Trump úgy látja, Ukrajna nem kapja vissza 2014 előtti határait

  • narancs.hu
  • 2025. február 13.

Külpol

Szaúd-Arábiában fog tárgyalni a háború befejezéséről Trump és Putyin, Zelenszkij az első körben nem lesz ott.

„Valamennyi terület vissza fog térni” Ukrajnához a háború lezárásakor, de arra nincs esély, hogy az az ország visszakapja teljes, 2014 előtti területét – ezt válaszolta Donald Trump amerikai elnök a BBC kérdésére a Fehér Házban tartott sajtótájékoztatón. 

A tájékoztatón azt a telefonbeszélgetést értékelték, amelyet Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott szerdán Donald Trump. Egy nappal korábban Steve Witkoff, Trump egyik vezető tárgyalója Moszkvában egyeztetett Putyinnal.

Az amerikai elnök egyetért a védelmi miniszterrel, Peter Hegsethszel, aki szerdán a NATO-csúcstalálkozón azt mondta, hogy Ukrajna NATO-csatlakozása nem valószínű.

Trump azt mondta a Putyinnal folytatott beszélgetésről, hogy „hosszú és rendkívül eredményes” volt, abban maradtak, hogy tárgyalni kezdenek az ukrajnai háború befejezéséről. Stábjaik elkezdik az egyeztetést, és ő meghívta Putyint Washingtonba, Putyin pedig őt Moszkvába. A Telex emlékeztet, hogy Joe Biden több mint három évig nem beszélt Putyinnal, és az utolsó amerikai elnök, aki Oroszországban járt, Barack Obama volt.

 

A Fehér Házban tartott tájékoztatón arról is szó volt, hogy Trump és Putyin Szaúd-Arábiában találkozik a „nem túl távoli jövőben”. Megkérdezték Trumptól, hogy esetleg Volodimir Zelenszkij jelen lesz-e az említett találkozón, ő azt mondta, várhatóan nem: „valószínűleg lesz egy első találkozó, aztán meglátjuk, mit tehetünk a második megbeszélés kapcsán.”

A BBC ezeket a fejleményeket úgy értékelte, hogy Trump és az új amerikai vezetés inkább Moszkvának kedvez, mint Kijivnek, a CNN pedig úgy látja, hogy Trump ebben a helyzetben magára hagyja Európát.

Zelenszkij ukrán elnök szerdán azt közölte, ő is beszélt Trumppal egy „tartós és megbízható békéről”, és pénteken Münchenben találkozni fog J. D. Vance amerikai alelnökkel és Marco Rubio külügyminiszterrel. „Senki sem akarja jobban a békét, mint Ukrajna. Az Egyesült Államokkal közösen határozzuk meg következő lépéseinket az orosz agresszió megállítására és egy tartós, megbízható béke biztosítására” – ezt írta Zelenszkij. Az ukrán elnök kedden adott interjújából olyan következtetést vontak le, hogy egy békemegállapodásban az oroszok által megszállt területekért odaadná Ukrajna az általa megszállt kurszki területeket. Az orosz elnök szóvivője, Dmitrij Peszkov azt mondta erre, hogy az „lehetetlen”.

 

 

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.