Varga Mihály tapintatos volt, Gulyás Gergely viszont lekomcsizta az Európai Bizottságot

  • narancs.hu
  • 2018. október 19.

Külpol

Íme, az ’56-os ünnepi beszédek első fecskéi!

Messze még a kedd, de már tegnap elkezdődtek az ünnepi beszédek, Varga Mihály a berni, Gulyás Gergely a berlini magyar nagykövetségen szónokolt. Az MTI tudósítása szerint úgy tűnik, hogy Varga kifejezetten tapintatos volt, mivel csak arról beszélt, hogy 1956-ban Svájc több mint 12 ezer elüldözött honfitársunkat fogadott be, és népességszámához és területéhez viszonyítva egyetlen másik állam sem adott otthont ilyen sok magyar embernek. A miniszter arra is felhívta a figyelmet, hogy máskor is segítette Svájc hazánkat. „Amikor a rendszerváltozáskor Magyarország végérvényesen elindult az európai demokráciák útján, Svájc számos ponton támogatta, hogy demokratikus rendszere kialakuljon, gazdasága egészséges szerkezetűvé váljon – mondta a miniszter, és megköszönte, hogy

Svájcban megértik és megértetik a külvilággal Magyarország egyediségét,

illetve az európai színességben is megőrzendő értékeit, amelyek között az első helyen áll 1956 szelleme, a szabadság utáni vágy.” Sorosról, Sargentini-jelentésről, migránsokról nem ejtett szót a miniszter.

Gulyás Gergely Berlinben járt el minisztertársához hasonlóan. A magyar követség fogadásán Kossuth Lajossal indított, majd egy huszáros fordulattal kikötött a jelennél, bár ezt először poénba fojtotta. Gulyás ugyanis arról beszélt,hogy a mai európai politikát Magyarországról szemlélve

Ronald Reagan „alakja ötlik fel”, aki a szovjet viccek gyűjtője volt, és némelyiket el is mesélte Mihail Gorbacsovnak.

Innentől átadjuk a szót az MTI tudósítójának: „Az egyik ilyen viccben az amerikai azt mondja, hazájában akkora a szabadság, hogy elmehet a Fehér Házba, rácsaphat az asztalra és kimondhatja, nem tetszik, ahogyan az elnök vezeti az országot. A szovjet azzal válaszol, hogy ekkora szabadság az ő hazájában is van, hiszen bárki felmehet a Kremlbe, az asztalra csaphat és kimondhatja, nem tetszik, ahogyan Ronald Reagan vezeti az Egyesült Államokat – fejtette ki Gulyás Gergely, derültségére a több száz fős hallgatóságnak.”

De a miniszter ezután komolyra fordult, és elmondta, hogy „az Európai Bizottságnál azt ugyan bárki szabadon elmondhatja, hogy nem tetszik neki, ahogyan a magyar miniszterelnök kormányozza országát, de

ha azt mondja, nem tetszik, ahogyan az Európai Bizottságot vezetik, automatikusan megkapja az EU-fóbia és az EU-ellenesség bélyegét, és kirekesztéssel számolhat”.

A „kirekesztett” végül a  forradalomról is szót ejtett: „1956 megmutatta, hogy »a szabadságvágy erősebb, mint a diktatúra, és a diktatúrának semmiféle demokratikus legitimációja nincsen« – mondta, bár az MTI szerint ezt már nem hallgatóságának, hanem a „közmédiának adott nyilatkozatában”.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.