Putyin Hszi Csin-Pinggel találkozik Kínában

  • narancs.hu
  • 2024. május 16.

Külpol

Ez a negyedik alkalom, hogy az orosz–ukrán háború kirobbanása óta találkozik a két elnök.

Csütörtökön Kínába érkezett Vlagyimir Putyin orosz elnök, hogy Hszi Csin-Ping kínai elnökkel találkozzon.

Egy héttel azután, hogy a kínai elnök Franciaországban és Szerbiában, majd Magyarországon járt Orbán Viktornál.

Nagyszabású fogadóünnepséget rendeztek az odalátogató orosz elnök tiszteletére Pekingben, a Nép Nagy Csarnoka előtt. A katonai zenekar előbb az orosz, majd a kínai himnuszt játszotta el, majd Hszi Csin-ping kínai elnök különféle katonai egységek előtt vezette körbe Vlagyimir Putyint a téren leterített vörös szőnyegen. Eközben civilek üdvözölték őket: ujjongtak, pompomokat ráztak – írjaBBC beszámolójában.

Majd a két államfő a csarnokba vonult, hogy megkezdje a tárgyalásokat.

Putyin repülőgépe helyi idő szerint hajnali 4 óra körül érkezett meg a kínai fővárosba. Hszi Csin-Pinggel legutóbb márciusban találkoztak személyesen, akkor a kínai elnök látogatott Oroszországba.

Az orosz elnök sajtószolgálata azt közölte a látogatásról, hogy Putyin Hszi Csin-ping kínai államfő meghívására látogat Pekingbe, ahol a várakozások szerint "részletesen megvitatják az átfogó partnerség és a stratégiai együttműködés kérdéseinek egész sorát", valamint "meghatározzák az orosz-kínai gyakorlati együttműködés továbbfejlesztésének kulcsfontosságú területeit". Megemlékeznek a kétoldalú diplomáciai kapcsolatok felvételének 75. évfordulójáról is.

 Putyin Harbinban részt fog venni a nyolcadik orosz–kínai expó és a negyedik orosz-kínai régióközi együttműködési fórum megnyitó ünnepségén, valamint találkozik a helyi műszaki egyetem diákjaival és tanáraival.

Az orosz elnök mostani pekingi látogatása a negyedik alkalom, hogy az orosz–ukrán háború kirobbanása óta Hszi Csin-Pinggel találkozik. Mindez nem számít rendkívülinek annak fényében, hogy egyik legfontosabb célkitűzése a Kína és Oroszország közötti kapcsolat erősítése. Már csak azért is, mert a háború miatt a nyugati hatalmak – az Egyesült Államokkal az élen – Oroszország gazdasági meggyengítésében érdekeltek, ellentétben Kínával, amely meglátta ebben a lehetőséget. Peking úgy akarja Moszkvát segíteni, hogy abból minél többet profitáljon.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.