Bezárt üzletek, boltok látványa fogadta a járókelőket hétfőn reggel Kabul belvárosában, a kereskedők fosztogatástól, káosztól tartanak a tálibok bevonulása után – írja a BBC, a Reuters nyomán.
A lap egy boltost is idéz, akit Asraf Gáni afgán elnök elmenekülése a talibán hatalomátvételnél is jobban sokkolt; mások már most öncenzúrát gyakorolnak és lefestik az iszlamisták által bűnösen kihívónak tartott kirakatokat, plakátokat.
💔Love this street - usually windows full of sparkling dresses .. #Kabul #Afghanistan https://t.co/FnLi7csncF
— lyse doucet (@bbclysedoucet) August 15, 2021
Helyiek beszámolói szerint a kormányzati és diplomáciai negyed mára teljesen kiürült, a nagykövetek családtagjaikkal együtt elhagyták az országot – vagy éppen a kabuli reptéren várnak kimenekítésükre.
Levonták az amerikai zászlót az Egyesült Államok kabuli nagykövetségéről, amelynek "szinte minden alkalmazottja" a Hamid Karzai nemzetközi repülőtéren várakozik– ezt már a washingtoni külügyminisztérium közölte az MTI szerint. Az amerikai haderő mintegy hatezer katonával biztosítja a reptér biztonságát.
A helyszínre azonban nem csak diplomaták érkeztek, hanem több száz, a táliboktól rettegő civil is – ők is külföldre menekülnének, ám nincs elég repülő az elszállításukra. A Twitteren drámai felvételek terjednek az evakuálásért küzdő emberekről, sokan egy felszállásra kész repülő rámpáján kapaszkodtak fel, így próbáltak bejutni az utasok közé.
This could become Fall of Saigon 2.0 or worse — the Fall of Kabul and the massive throngs of people trying to flee at Kabul Airport. Can’t blame them. Where are the international support to send passenger jets to airlift them all out?! #Kabul pic.twitter.com/GamVlDejdJ
— Eric Feigl-Ding (@DrEricDing) August 16, 2021
A menekülő tömeg útját hétfőn reggel már egy tálib fegyveres őrség vágta el a reptér bejáratánál, így várhatóan csak a korábban bejutottak hagyhatják el az országot.
Saját zászlóikat égetik az amerikaiak
Az afgán fővárosban lévő amerikai nagykövetségről távozó diplomatáknak nemcsak a titkos iratokat, hanem az amerikai zászlókat is meg kellett semmisíteniük. Erről a Stars and Stripes című, tekintélyes amerikai katonai lap számolt be vasárnap. Eszerint a képviselet épületének kiürítése előtt a diplomáciai személyzetet arra utasították, hogy égesse el a zászlókat és más, propagandacélokra felhasználható tárgyakat. A kiadvány szerint a személyzet zászlókat, valamint "minden stratégiai vagy propaganda értékű tárgyat" elégetett az utolsó órákban, mielőtt vasárnap elhagyta az épületet. Számos diplomata amerikai zászlót vitt magával.
A tálib fegyveresek vasárnap este harc nélkül hatoltak be az afgán fővárosba, Kabulba, és elfoglalták az afgán kormányerők által elhagyott kormányzati intézményeket. Asraf Gáni afgán elnök elmenekült az országból. A tálibok a főváros valamennyi területét ellenőrzésük alá vonták.
A talibán békés átmenetről beszél
A háborúnak vége Afganisztánban, az uralom típusa és a rendszer formája hamarosan tisztázódik - jelentette ki a tálibok politikai irodájának szóvivője, Mohammed Naim vasárnap az al-Dzsazíra katari székhelyű tévének nyilatkozva.
Naim szerint egyetlen diplomáciai testület vagy annak bármelyik központja sem volt célpont a város bevétele során. Hozzátette, szervezete mindenkit biztosít arról, hogy gondoskodik az állampolgárok és a diplomáciai képviseletek biztonságáról. Készek vagyunk párbeszédet folytatni minden afgán személlyel, és garantálni fogjuk számukra a szükséges védelmet" - hangoztatta. Kijelentette, szervezete minden lépést felelősségteljesen tesz, és mindenkivel békét akar.
"Elértük, amire vágytunk, vagyis országunk szabadságát és népünk függetlenségét"- állította Naim: "Nem engedjük, bárki is arra használja a földjeinket, hogy bárkit célba vegyen, és nem akarunk ártani másoknak. Szerinte szervezete nem fog beavatkozni mások ügyeibe, és cserébe nem engedi, hogy beavatkozzanak az ő ügyeikbe.
A talibán békés szándékait mindenesetre nem igazolja eddigi fellépésük: a már korábban megszállt Balkh városában ájulásig sétáltattak egy helyi férfit, mert nem iszlám zenét hallgatott. Egy fiatal nőt pedig nem előírásszerű viselete miatt gyilkoltak meg a városban, halálát azonban nem vállalta magára a helyi tálib parancsnokság- írja a BBC.
Kedves Olvasónk!
Üdvözöljük a Magyar Narancs híroldalán.
A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.
Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők. De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.
Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!