Választás után: megosztott Izrael, a gazdagabbak az ellenzékre, a szegényebbek Netanjahura szavaztak

  • Narancs.hu/MTI
  • 2019. április 10.

Külpol

A miniszterelnök nem túl népszerű a környéken, ahol lakik.

A gazdagabb, központi városok inkább az ellenzéki, centrista Kék-fehér pártszövetségre, a szegény és periferikus térségek inkább a kormányzó, jobboldali Likudra szavaztak az izraeli választásokon – írja az MTI a voksok közel 98 százalékának összeszámlálása után, a Jediót Ahronót című újság internetes felületén, a yneten megjelentetett választói térkép alapján.

A keddi választás végleges eredményeit csak csütörtök este vagy péntek reggel hozzák nyilvánosságra a dupla borítékos szavazatok összeszámlálását követően. Mintegy kétszázezren szavaztak dupla borítékkal, a diplomáciai testületek külföldön élő tagjai, valamint a katonák.

A választási térkép szerint Jeruzsálemben a Likud és az ultraortodox pártok arattak győzelmet, Tel-Aviv és Haifa viszont főként a Kék-fehér szövetségre szavazott. Az ország déli része - amely a palesztin Gázai övezetet uraló, iszlamista Hamász rakétáitól leginkább szenvedett - továbbra is Benjámin Netanjahu miniszterelnök pártja mellé tette le voksát. A Likud lett a legnagyobb párt Beér-Sevában és a palesztin övezet szomszédságának városaiban, Szderótban, Ofakimban, és Netivotban is.

A térkép szerint az általában alacsonyabb iskolai végzettségű, kisebb keresetű, a periférián élő izraeliek szavaztak a legnagyobb arányban Netanjahu újraválasztására, míg a magasabb végzettségű, jobb anyagi körülmények között, Izrael gazdagabb, központi városaiban élők nagyobb valószínűséggel a Kék-fehéret vezető Beni Ganznak szavaztak bizalmat.

Érdekesség, hogy Beni Ganz lakóhelyén, a szegényebb, eredetileg főként jemeni zsidók lakta Ros Haájnban a Likud legyőzte Ganz és Jaír Lapid pártszövetségét, viszont Benjámin Netanjahu otthonában, a gazdag Cézarea villanegyedében a Kék-fehérre szavaztak több mint kétszer annyian, mint a Likudra.

A szavazás szempontjából a földrajzi helyzetnél is fontosabb volt az egyes települések ideológiai háttere. A baloldali kibucokban igen magas arányú győzelmet aratott a Kék-fehér szövetség: a reményért, hogy ez a párt megbuktathatja Netanjahut, a legtöbb helyen cserbenhagyták hagyományos pártjukat, a Munkapártot, és Ganzra szavaztak. Ez a Szíria felé eső Golán-fennsík kibucaira éppen úgy vonatkozik, mint a Gázai övezet szomszédságában található, baloldali kibucokra.

Figyelmébe ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz. És már miért ne állítana listát, miért is ne akarna bejutni a Fővárosi Közgyűlésbe Magyar Péter pártja és az MKKP? Hisz’ nem csak a szűk pártérdek, hanem demokratikus közéletünk, illetőleg közéletünk demokratikusságának imperatívusza is azt követeli, hogy ha egy párt van, létezik és kitapintható közösségi igény is van rá, az méresse meg magát a nemes versenyben, és a verseny legyen nemes!

Mint parton a hal

  • Földényi F. László

Pontosan húsz évvel ezelőtt egy német napilap többeket megkérdezett, mit várunk mi, magyarok a küszöbön álló EU-csatlakozástól. Én akkor habozás nélkül ezt válaszoltam: Komp-ország hajója végre kiköt – Nyugaton. Vagyis: Európában. A Fidesz épp ellenzékben volt. De már jóval korábban kiadta a velejéig antidemokratikus jelszót: „a haza nem lehet ellenzékben”, s előre tudni lehetett, merre kormányozzák majd a hajót, ha újra hatalomra jutnak.

„Mi nem tartozunk bele a nemzetbe?”

A Nemzeti Összetartozás Hídja egyelőre nem annyira a nemzet összetartozását, sokkal inkább azokat az emberi és eljárásjogi anomáliákat testesíti meg, amelyekkel ma Magyarországon egyre könnyebb bármilyen, NER-nek kedves beruházást végigvinni.

Dermedt figyelem

Az elbitangolt ellenzéki szavazók jó részét néhány hónap alatt becsatornázta Magyar Péter és a Tisza Párt. De mire jutnak így az elhagyott pártok?