Meghalt Neil Simon

  • narancs.hu
  • 2018. augusztus 26.

Kultúra

Az amerikai drámaíró 91 éves volt.

Neil Simon legismertebb drámái közé tartoznak a Mezítláb a parkban (1963) és a Furcsa pár (1965) című darabok, az ezek alapján készült filmek is nagy sikert arattak. Simon nem csak drámákat, hanem számos forgatókönyvet is írt.

1965-ben elnyerte a legjobb drámaíró Tony-díját (a Furcsa párért), és 1975-ben Tony-különdíjat kapott az amerikai színházi életben kifejtett tevékenységéért.

A Brighton Beach Memoirs-ért (1983) elnyerte a New York-i drámakritikusok díját, amit egy újabb Tony-díj követett 1985-ben, a Biloxi Blues-ért. 1991-ben kapta meg a Pulitzer-díjat és a Tony-díjat is a Yonkersi árvákért (1991).

Összesen két Emmy-díjat, három Tony-díjat kapott, az Amerikai Írószövetség díját pedig ötször nyerte el.

Halálát Bill Evans publicista, Simon régi barátja erősítette meg a New York Times-nak.

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.