Belebukott a brit belügyminiszter a volt gyarmatokról bevándoroltak kitoloncolásába

  • MTI/narancs.hu
  • 2018. április 30.

Külpol

A brit kormány egyik leginkább EU-párti tagja, Amber Rudd lemondásra kényszerült.

Benyújtotta lemondását vasárnap este Amber Rudd brit belügyminiszter. A Downing Street közölte, hogy Theresa May miniszterelnök elfogadta Rudd lemondását.

Amber Rudd – aki Theresa Mayt követte a belügyminiszteri tisztségben – abba a hirtelen fellángolt belpolitikai botrányba bukott bele, amely az egykori brit gyarmatokról az elmúlt évtizedekben Nagy-Britanniába áttelepült bevándorlókkal szembeni brit kormányzati bánásmód miatt robbant ki.

Amber Rudd kormányülésre érkezik

Amber Rudd kormányülésre érkezik

Fotó: Will Oliver/MTI/EPA

Rudd az utóbbi napokban egymásnak ellentmondó hivatalos nyilatkozatokat tett arról, voltak-e a belügyi tárcának kijelölt „célszámai” a tisztázatlan jogi státuszú egykori bevándorlók és leszármazottaik kitoloncolására, és arról, hogy neki pontosan mennyi információja volt erről.

A londoni alsóházban tett minapi nyilatkozatában azt mondta, hogy nem volt tudomása ilyen kitoloncolási tervszámokról. Nem sokkal később kénytelen volt elnézést kérni, miután a Guardian című baloldali brit napilap közölt egy belső leiratot, amelyet a belügyminisztérium egyik magas rangú tisztviselője küldött tavaly Amber Ruddnak, és amely egyértelműen utalt ilyen célszámok létezésére. Ráadásul vasárnap este a lap közzétett egy olyan levelet is, amelyet Rudd maga írt Theresa May miniszterelnöknek „nagyratörő és megvalósítható” kitoloncolási célszámok kijelöléséről.

A botrány közvetlen előzményeként ugyancsak a Guardian feltárta, hogy a konzervatív párti brit kormány az elmúlt években egyre több olyan nagy-britanniai lakost minősített illegális bevándorlóvá, akik vagy akiknek közvetlen felmenői a II. világháború után, a felbomló brit gyarmatbirodalomból települtek át Nagy-Britanniába, és a korabeli nemzetközösségi törvény alapján brit állampolgárságot kaptak.

Őket és leszármazottaikat közkeletűen Windrush-nemzedéknek nevezik, mivel a háború utáni első bevándorló csoportok között volt az a 693 egykori gyarmati polgár, akik az Empire Windrush nevű személyszállító hajón érkeztek Jamaicából Londonba 1948-ban.

A Guardian riportja szerint az elmúlt időszakban – részben még Theresa May belügyminisztersége idején – a Windrush-nemzedék számos tagja kapott hivatalos értesítést a brit kormánytól, hogy számítson közeli kitoloncolására, mivel nincsenek olyan hiteles okmányok, amelyek bizonyíthatnák tartózkodási jogosultságukat.

Az érintettek zöme Nagy-Britanniában született, vagy kisgyermekként 50-60 éve érkezett az országba, az elmúlt évtizedekben törvényesen dolgozott és adót fizetett abban a tudatban, hogy brit állampolgársága van. Sokan arról számoltak be, hogy a kitoloncolással fenyegető hivatalos értesítések mellett az utóbbi időben a brit állami egészségügyi szolgálat (NHS) is gyakran megtagadta tőlük az ellátást.

A gyorsan belpolitikai botránnyá fajuló ügy kirobbanása után Amber Rudd – egyik utolsó belügyminiszteri ténykedésével – a múlt hét elején bejelentette az alsóházban, hogy a belügyminisztérium leállította a kitoloncolási értesítések kiküldését, és az érintettek soron kívül, ingyen kérelmezhetik állampolgársági státuszuk rendezését.

Amber Rudd személyében a Konzervatív Párt egyik legelkötelezettebb EU-párti politikusa távozik a kormányból. A brit EU-tagságról 2016 júniusában tartott – a kilépést pártolók által szűk többséggel megnyert – népszavazás kampányában Rudd a bennmaradás mellett érvelő tábor prominens politikai személyisége volt, és többször is nyilvánosan összecsapott Boris Johnsonnal, a jelenlegi brit külügyminiszterrel, a kilépésért kampányoló konzervatív párti szárny frontemberével.

Figyelmébe ajánljuk