Trump nem hisz a CIA-nak, hogy a szaúdi trónörökös áll Hasogdzsi meggyilkolása mögött

  • MTI
  • narancs.hu
  • 2018. november 18.

Külpol

Elhamarkodott értékelésnek tartja az állítást. Legkésőbb keddre részletes jelentést kap arról, hogy kormányzata szerint ki állhat Dzsamál Hasogdzsi szaúd-arábiai ellenzéki újságíró meggyilkolása mögött.

Donald Trump amerikai elnök szombaton közölte, hogy jövő héten hétfőre, de legkésőbb keddre részletes jelentést kap arról, hogy kormányzata szerint ki állhat Dzsamál Hasogdzsi szaúd-arábiai ellenzéki újságíró meggyilkolása mögött.

Trump szerint nagyon elhamarkodott a CIA értékelése, miszerint a legvalószínűbb, hogy a szaúd-arábiai trónörökös, Mohammed bin Szalmán adhatott parancsot a gyilkosságra. Trump ugyanakkor nem zárta ki ezt a lehetőséget azon a szombati sajtótájékoztatóján, amelyet útban Kaliforniába, repülőn tartott.

A CIA értékelését a The Washington Post című amerikai lap pénteki számában közölte.
Az Egyesült Államok külügyminisztériuma szombaton igyekezett tompítani a CIA véleményét.
"Azok a hírek, amelyek szerint az Egyesült Államok végkövetkeztetésre jutott a gyilkosság ügyében, pontatlanok. Számos kérdés maradt még megválaszolatlanul" - mondta Heather Nauert külügyi szóvivő.

A szaúdi ügyészség csütörtökön halálbüntetést kért öt vádlottra a Hasogdzsi meggyilkolásáról folyó rijádi büntetőperben. További tíz ember ül a vádlottak padján, viszont teljesen tisztára mosták a sivatagi királyság nagyhatalmú trónörökösét.

Az 59 éves Dzsamál Hasogdzsit, aki az Egyesült Államokban élt, október 2-án gyilkolták meg Szaúd-Arábia isztambuli konzulátusán, ahová azért ment, hogy beszerezze a török menyasszonyával tervezett házasságkötéshez szükséges iratokat. Az isztambuli főügyészség szerint Hasogdzsit előre kitervelten megfojtották, mihelyt belépett a külképviselet épületébe. Az újságíró holttestét - szintén előre megfontoltan - a gyilkosságot követően feldarabolták, majd megsemmisítették.

Figyelmébe ajánljuk

Nyolcan kaptak díszpolgári címet Budapesttől

  • narancs.hu

Bródy János, Daróczi Ágnes, Korniss Péter, Pogány Judit, Török András, Zoboki Gábor vehette át az elismerést, és posztumusz díszpolgári címet adott a főváros Benedek Miklósnak, Tompos Kátyának.