Veszélyben az iráni atomalku

  • MTI/narancs.hu
  • 2018. április 30.

Külpol

Trump csak változtatásokkal maradna benne, Róháni nem hajlandó változtatni rajta.

Az iráni atomprogramról 2015-ben kötött megállapodást nem lehet megváltoztatni – hangsúlyozta Emmanuel Macron francia elnökkel folytatott telefonbeszélgetésében vasárnap Haszan Róháni iráni elnök.

A beszélgetésről a teheráni elnöki hivatal adott ki közleményt.

Irán nem vállal további kötelezettségeket, és „ennek ürügyén más kérdések sem képezhetik alku tárgyát” – áll a kommünikében.

Róháni több mint egy órát beszélt Macronnal, és világossá tette, hogy Teherán kész tárgyalni a térségben betöltött szerepéről, hogy a Közel-Kelet stabillá és biztonságossá váljon. Mint mondta: az atomalku az Irán és a Nyugat közötti bizalom alapja.

Az Élysée tudatta: Macron és Róháni egyetértett, hogy a 2015-ös egyezséget meg kell őrizni. Macron múlt heti, többnapos amerikai tárgyalásán más kérdések mellett az atomprogramról is beszélt Donald Trumppal. Megpróbálta rávenni Trumpot az egyezség támogatására, de jelezte, az amerikai elnök változtatási javaslatait is kész megfontolni. Most úgy tűnik, nem volt sikeres az USA és Irán közötti közvetítői tevékenysége.

Macron és Trump Washingtonban

Macron és Trump Washingtonban

Fotó: Chris Cleponis/MTI/EPA

Róháni azután foglalt ismét állást az érvényben lévő megállapodás mellett, hogy Mike Pompeo amerikai külügyminiszter Izraelben kijelentette: Donald Trump amerikai elnök a jelenlegi formájában nem támogatja az egyezség fenntartását. Trump korábban többször hangoztatta, hogy szerinte a megállapodás hemzseg a hibáktól. Május 12-ig szabott határidőt, s azt ígérte, hogy visszaállítja az Iránnal szembeni szankciókat, ha a megállapodást nem vizsgálják felül.

„Ha nem tudjuk kijavítani, akkor Trump ki fog lépni az egyezségből” – hangsúlyozta Tel-Avivban Pompeo. A külügyminiszter szerint „fenyegetések egész sorát”, Irán ballisztikusrakéta-programját és Szíriában, Jemenben és Libanonban fegyveres csoportok iráni támogatását kellene rendezni az atomalku átdolgozásával.

Irán, valamint az ENSZ BT öt állandó tagja és Németország több mint 10 évnyi tárgyalás után állapodott meg 2015-ben az iszlám köztársaság atomprogramjáról. Az egyezség értelmében Irán korlátozza nukleáris tevékenységét, cserébe pedig a Nyugat a szankciók nagy részét feloldotta. Az alku értelmében Irán semmilyen tevékenységet nem folytathat olyan eszközzel, amely alkalmas atomtöltet célba juttatására, de Teherán váltig állítja, hogy rakétái nem ilyenek.

Figyelmébe ajánljuk

A bűn nyomora és a nyomor bűne Vadkeleten

Hogy milyen nyomor vezethet el a bűnhöz, amelyben csak némi élelmet vagy egy fél minimálbért sikerül zsákmányolni? Kik az áldozatok és miért hallgatnak? A leszakadó kistérségek sajnos kiváló terepet jelentenek, hogy egy pillantást vessünk a kétségbeejtő helyzetre.

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.