Nem nyomtatják többet a világ legrégibb újságját

  • narancs.hu
  • 2023. július 1.

Kultúra

Egy törvénymódosítással beszántották a 320 évet megélt Wiener Zeitungot.

"A Wiener Zeitung eddig mindent túlélt, de Sebastian Kurzot már nem biztos, hogy túl fogja, írtuk két éve a bécsi napilapról, és nem is tévedtünk" – tudatja a szomorú hírt a 444 a Guardian nyomán.

A világ legrégibb újságja 320 évvel a kezdete után jelentette meg az utolsó napi kiadását, miután a közelmúltban bekövetkezett törvénymódosítás miatt megszűnt nyomtatott terméke nyereséges lenni.

Az osztrák koalíciós kormány által áprilisban elfogadott törvény megszüntette azt a törvényi előírást, ami szerint a cégeknek fizetniük kell az újság nyomtatott kiadásában közzétett nyilvános közleményekért, ezzel megszűnt a Wiener Zeitung hivatalos lapként betöltött szerepe.

Ez a változás a Spiegel szerint kb. 18 millió eurós bevételkiesést eredményezett a kiadónak, és 63 állás megszüntetésére kényszerítette a lapot,

beleértve a szerkesztői létszám csökkentését 55-ről 20 főre.

A lap online folytatja, és reméli, hogy havi nyomtatott kiadást is terjeszthet, bár ez a terv állítólag még fejlesztés alatt áll.

Az osztrák kormány tulajdonában lévő, de szerkesztőileg független újság 1703 augusztusában indult, 12 elnököt, 10 császárt és két köztársaságot látott. Az első kiadásában azt írta, hogy „minden szónoki vagy költői máz nélkül” fog egyértelmű beszámolót adni a hírekről.

1768-ban például beszámolt egy koncertről, amin egy „különösen tehetséges” 12 éves fiú játszotta a főszerepet. Wolfgang Amadeus Mozartnak hívták. Amikor Ausztria vereséget szenvedett az I. világháborúban, a lap különkiadást jelentetett meg az utolsó Habsburg császár, I. Károly – IV. Károly néven az utolsó magyar király – lemondó levelével.

Legutóbbi nyomtatott számában a lap vezércikkben hibáztatta a kormány új törvényét, azt írva:

Viharos idők ezek a minőségi újságírásnak… A komoly tartalom egyre több platformon verseng a figyelemért álhírekkel, macskás videókkal és összeesküvés-elméletekkel.”

Áprilisban hétköznap 20 ezer volt a példányszám, hétvégén a duplája. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.