Valakinek feltűnt, hogy Szijjártó mindig Lavrovval fotózkodik

  • narancs.hu
  • 2024. szeptember 14.

Külpol

Az amerikai hadsereg európai csapatainak korábbi főparancsnoka tankokról és bizalomról nyilatkozott.

Oroszország nyomulása nem az ukrajnai háborúval kezdődött, és ha tűzszünet is lesz, az még nem béke – nyilatkozta a 24.hu-nak Ben Hodges, az Egyesült Államok európai csapatainak korábbi főparancsnoka. 

A nyugalmazott tábornokkal Prágában, a Globsec Fórumon interjúzott a magyar hírportál újságírója. Emlékeztette, hogy hét éve az amerikai hadsereg tankokat és több ezer katonát küldött Európába, és az volt az első alkalom a hidegháború vége óta, hogy nem kivontak, hanem küldtek csapatokat, azzal a céllal, hogy elrettentsék Oroszországot. 

Ez nem sikerült – állapította meg Ben Hodges.

„A hidegháború után mindenki azt hitte, hogy ennek az egésznek vége – mondja a tábornok –, a németek, a britek visszavágták a haderejüket, mi otthagytuk Európát. Nagyjából egy időben azzal, hogy az utolsó amerikai tank is kivonult, Oroszország megszállta Georgia egy részét. Nem tettünk semmit. 2014-ben aztán Ukrajna egy részét is megszállta. Nem tettünk semmit. Az Aszad-rezsimet vegyi fegyverekkel támogatta. Nem tettünk semmit. Több ezer menekültet indított útnak Európa felé, ami természetesen nem volt véletlen. Nem tettünk semmit. A NATO nem volt egységes, és a Trump-kormány kétséget ébresztett abban, mennyire áll a szervezet mellett az Egyesült Államok. Közben a németek tovább építették az Északi Áramlatot, Macron elnök pedig arról beszélt, hogy a NATO agyhalott. Gondolhatja, hogy közben a Kremlben egymásra néztek és azt mondták, gyerünk, fejezzük be a munkát. Hiszen a Nyugat semmit nem fog tenni. Így néz ki tehát egy sikertelen elrettentés.”

Ben Hodges szerint „most ezeket a hibákat kell kijavítani”, szerinte akkor lehet igazán erős és meggyőző a NATO, ha nemcsak tankokat mutat, hanem egységet is. A bizalmat például nem erősíti – mondta a tábornok –, hogy azt lehet látni, a magyar külügyminiszter lépten-nyomon orosz kollégájával, Szergej Lavrovval fényképezkedik. 

Az interjúban szó esik a Georgia – korábbi, ismertebb nevén Grúzia – orosz megszállását követő tűzszünetről, ami után Dél-Oszétiában és Abháziában orosz katonák maradtak. 

A nyugalmazott tábornok szerint a georgiai háborút lezáró megegyezés azt mutatja, hogy Oroszország nem tart be semmilyen megállapodást, hiszen másfél évtizede ki kellett volna vonnia a csapatait onnan.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Egyetemes gyávaság

A gyermekvédelminek csúfolt törvény utóhatása borzolta a kedélyeket az elmúlt hetekben a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. Június közepén, még a Pride – azóta tudjuk: több százezres – vonulása előtt cikket jegyzett a Hvg360 felületén az egyetem Pszichológiai Intézetének három oktatója.

Adja vagy nem adja?

A történet népmesei szála szerint Donald Trump a hivatalban eltöltött dolgos nap után hazatért otthonába, ahol szerető hitvese, Melania várta őt.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.

Ítélt az utókor

Szerették őket, így az államosításkor maradt 200-200 hold földjük. Később mégis ku­láknak minősültek az utolsó óföldeáki földes­urak, Návay László és testvére, Aranka. Egy cselédjük házában haltak meg. Kúriájukat most uniós pénzből felújítják. Bérelhető lesz, mint a közeli batidai vadászkastély.