Több tucatnyi halott, több száz sérült Indiában az állampolgársági törvény módosítása elleni tüntetésen

  • narancs.hu-MTI
  • 2020. február 25.

Külpol

A törvénymódosítás több millió embert fosztana meg állampolgárságától.

Több mint tucatnyi ember meghalt, további 300-an megsebesültek Újdelhiben az állampolgársági törvény módosítása elleni tüntetéseken - közölték indiai rendőrségi források kedden.Anil Mittal rendőrtiszt újságíróknak hozzátette, hogy a tüntetések halálos áldozatai közt egy rendőr is van.

Az összecsapások Újdelhi északkeleti körzetében törtek ki a törvénymódosítás támogatói és ellenzői között. A rendőrség az oszlatás során könnygázt és füstgránátokat is bevetett, az emberek pedig kövekkel dobálták meg őket - illetve egymást -, valamint több járművet felgyújtottak. Orvosi források szerint a sérültek közül többeket lőtt sebbel szállítottak kórházba. A Guru Teg Bahadur kórházból 13 halálos áldozatról adtak tájékoztatást, és 150 embert kezeltek sérüléseik miatt, az Al-Hind kórházból két halottról és 200 sebesültről érkezett hír a sajtóhoz.

A hétfői viszonylagos nyugalom után keddre virradóra újabb összecsapásokat jelentettek. A körzetben zárva maradtak az iskolák, legalább öt környékbeli metróállomást lezártak, és gyújtogatásokról is érkeztek hírek. Újdelhi államminisztere, Arvind Kedzsrival a rend helyreállítására szólította fel a lakosokat, hangsúlyozva: erőszakkal nem érnek el eredményt.

Indiában azt követően kezdődtek tiltakozások, hogy a belügyminiszter december 9-én benyújtotta az állampolgársági törvény módosítására vonatkozó javaslatot a parlamentben. A decemberben elfogadott jogszabály értelmében indiai állampolgárságot adnak a Bangladesből, Pakisztánból és Afganisztánból 2015 előtt - vallási üldöztetés miatt - elmenekült buddhistáknak, szikheknek, dzsainistáknak, zoroasztriánusoknak és keresztényeknek, de a muszlimoknak nem. Bírálói szerint az Indiai Néppárt (Bháratíja Dzsanata Párt, BJP) nevű hindu nacionalista kormánypárt által kezdeményezett jogszabály muszlimellenes. A módosítást különösen ellenzéki muszlim politikusok bírálták, elsősorban azt vetve a kormány szemére, hogy hátrányosan megkülönbözteti a muszlim menekülteket és a 170 milliós helyi muszlim kisebbséget.

Donald Trump amerikai elnök a napokban látogatott először hivatalosan Indiába, ahol találkozott Narendra Modi miniszterelnökkel is. Ez alkalomból az HBO szatirikus politikai műsora, a John Oliver show az elmúlt hét híreiről is foglalkozott Modival és az állampolgársági törvénnyel is. Oliver a törvénymódosítást nemcsak iszlamofóbnak nevezte műsorában, de rámutatott, hogy az szöges ellentétben áll az ország szekularizációjával, amit annak idején Gandhi és Nehru, a modern India atyjai is szorgalmaztak. A kritikus hangvételű műsort India legnagyobb streaming-szolgáltatója, a Disney tulajdonában álló Hotstar letiltotta.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.