Újra kijárási tilalom lesz Kijevben, Zelenszkij Franciaországtól kért segítséget

  • narancs.hu
  • 2022. március 23.

Külpol

Anatolij Csubajsz, Putyin egykori tanácsadója lemondott és elhagyta Oroszországot.

Zelenszkij továbbra is a nyugati országok segítségét kéri. Az ukrajnai városok elleni támadások folytatódnak, Kijevben este 8-tól reggel 7-ig újra kijárási tilalom lesz. Putyin válaszolt a nyugati szankcióra. A NATO újabb erőket telepít a keleti határára. Ezek az Ukrajna elleni háború délutáni fejleményei.

  • Volodomir Zelenszkij ukrán elnök a francia forradalom jelmondatát idézve azt kérte szerdán Franciaországtól, hogy segítsen véget vetni a szabadság, egyenlőség és testvériség elleni háborúnak Ukrajnában. "Azt várjuk Franciaországtól, az önök vezető szerepétől, az önök erejétől, hogy vessen véget a szabadság, egyenlőség, és testvériség elleni háborúnak (...) hogy segítsen helyreállítani Ukrajna területi integritását" - fogalmazott az ukrán elnök a francia nemzetgyűlés és szenátus tagjaihoz videókonferencia keretében intézett beszédében. A hírtévék és -rádiók által élőben közvetített ünnepélyes parlamenti ülésen Zelenszkij emellett azt kérte az Oroszországban működő francia vállalatoktól, hogy ne támogassák többet az orosz "háborús gépezetet".
  • Az ukrán csapatok ellentámadást intéztek az orosz erők ellen az ország egyes területein, és a hírek szerint a fővárostól, Kijevtől nyugatra is visszaszorították az orosz erőket. 

  • Az orosz hadsereg továbbra is bombázza Mariupolt, ahol a hírek szerint elfogyott a víz és az élelmiszer, és a becslések szerint a város épületeinek 90%-a megsérült vagy megsemmisült.

  • Putyin szerdán bejelentette, hogy Moszkva áttér a rubelelszámolásra a gázért a barátságtalan országokkal. Ezek közé tartozik Magyarország is.
  • Eközben lemondott tisztségéből és el is hagyta Oroszországot Anatolij Csubajsz, aki az orosz kormány klímaügyi követe volt, korábban pedig Putyin tanácsadója. A hírek szerint Csubajsz tekinthető eddig a legmagasabb rangú orosz tisztviselőnek, aki az Ukrajna ellen indított invázió óta elhagyta Oroszországot.  
  • Eközben a vizes sportokat tömörítő nemzetközi szövetség (FINA) kitiltotta az orosz és fehérorosz sportolókat a budapesti világbajnokságról. A szervezet közölte, hogy nemcsak Budapesten, hanem idén egyetlen FINA-eseményen sem vesznek részt a lát ország sportolói. A decemberi rövidpályás világbajnokságnak pedig új helyszínt keresnek az eredetileg tervezett Kazany helyett.
  • A svájci élelmiszeripari óriás, a Nestlé is kivonja Oroszországból olyan termékeit, mint például a KitKat és a Nesquik. Korábban az ukrán politikusok hevesen bírálták a céget, amiért a háború megindítása után is folytatott üzleti tevékenységet Oroszországban.

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

 

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.