött Alexej Navalnijt egy moszkvai bíróság egy világháborús veterán megrágalmazása címén februárban 850 ezer rubel pénzbüntetéssel sújtotta. 

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.