Vizsgálatot indított az Európai Unió a Mathias Corvinus Collegium (MCC) brüsszeli irodája ellen, mert nem felel meg az uniós lobbiszervezetekre vonatkozó átláthatósági szabályoknak – írja a Népszava.
Az MCC brüsszeli működésének problémáira a Corporate Europe Observatory (CEO) nevű, átláthatóságért küzdő civil szervezet hívta fel az illetékes uniós szerv figyelmét, a szervezet szerint ugyanis jogi kiskapukat kihasználva titkolja az MCC brüsszeli szervezete a költségvetését.
Az uniós lobbiszervezeteknek különböző átláthatósági szabályoknak kell megfelelniük, a teljes költségvetésüket, köztük a bevételeik forrását és az érdekképviseletre elköltött összegeket is fel kell tüntetni a nyilvános adatbázisban, csak így találkozhatnak az Európai Bizottság munkatársaival, és az EP-képviselőknek is csak akkor „javasolt” lobbistákkal találkozni, ha azok regisztráltak az intézményeknél. A szabályok azonban a regisztrálást követően csak később lépnek életbe, hogy a friss szervezeteknek legyen idejük megfelelni az elvárásoknak. Épp erre hivatkozva nem tette még elérhetővé az MCC Brussels a pénzügyi adatait.
Az MCC 2022 őszén jelentette be brüsszeli intézetének megnyitását. A belga jogi entitást csak 2023 augusztusában jegyezték be, a lobbiadatbázisba pedig csak 2024 elején regisztráltak, érvelésük szerint tehát csak 2026-ban kell feltüntetni pénzügyi adataikat az adatbázisban. Állításuk szerint „időben” el fogják küldeni a 2023-ra vonatkozó pénzügyi beszámolójukat az illetékes belga szerveknek.
John O’ Brien, az MCC Brussels kommunikációs vezetője a lap kérdéseire egy személyeskedő választ küldött, illetve közölte, hogy 2023 augusztusa előtt csak „előkészítő természetű” tevékenység folyt, és 2022 novemberében csak egy bemutatkozó eseményre került sor. O'Brien elvileg 2022 szeptemberétől dolgozik az MCC Brusselsnél, és 2022 ősze és 2023 augusztusa is már aktív volt a csapat, konferenciákat szerveztek és kiadványokat is bemutattak, többek között az EU energiapolitikáját kritizálva, ezek mindegyike elérhető a honlapjukon. Ezek a klasszikus lobbitevékenységek így azonban egy szürke zónába esnek, és nem lesz elérhető a későbbiekben sem, hogy hogyan és mennyiből folytatták a munkát.
Olivier Hoedeman, a CEO munkatársa a Népszavának azt mondta, sokkal többet kellene tennie az átláthatóságért az MCC-nek, amely ráadásul más civileket támad azzal, hogy zavaros a pénzügyi hátterük. A három fő intézmény (a Bizottság, a Parlament és a Tanács) által közösen vezetett lobbiadatbázis megszegésének vizsgálata első körben egy párbeszéd, vagyis adatokat fognak bekérni a brüsszeli MCC-től. A folyamat végén, ha úgy ítélik meg, hogy nem tartották be a szabályokat, akkor az MCC brüsszeli munkatársai legvégső esetben nem kaphatnak állandó EP-s belépőt, nem tarthatnak rendezvényt az EP-ben, és a Bizottság munkatársai sem mehetnek velük hivatalos találkozókra.
Olivier Hoedeman szerint azért is kellene tisztázni az MCC Brussels pénzügyi forrásait, mert a magyarországi MCC bevételeinek egy része MOL-részvényekből származik, így amikor energiapolitikáról beszélnek, kérdés, hogy függ-e az ő bevételük az orosz olajból is profitáló magyar cég profitjától.