Rakétatámadásban beomlott egy orosz lakóház, többen meghaltak

  • narancs.hu
  • 2024. május 12.

Külpol

Ukránok indították, oroszok lőtték le a szovjet rakétát Belgorod térségében.

Legalább hét ember meghalt és 17 megsérült, amikor egy orosz lakóház egy része összeomlott – közölték orosz tisztviselők, akik szerint a házat egy Ukrajna által indított és Oroszország által lelőtt szovjet rakéta találta el – közölte a Reuters.

Mint a 444.hu összefoglalójában írja, ez az eddigi egyik leghalálosabb támadás az ukrán határhoz közeli Belgorod térségében, amelyet orosz tisztviselők szerint Tochka ballisztikus rakétákkal, valamint Adler és RM-70 Vampire rakéta-sorozatvető rendszerekkel hajtottak végre.

A helyszínről készült felvételeken látszott, hogy

legalább 10 emeletnyi épület omlott össze.

Később, amikor a mentőszolgálatok a romok között kutattak túlélők után, a tető beomlott, és az emberek az életükért futottak, miközben por és törmelék hullott rájuk.

Az orosz védelmi minisztérium „lakóövezetek elleni terrortámadásnak” minősítette az akciót, amelyben szerintük legalább 12 rakéta vett részt. Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője szerint a csapás civilek elleni célzott támadás volt, amely mind Ukrajna, mind támogatói – elsősorban az Egyesült Államok és európai szövetségesei - bűnösségét mutatja. Orosz hírügynökségek szerint legalább hét ember meghalt és 17 megsérült, köztük két gyermek. Mások még mindig a romok alatt vannak.

Ukrajna és Oroszország egyaránt azt állítja, hogy nem céloznak civileket, bár a háborúban mindkét oldalon sok civil vesztette életét. Ukrajna részéről nem érkezett azonnali kommentár a támadásról.

Vlagyimir Putyin elnök a Belgorod elleni ukrán támadásokra válaszul márciusban felvetette, hogy Moszkva megpróbálhatna egy pufferzónát létrehozni ukrán területen.

Az Ukrajna észak-keleti részén fekvő Harkiv régió súlyos ágyúzása után az orosz erők az elmúlt napokban áttörték a határt,

és azt mondják, hogy legalább kilenc faluból kiszorították az ukrán erőket a térségben. A lépés egy új front megnyitásával fenyeget, és arra kényszerítette Ukrajnát, hogy további csapatokat vezényeljen a térségbe, miközben az orosz erők a front kulcsfontosságú pontjain, délen és keleten nyomulnak előre.

Az orosz csapatok vasárnap közölték, hogy újabb öt falut foglaltak el Harkiv régióban. Orosz katonai bloggerek szerint Oroszország kihasználta a harctéren meglévő számbeli fölényét, és rendkívül mozgékony, kis létszámú csapategységekkel erőteljesen benyomult a viszonylag védtelen területekre, amelyek aztán bekerítették az ukrán állásokat.

Ukrajna katonai vezetője szerint erőik nehéz helyzetbe kerültek a Harkiv környéki harcokban, de mindent megtesznek, hogy tartsák a vonalat. „Egységeink heves védelmi harcokat vívnak, és megállították az orosz megszállók próbálkozásait, hogy áttörjék védelmünket” – mondta Olekszandr Szirszkij. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”