Szudánban rá akarják venni a katonai vezetést, hogy a hatalmat egy civil kormányzatnak adja át

  • narancs.hu
  • 2019. április 22.

Külpol

Azt ígérték két éven belül szabad választásokat írnak ki, a lakosság azonban ezt nem hiszi el.

A tiltakozó mozgalmak egyik szóvivője a vasárnap Kartúmban tartott nagygyűlésen kijelentette, hogy a tömegtüntetések kiterjesztése mellett döntöttek, mert a katonai vezetés nem gondolja komolyan a hatalom átadását. Mint mondta, az átmeneti katonai tanács mindössze a régi rezsim folytatása, ezért nem ismerik el legitimitását, nem hagynak fel az ülősztrájkkal a védelmi minisztérium épülete előtt, s fokozni fogják a tüntetések intenzitását is.

Abdel Fattah al-Burhani, a katonai vezetés feje korábban bejelentette, hogy további tárgyalásokat igényel az ellenzék követelése, miszerint az ország vezetéséhez új tanácsot kellene alakítani a hadsereg mellett a civiltársadalom képviselőivel.

A kormányellenes tüntetéseket szervező Szudáni Szakmai Szövetség (SPA) nevű betiltott mozgalom pénteken jelentette be, hogy civil ellenkormányt, átmeneti tanácsot állít fel, amelyben a hadsereg képviselői is helyet kapnának.

Az átmeneti katonai tanács politikai bizottságán keresztül folynak egyeztetések az ellenzéki csoportok és a szudáni katonai vezetés között.

"A politikai bizottsággal folytatott egyeztetéseink bár pozitívak voltak, úgy bánnak velünk, mint régen, ami arra ösztönzött minket, hogy függesszük fel a kapcsolatunkat vele" - közölte a Szabadság és változás kiáltványának erői nevű tömörülés egyik vezetője.

A Szabadság és változás kiáltványa egy 2019. január 1-én keltezett dokumentum, amely három fő követelést tartalmaz. Az első: Omar el-Besír - időközben megbuktatott - szudáni elnök és kormányának távozása. A második: egy demokratikus átmenetet biztosító nemzeti átmeneti kormány megalakítása. A harmadik: a békés tüntetők elleni erőszak megfékezése, a szólás- és véleménynyilvánítás szabadságát korlátozó törvények eltörlése, valamint a szudáni nép ellen bűncselekményeket elkövetők felelősségre vonása a helyi és a nemzetközi törvényekkel összhangban.

A Szabadság és változás kiáltványának aláírói között 22 szervezet szerepel, élen a szudáni tiltakozók fő erejével az SPA-val.

A katonai tanács az után vette át Szudán kormányzását, hogy az országot 30 évig irányító Omar el-Besírt április 11-én a hadsereg eltávolította az ország éléről.

Besír távozását december óta követelték tiltakozók az országszerte zajló megmozdulásokon. A tüntetéshullám azonban április 11-i eltávolítása óta sem csillapodott, mert a tiltakozók azt követelik, hogy a hadsereg adja át a hatalmat civil kormányzatnak.

Az országot jelenleg egy úgynevezett átmeneti katonai tanács irányítja, élén Abdel Fattah al-Burhanival. A tanács azt ígérte, hogy két éven belül választásokat írnak ki.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.