Zelenszkij nemet mondott az amerikaiak ritkaföldfémekkel kapcsolatos ajánlatára

  • narancs.hu
  • 2025. február 16.

Külpol

A megállapodásban egyelőre nem látta a garanciákat Ukrajna érdekeinek védelmére.

Zelenszkij utasította a minisztereit, hogy ne írják alá az amerikaiak ritkaföldfémekkel kapcsolatos ajánlatát – írja az AP nyomán a hvg.hu.

Az ukrán elnök szerint Washington ajánlata leginkább az amerikai érdekeknek felelt meg, miközben nem tartalmazott konkrét biztonsági garanciákat Ukrajna számára.

A korábbi hírek szerint Trump 500 milliárd dollár értékben szeretne ritkaföldfémeket és más értékes ásványokat megszerezni Ukrajnától az eddigi és a folyamatban lévő katonai támogatások fejében.

Az ajánlat megtárgyalása J.D. Vance amerikai alelnök és Zelenszkij egyeztetésének központi elemét képezte. A két politikus a Müncheni Biztonsági Konferencián találkozott pénteken.

Zelenszkij döntését, miszerint ebben a formában nem fogadja el az amerikai ajánlatot a Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsának szóvivője, Brian Hughes rövidlátónak nevezte és szerinte Trump elnök fantasztikus lehetőséget kínál ezzel Ukrajnának.

„Azért nem hagytam a minisztereknek, hogy aláírják a megállapodást, mert az egyelőre nem tartalmazza a mi érdekeink védelmét” – jelentette ki Zelenszkij az AP-nek.

A Trump-kormányzat azért érdeklődik élénken az ukrajnai ritkaföldfémek és egyéb ásványkincsek iránt, mert ezek birtokában csökkenthetnék az Egyesült Államok kitettségét Kínával szemben, ahonnan jelenleg is beszerzik azokat. Zelenszkij azonban azt szeretné, ha az amerikaiak csak akkor kezdhetnék kitermelni ezeket, miután Washington olyan biztonsági garanciákat vállal Ukrajna védelmében, amelyek elrettentő hatással lennének egy újabb orosz agresszióra.

Zelenszkij ugyanakkor nem bocsátkozott konkrétumokba és nem fejtette ki részletesen, hogy mi volt a gondja azzal az amerikai javaslattal. „Az egyezmény Ukrajna gyarmatosítását jelentené, ezért Zelenszkij nem írhatja alá” – nyilatkozta a hírügynökségnek egy volt vezető ukrán tisztviselő.

Az egyezménnyel kapcsolatban nem csak gazdasági és biztonságpolitikai fenntartásai vannak Kijevnek, hanem katonaiak is. A müncheni egyeztetésen ugyanis az amerikai fél leginkább a témának a kereskedelmi, illetve gazdasági vetületeit boncolgatta.

A lelőhelyek felderítéséről és az ukránokkal a kitermelésre alkotott partnerségről akartak beszélni, miközben arról nem nagyon esett szó, hogy mi lesz, ha folytatódik az orosz agresszió. A lelőhelyek egy jó része ugyanis a frontvonal közelében, illetve az oroszok által megszállt területeken található.

A hírügynökségnek nyilatkozó volt ukrán vezető tisztviselő szerint erre az amerikaiaknak nem voltak kész válaszaik.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

A Rend: a nyolcvanas évek náci terroristavezérének élete filmért kiált

  • - turcsányi -
Robert Jay Mathews adócsalóként kezdte, majd rabló lett és gyilkos, aki valamiféle – szélsőjobbos, neonáci – ideológiát igyekezett keríteni bűnös működéséhez. Justin Kurzel filmje, A Rend jelentős hangulatfestő erővel és néhány kiváló színészi alakítással ábrá­zol­ja gazemberi pályafutását.

Egy kivételes tanár, akit a francóisták végeztek ki

A tanár, aki a tengert ígérte című filmben telefonhívást kap egy fiatalasszony: lehet, hogy megtalálták a spanyol polgárháború alatt meghalt dédapját egy Barcelonától 500 kilométerre lévő tömegsírban. Elutazik hát nagyapja gyermekkorának helyszínére, hogy összerakja a széthullott mozaikot.

A liberalizmus védelmében

Az általános hülyítés közepette kétharmadnyi újságoldal erejéig legalább jelezni szeretnénk, hogy annak, amit az agitprop fröcsögése liberalizmusnak tételez, és ami ellen ádáz, mondhatni univerzális jelentőségű harcot folytat, semmi köze a liberalizmushoz mint eszmerendszerhez.

Érted jönnek

A demokraták melegágyának vélt Szilícium-völgy beállt a republikánus elnök mögé. Sokan most döbbentek rá, hogy ezek a fiatalos, laza, világmegváltónak hitt cégek is hidegfejű multik.

Ígérni nem elég

Nincs ember, aki ne akarna békét Ukrajnában, ennek megvalósítása azonban szinte áthatolhatatlan akadályokba ütközik. És akkor még szóba se került Donald Trump. Kijivben kutattuk a tartós rendezés esélyeit.