Soros megnevezte a nyílt társadalom legnagyobb ellenfelét

  • Narancs.hu/MTI
  • 2019. január 25.

Külpol

Vajon ki lehet az?

Halálos veszélyt jelentenek a szólásszabadságra azok a kínai erőfeszítések, hogy a digitális technológia segítségével ellenőrizzék a társadalmat a világban - jelentette ki csütörtök este Soros György a davosi Világgazdasági Fórumon, Pekingben alaptalannak minősítették az üzletember szavait.

A demokráciapárti projekteket is támogató milliárdos azon a vacsorán beszélt, amelyet állami vezetők és üzletemberek számára szerveztek. Soros György ezen arra figyelmeztetett, hogy Kínában társadalmi pontrendszert alakítottak ki, amely a pénzügyi megbízhatóság és a közösségi médiában mutatott magatartás alapján osztályozza az állampolgárokat. Soros szerint ezzel Hszi Csin-ping kínai államfő a nyílt társadalom elképzelésében bízó emberek legnagyobb ellenségévé válik.

Az üzletember szerint a társadalmi pontrendszer még nem teljesen működőképes. Annyi azonban világos, hogy a rendszer az egyén sorsát aláveti az egypártrendszer érdekeinek. Hozzátette, hogy Kína nem az egyetlen tekintélyelvű rendszer a világban, de kétségtelenül az egyik leggazdagabb, legerősebb és legfejlettebb a gépi tanulás és a mesterséges intelligencia terén. Ezek az ellenőrző eszközök hasznosak a tekintélyelvű rendszerek számára. "Ez halálos veszélyt jelent a nyílt társadalmakra" - tette hozzá.

Peking szerint Soros György szavai értelmetlenek, az üzletember összetéveszti a jót a rosszal, kijelentése még arra sem érdemes, hogy Kína visszautasítsa - mondta pénteken Hua Csun-jing kínai külügyi szóvivő. Úgy vélekedett, hogy a világban jelenleg tisztán látják, ki az, aki kinyitja a kapukat, utakat épít, ki az, aki bezárja őket és falakat emel.

A szóvivő hangoztatta, Pekingben remélik, hogy az érintett felek az Egyesült Államokban képesek lesznek korrigálni Soros György magatartását, hosszú távú és objektív, észszerű látásmódot sajátítanak el a Kínában végmenő változásokkal összefüggésben.

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.