Varga Mihály tapintatos volt, Gulyás Gergely viszont lekomcsizta az Európai Bizottságot

  • narancs.hu
  • 2018. október 19.

Külpol

Íme, az ’56-os ünnepi beszédek első fecskéi!

Messze még a kedd, de már tegnap elkezdődtek az ünnepi beszédek, Varga Mihály a berni, Gulyás Gergely a berlini magyar nagykövetségen szónokolt. Az MTI tudósítása szerint úgy tűnik, hogy Varga kifejezetten tapintatos volt, mivel csak arról beszélt, hogy 1956-ban Svájc több mint 12 ezer elüldözött honfitársunkat fogadott be, és népességszámához és területéhez viszonyítva egyetlen másik állam sem adott otthont ilyen sok magyar embernek. A miniszter arra is felhívta a figyelmet, hogy máskor is segítette Svájc hazánkat. „Amikor a rendszerváltozáskor Magyarország végérvényesen elindult az európai demokráciák útján, Svájc számos ponton támogatta, hogy demokratikus rendszere kialakuljon, gazdasága egészséges szerkezetűvé váljon – mondta a miniszter, és megköszönte, hogy

Svájcban megértik és megértetik a külvilággal Magyarország egyediségét,

illetve az európai színességben is megőrzendő értékeit, amelyek között az első helyen áll 1956 szelleme, a szabadság utáni vágy.” Sorosról, Sargentini-jelentésről, migránsokról nem ejtett szót a miniszter.

Gulyás Gergely Berlinben járt el minisztertársához hasonlóan. A magyar követség fogadásán Kossuth Lajossal indított, majd egy huszáros fordulattal kikötött a jelennél, bár ezt először poénba fojtotta. Gulyás ugyanis arról beszélt,hogy a mai európai politikát Magyarországról szemlélve

Ronald Reagan „alakja ötlik fel”, aki a szovjet viccek gyűjtője volt, és némelyiket el is mesélte Mihail Gorbacsovnak.

Innentől átadjuk a szót az MTI tudósítójának: „Az egyik ilyen viccben az amerikai azt mondja, hazájában akkora a szabadság, hogy elmehet a Fehér Házba, rácsaphat az asztalra és kimondhatja, nem tetszik, ahogyan az elnök vezeti az országot. A szovjet azzal válaszol, hogy ekkora szabadság az ő hazájában is van, hiszen bárki felmehet a Kremlbe, az asztalra csaphat és kimondhatja, nem tetszik, ahogyan Ronald Reagan vezeti az Egyesült Államokat – fejtette ki Gulyás Gergely, derültségére a több száz fős hallgatóságnak.”

De a miniszter ezután komolyra fordult, és elmondta, hogy „az Európai Bizottságnál azt ugyan bárki szabadon elmondhatja, hogy nem tetszik neki, ahogyan a magyar miniszterelnök kormányozza országát, de

ha azt mondja, nem tetszik, ahogyan az Európai Bizottságot vezetik, automatikusan megkapja az EU-fóbia és az EU-ellenesség bélyegét, és kirekesztéssel számolhat”.

A „kirekesztett” végül a  forradalomról is szót ejtett: „1956 megmutatta, hogy »a szabadságvágy erősebb, mint a diktatúra, és a diktatúrának semmiféle demokratikus legitimációja nincsen« – mondta, bár az MTI szerint ezt már nem hallgatóságának, hanem a „közmédiának adott nyilatkozatában”.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.

Mindent vissza!

A kormányzat immár a bankszektorra is alkalmazná az „árrésstopot”, a sajátjait sem kímélve. Árcsökkentésre kötelezné a részben szintén NER-közelbe került nagy telekommunikációs szolgáltatókat is. Nincs mese, mindent Orbán győzeleméért.