Több mint ezer négyzetkilométert kell megtisztítania Olaszországnak a mérgező hulladéktól

  • narancs.hu
  • 2025. február 7.

Külpol

Grazie Camorra!

A Nápoly és Caserta közötti térségben több mint ezer négyzetkilométer területet kell megtisztítania a földalatti elásott mérgező ipari hulladéktól az olasz államnak, a szennyezés az Emberi Jogok Európai Bírósága ítélete szerint több mint közel hárommillió lakos egészségét veszélyezti – számol be róla az MTI. Az olasz állam két év határidőt kapott a területet érintő szennyezés mértékének pontos felmérésére, a szükséges egészségügyi és környezetvédelmi intézkedések kidolgozására, valamint az ott élők nyilvános tájékoztatására azzal kapcsolatban, hogy a hatóságok mit fognak tenni védelmükben.

Történelmi ítéletként értékelte a Legambiente környezetvédelmi szervezet a Strasbourgban székelő bíróság január 30-i határozatát, amely szerint Olaszország megsértette az élethez és egészséghez való jogot az úgynevezett Tűzföldön (Terra dei Fuochi).  Az Emberi Jogok Európai Bíróságához 5 szervezet, valamint 41 magánszemély fordult, akik rákban betegedtek meg, vagy már elhunytak rokonai. A déli Campania tartományban, a Nápoly és Caserta közötti több mint ezer négyzetkilométeres területről van szó, ahol közel hatvan önkormányzatban majdnem hárommillióan élnek.

A nyolcvanas évektől kezdve elterjedt gyakorlatnak számított, hogy a helyi maffia, a Camorra Olaszország más részeiből és külföldről oda szállította a mérgező, máshol költséges feldolgozást igénylő ipari hulladékot.

A veszélyes anyagokkal teli konténereket és műanyag zacskókat kezdetben elásták, majd a hely fogytával el is égették: a szabad ég alatti szemétmáglyákról nevezték el a térségét Tűzföldnek. A mérgező hulladék így beszivárgott a talajba, a talajvízbe és a levegőben is felszabadult.

A campaniai ügyészség a kilencvenes években indította az első vizsgálatot Carmine Schiavone, a Casalesi-klán egyik vezetője tanúvallomása alapján. A Legambiente 2003-ban jelentést közölt az általa ökomaffiának elkeresztelt bűncselekményről.

2012-es adatok szerint a Tűzföld férfilakossága körében 47 százalékkal, a nők között 40 százalékkal emelkedett a rákos megbetegedések aránya, és a 12 évesnél fiatalabbaknál a daganatos megbetegségek száma is ugrásszerűen emelkedett a múlt század nyolcvanas évekhez képest.

Az állam 2013-ban léptette hatályba az első törvényerejű intézkedéseket a térség talaja, levegője és az ott termelt élelmiszerek biztonsága felmérésére, egészségvédelmi intézkedésekre, hatósági fellépésre, de a mai napig nincsenek pontos adatok a több ezer tonnára becsült mérgező hulladék mennyiségéről, és nem minden rejtett szeméttelepet sikerült feltárni. Az sem tisztázott, mekkora összegre lenne szükség a térség teljeskörű megtisztítására.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Jens Lekman: Songs for Other People’s Weddings

„Ha valaha szükséged lenne egy idegenre, hogy énekeljen az esküvődön, akkor szólj nekem” énekelte Jens Lekman az első lemezén. A több mint két évtizede megjelent dal persze nem egy apróhirdetés akart lenni eredetileg, hanem az énekes legkedvesebb témájáról, az elérhetetlen szerelemről szólt.

Péterfy-Novák Éva: A Nevers-vágás

A szerző olyannyira nem bízik az olvasóiban, hogy már az első novella előtt, a mottó vagy az ajánlás helyén elmagyarázza, hogyan kell értelmezni a kötet címét, noha a könyv második felében elhelyezett címadó novella elég egyértelműen kifejti, hogy miről is van szó.

Mocskos játszma

  • SzSz

Shane Black farzsebében több mint harminc éve ott lapul a Play Dirty cím – anno a Halálos fegyver folytatásának szánta. Az eredeti forgatókönyv minden bennfentes szerint zseniális volt, sötétebb, mocskosabb, mint a zsarupáros meséje, ám épp ezért a stúdió, a producer és Richard Donner rendező is elutasította. Black viszont szeret ötleteket újrahasznosítani – ennek belátásához elég csak ránézni filmográfiájára –, így amikor jött a lehetőség, hogy Donald E. Westlake Parker-könyveiből készítsen filmet, gyorsan előkapta a régi címet.

33 változat Haydn-koponyára

Négy év után újra, ugyanott, ugyanazon alkotók közreműködésével mutatták be Esterházy Péter darabját; Kovács D. Dániel rendező a korábbitól alig különböző verziót hozott létre. A 2021-es premiert az író halála után közvetlenül tartották meg, így azt a veszteség drámaisága hatotta át, most viszont új szemszögből lehet(ne) megnézni Haydn koponyáját, és rajta keresztül az egyik legönironikusabb magyar szerzőt.

Suede: Antidepressants

A Brett Anderson vezette Suede nem nagyon tud hibázni a visszatérése óta. A 2010-es években készítettek egy ún. színes albumtrilógiát (Bloodsports, 2013; Night Thoughts, 2016; The Blue Hour, 2018), jelen évtizedben pedig megkezdtek egy újabb, ezúttal fekete-fehér háromrészes sorozatot. Ennek első része volt az Autofiction négy évvel ezelőtt, amelyet a tagok a Suede punklemezének neveztek.

Az elveszett busz

  • - ts -

A katasztrófafilmről okkal gondolhatnánk, hogy rövid idő adatott neki. Fénykorát a hetvenes években élte, de rögtön ki is fáradt, s a kilencvenes évekre már kicsit cikivé is vált. Utána pedig már csak a fejlődő filmkészítési technikák gyakorló pályáján jutott neki szerep.

Rokonidők

Cèdric Klapisch filmjei, legyenek bár kevésbé (Párizs; Tánc az élet) vagy nagyon könnyedek (Lakótársat keresünk és folytatásai), mindig diszkréten szórakoztatók. Ez a felszínes kellemesség árad ebből a távoli rokonok váratlan öröksége köré szerveződő filmből is.

Metrón Debrecenbe

A kiadó az utószóban is rögzíti, Térey szerette volna egy kötetben megjelentetni a Papp Andrással közösen írt Kazamatákat (2006), az Asztalizenét (2007) és a Jeremiás, avagy az Isten hidegét (2008). A kötet címe Magyar trilógia lett volna, utalva arra, hogy a szerző a múlt, jelen, jövő tengely mentén összetartozónak érezte ezeket a drámákat, első drámaíró korszakának műveit. 

Pénzeső veri

  • SzSz

„Az ajtók fontosak” – hangzik el a film ars poeticája valahol a harmincadik perc környékén, majd rögtön egyéb, programadó idézetek következnek: néha a játék (azaz színészkedés) mutatja meg igazán, kik vagyunk; a telefonok bármikor beszarhatnak, és mindig legyen nálad GPS.

Az elfogadás

Az ember nem a haláltól fél, inkább a szenvedéstől; nem az élet végességétől, hanem az emberi minőség (képességek és készségek, de leginkább az öntudat) leépülésétől. Nincs annál sokkolóbb, nehezebben feldolgozható élmény, mint amikor az ember azt az ént, éntudatot veszíti el, amellyel korábban azonosult. 

Mozaik

Öt nő gyümölcsök, öt férfi színek nevét viseli, ám Áfonya, Barack, vagy éppen Fekete, Zöld és Vörös frappáns elnevezése mögött nem mindig bontakozik ki valódi, érvényes figura. Pedig a történetek, még ha töredékesek is, adnának alkalmat rá: szerelem, féltékenység, árulás és titkok mozgatják a szereplőket.