Trump úgy látja, Ukrajna nem kapja vissza 2014 előtti határait

  • narancs.hu
  • 2025. február 13.

Külpol

Szaúd-Arábiában fog tárgyalni a háború befejezéséről Trump és Putyin, Zelenszkij az első körben nem lesz ott.

„Valamennyi terület vissza fog térni” Ukrajnához a háború lezárásakor, de arra nincs esély, hogy az az ország visszakapja teljes, 2014 előtti területét – ezt válaszolta Donald Trump amerikai elnök a BBC kérdésére a Fehér Házban tartott sajtótájékoztatón. 

A tájékoztatón azt a telefonbeszélgetést értékelték, amelyet Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott szerdán Donald Trump. Egy nappal korábban Steve Witkoff, Trump egyik vezető tárgyalója Moszkvában egyeztetett Putyinnal.

Az amerikai elnök egyetért a védelmi miniszterrel, Peter Hegsethszel, aki szerdán a NATO-csúcstalálkozón azt mondta, hogy Ukrajna NATO-csatlakozása nem valószínű.

Trump azt mondta a Putyinnal folytatott beszélgetésről, hogy „hosszú és rendkívül eredményes” volt, abban maradtak, hogy tárgyalni kezdenek az ukrajnai háború befejezéséről. Stábjaik elkezdik az egyeztetést, és ő meghívta Putyint Washingtonba, Putyin pedig őt Moszkvába. A Telex emlékeztet, hogy Joe Biden több mint három évig nem beszélt Putyinnal, és az utolsó amerikai elnök, aki Oroszországban járt, Barack Obama volt.

 

A Fehér Házban tartott tájékoztatón arról is szó volt, hogy Trump és Putyin Szaúd-Arábiában találkozik a „nem túl távoli jövőben”. Megkérdezték Trumptól, hogy esetleg Volodimir Zelenszkij jelen lesz-e az említett találkozón, ő azt mondta, várhatóan nem: „valószínűleg lesz egy első találkozó, aztán meglátjuk, mit tehetünk a második megbeszélés kapcsán.”

A BBC ezeket a fejleményeket úgy értékelte, hogy Trump és az új amerikai vezetés inkább Moszkvának kedvez, mint Kijivnek, a CNN pedig úgy látja, hogy Trump ebben a helyzetben magára hagyja Európát.

Zelenszkij ukrán elnök szerdán azt közölte, ő is beszélt Trumppal egy „tartós és megbízható békéről”, és pénteken Münchenben találkozni fog J. D. Vance amerikai alelnökkel és Marco Rubio külügyminiszterrel. „Senki sem akarja jobban a békét, mint Ukrajna. Az Egyesült Államokkal közösen határozzuk meg következő lépéseinket az orosz agresszió megállítására és egy tartós, megbízható béke biztosítására” – ezt írta Zelenszkij. Az ukrán elnök kedden adott interjújából olyan következtetést vontak le, hogy egy békemegállapodásban az oroszok által megszállt területekért odaadná Ukrajna az általa megszállt kurszki területeket. Az orosz elnök szóvivője, Dmitrij Peszkov azt mondta erre, hogy az „lehetetlen”.

 

 

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.