Tartalom

MaNcs, VIII. évf. 43. szám, (1996.10.24. (1996-10-24)

Egotrip

Egotrip

Hammer Ferenc: Paszták népe

Volt először a mindennapi élet szovjetizálódása, lett új magyar szó: zabrálni, szegény nagyapám nem engedte a családot szotyit enni, mondván, az megszállócsemege (a tökmag megengedett, sőt támogatott volt), viseltünk pufajkát meg usánkát (amit rajtuk és rajtunk kívül már csak Babrak Karmal és New York-i festőművészek viseltek). Aztán lett itten globalizálódás, jön a MacWorld, egyre több a pulykamell és az ásványvíz, egyre kevesebb a nőkön a szőr, kokakolonizáció (NB., kezdünk tanulni dolgozni is). Sokakat foglalkoztatott az, hogy milyen kulturális tartalmakkal és dinamikákkal írható le az, amikor egy uralkodó kultúra befolyással van egy másikra. Schlörer történész egy fizikai metaforával, a "kultúrlejtő" fogalmával él, mondván, ahogy halad az ember kelet felé Európában, úgy slamposodnak a nyugati kultúra vívmányai, Bibó hasonlót állít egy textilipari metaforával, amikor azt mondja, hogy a kkeurópai kultúra a nyugatira emlékeztet, csak "egyszerűbb szövedékben".

Egotrip

Rév István: Retrospektív

Egy kiállítás képei"És ez a csendőrfelszerelés hogyan kerül ide?" - fakad föl a kérdés a riporter Vincze György torkából a Szülőföldem hullámhosszain. A színhely a József nádor tér 7-es számú házában a Belügyminisztérium Állandó Kiállítóterme, az alkalom Az ellenforradalom rémtettei című kiállítás 1957.

Egotrip

Seres László: Dekóder

Kezdetben volt az Én. Fejlődése elég jól indult, aztán az Állam és az Egyház pár ezer év alatt személytelenre szocializálta, úgyhogy mire felnőtt, már csak más kisbetűs énekkel érezte jól magát. Önmagába zárva egyedül volt, lement hát a térre a többiekhez. Sokan voltak. "Elvtársak!" - szólt hozzájuk egy másik én, és ez bizony csalódást keltett, mert ugyan szocializmust akartak, de nem ilyen felvezetéssel. A sok én eltérő célját egységbe olvasztotta a minisztérium tetejéről jövő vérfürdő.

Para

Egotrip

Kovács Imre: Én

Nézem a gyilkost, zöldbablevest melegít. Hosszú, kék pólóban van, egyébként meztelen, kontrollálatlan látvány, combok, legalább kettő, korrekt és kivédhetetlen elkárhozás. Jó vele élni, naponta enni ad, szép, ha felkel, mint egy kamasz. Gyilkos. Van egy rendszeres telefonálónk, aki elmondja ezt, ha elfelejtenénk, mondja, hogy gyilkos, érdekes eset egy beteg családból. Az egész alom selejtes, egyikük önkezével vetett véget nyomorult nemi életének, a másik levéltitkot sért, perverz, indokolhatatlan, beteges örömmel. El fogom venni a kedvét, rossz napjai lesznek, nincs kedves ellenség, csak én vagyok: bosszúálló, kis geci. Nem szeretem a veszteseket, szaguk van, másokat okolnak, nem érzik a veszélyt, át lehet gyalogolni rajtuk, idegenekkel basznak, kikeverik az ásványvízből a buborékot.

Publicisztika

Publicisztika

Felelős kormányférfiak

Elég lesz-e Suchman Tamás felmentése? Ami a politikai felelősséget illeti, két név jöhet még szóba: Horn miniszterelnöké és Kuncze belügyminiszteré.

Publicisztika

Ügynökök ne kíméljenek

Csoóri Sándor megint jó felé tapogatózik, csak az idősíkokat keverte kicsinyt össze. Ha mi lennénk a Moszad és/vagy a Securitate, ezek után nem haboznánk gyakorlott klinikai pszichiátereket beépíteni a Magyarok Világszövetségének soraiba. Ha ugyanis egy legalábbis sajátos külpolitikai elveket valló félállami szervezet, ami az "összmagyarság" "érdekképviseletére" specializálódott, szóval ha egy ilyen szervezet elnöke az üldözési mánia akut stádiumába jut, akkor talán tényleg érdemes utánanézni a dolgoknak. Evvel Csoóri is jól járna, az ügyből, ha nem is mint James Dean jönne ki, aki leleplezi a kémeket, de mint próféta, aki előre megmondja, és hát tudjuk, hogy ez a prófétadolog milyen régi vágya neki. Lehet persze, hogy nem így lesz, és nem jönnek az ügynökök még ezután sem. És akkor baj van. Csoóri úgy gondolja - legalábbis a Maros megyei Hírlap szerint ezt mondta az MVSZ erdélyi szervezete előtt -, hogy az MVSZ tele van román és izraeli (zsidó, bazeg, zsidó) ügynökökkel. Az ellenség belülről támad, úgy, hogy magyarnak álcázza magát (különben nem tudna belülről támadni). Ez a felvetés Erdélyben különösen jól hangzik, messzire lehet jutni vele például a magyarságversenyben meg az általános gyanakvás és félelem légkörének a megteremtésében. Abból meg aztán már bármi is lehet.

Belpol

Belpol

"Mi ezt szeretnénk egy kicsit felfújni" (Lévai Katalin, a nőpolitikai titkárság vezetője)

A legújabb KSH-statisztikák ismét kimutatták, hogy a nők átlag harminc százalékkal kevesebbet keresnek a gyengébb nemnél. És ha nem is igaz néhány nőpolitikus állítása, hogy a nők a gazdasági átalakulás nagy vesztesei - jóval több a hímnemű munkanélküli -, tény, hogy patriarchális viszonyaink között továbbra is rájuk hárul minden, ami család. Néhány hónapja, gyakorlatilag a nyilvánosság teljes kizárásával, a kormányzati munkában is megjelentek a női érdekek: a Munkaügyi Minisztériumban egy ötfős kis hivatal próbálja képviselni a magyar lakosság felét.

Belpol

Kulturális hírek

Magyar Filmesek Világtalálkozója Joe Eszterhastól Gábor ZsaZsáig terjed az október 27-30. közötti rendezvény meghívottjainak nem ábécérendben összeállított listája, rajta odakint született sztár (Tony Curtis), háború utáni emigráns (Muráti Lili, Szeleczky Zita), 56-os emigráns (Andy Vajna, Zsigmond Vilmos, Kovács László, Medák Péter), nem annyira régi emigráns (Rófusz Ferenc) és egészen friss emigráns (Frigyes Funtek), az amerikás zöm mellett néhány franciás (Badal János, Szabó László), mainstream- (Ernyei Béla, Krencsey Marianne) és kultfigurák (Bálint Eszter, Mickey Hargitay) meg még sokan mások, köztük a magyar filmhez közel álló nem magyarok (Jiri Menzel, Udo Kier stb.) is.

Külpol

Külpol

Minden magyar kommunista egyetért abban, hogy a rendszert meg kell menteni

Budapest, 1956. október 25. - Magyarország az első népi demokratikus ország, ahol tömegeket mozgósító lázadás tört ki, és amely azzal is büszkélkedhet, hogy elsőként szakított a sztálinizmussal. 1953. július 4-én az új miniszterelnök, Nagy Imre a korábbiaktól eltérő kormányprogrammal állt elő. Viharos gyorsasággal vált az ország, sőt talán Kelet-Európa legnépszerűbb emberévé. "Igazi szocialista demokráciát" követelt már akkor, amikor ez a fogalom még meg sem jelent a sajtóban. (...)

Külpol

Eisenhower elnök: az Egyesült Államok a magyarok mellett áll

New York, október 26. - Tegnap este, röviddel New Yorkba való visszaérkezése után Eisenhower elnök a Madison Square-en beszédet mondott, melyben kifejtette, hogy a magyar földön állomásozó szovjet csapatok "nem azt a benyomást keltik, mint akik egy esetleges külső támadás esetén Magyarország védelmét biztosítanák, sokkal inkább egy idegen hatalom elnyomó erejét képviselik, ami saját céljai megvalósítását akarja az országra kényszeríteni".

Külpol

Kelet-Magyarország a felkelők kezén van - állítja három diplomata

Bécs, október 27. (AFP) - "A Budapesttől az osztrák határig fekvő terület teljes egészében a forradalmárok ellenőrzése alatt áll" - állítja három svéd diplomata, akik péntek délután érkeztek Ausztriába a magyar fővárosból. Hozzátették, hogy utazásuk során nem tapasztaltak rendezetlenséget.

Külpol

Felháborodás világszerte

Buenos Aires - Mintegy ötszáz összegyűlt kövekkel dobálta meg a szovjet nagykövetség épületét. A rendőrség végül könnygáz bevetésével oszlatta szét a tüntetést.

Külpol

Börtönében verték agyon a két Farkast

A miskolci rádió bejelentette, hogy a péntekről szombatra virradó éjszakán a forradalmárok megtámadták a budapesti börtön épületét, és ott agyonverték Farkas Mihály korábbi védelmi minisztert és fiát, Vladimirt, a politikai rendőrség korábbi tábornokát.

Külpol

Felhívás az ENSZ-hez

(...) A jogi érvek tehát adottak, hogy az ENSZ-hez fordulhassanak segítségért, az erkölcsi érvek pedig még többet nyomnak a latban. A Nyugat nem teheti meg, saját sérelmei dacára sem, hogy ölbe tett kézzel nézze végig olyan emberek halomra gyilkolását, akik azért a szabadságeszményért küzdenek, melyet oly szenvedélyesen hirdet. Egyedül a politikai megfontolások intenek - talán a magyarok érdekében is - megfontolásra. Nyilvánvaló, hogy a Vörös Hadsereg, ha Moszkva ezt akarja, eltaposhatja a magyar forradalmat, és rabszolgasorba döntheti az országot. A Kreml kétségkívül meghozná ezt a döntést, ha úgy látná, hogy Magyarország láncait lerázva a nyugati blokkhoz csatlakozna. Ugyanakkor viszont, ha lenne mód kompromisszumra, amely a magyarok számára egy, a lengyelországihoz hasonló megoldást, a Szovjetunió számára pedig bizonyos garanciákat biztosítana, Moszkva minden bizonnyal visszavonulna és csapatait is visszavonná.

Külpol

Magyarország Rákosi és Nagy között

Tudósítónk, Thomas SCHREIBER jelenti - Szeptember 26-án a Petőfi Kör mintegy 1500 fiatal érdeklődőjének jelenlétében hét órán keresztül egy nagy vitán vehettem részt, amit Magyarország gazdasági problémáinak szenteltek. A gyűlés elején Péter György, az Országos Statisztikai Hivatal igazgatója egy bizalmas jelentést olvasott fel, amit 1952-ben készített kollégáival a Központi Bizottság részére, s amiben a tervezési mechanizmus súlyos hiányosságait tárták fel. Ezt a jelentést Rákosi nem fogadta el.

Külpol

Kádár pártja "megtisztított leninizmust" akar

A dolgozók pártja "Magyar Szocialista Munkáspárttá" alakult, élén Kádárral, aki megkísérli megmenteni a még menthetőt a magyarországi kommunizmusból. Jellemző, hogy az új párt újságja ma reggel megjelent számában egyszer sem említi a kommunizmus szót, hanem "megtisztított és konstruktív leninizmusról" beszél.

Külpol

Az oroszok pirruszi győzelme

Ki az a Kádár János, akit az oroszok a magyar kormány élére helyeztek? A régi kommunista aktivista Rajk barátja, 1950-ben letartóztatják, Rákosi pribékei kegyetlenül megkínozzák. 1954-es szabadulása óta egyike azoknak, akik a legelszántabban követelik a titoizmus keretein belül végrehajtható desztalinizációt. Rákosit tartva minden baj okozójának, ennek júliusi lemondásakor tagja lesz a Politikai Bizottságnak és a Titkárságnak is. Gerő helyettesévé választják, akinek a pártapparátuson belül a "titoisták" támogatását nyújtja.

Külpol

A "felejtési szerződés" vége?

1968 és 1980-81 példája mutatja, hogy a magyar forradalomnál érezhetően gyengébb erejű megmozdulások is megrendíthették a szovjet elnyomást. Mégis, a nemzetközi szovjet rendszer 1986-ban nem ugyanaz, mint 1956-ban volt: gazdasági egysége széthullott. Az ellenőrzés már alig képes hatékonyan kezelni a szerteágazó helyi problémákat, a belső nehézségek egyre súlyosabbak. A régió országainak technikai elmaradottsága kikényszeríti a külső kapcsolatokat. Nukleáris nagyhatalomként a Szovjetunió nem halogathatja helyzetének rendezését az Egyesült Államokkal. Az európai "status quo" elismeréséért cserébe a Szovjetunió aláírta a helsinki emberi jogi nyilatkozatot. Ez - bár konkrét eredményekkel nem járt - nem maradt teljesen következmények nélkül. (...) Ebben a helyzetben nem teljesen reménytelen az 56-os elképzelésekhez közeledő utakat keresni.

Külpol

1956-1996: Európa nyomában

1956. november 6. hajnalán a német kancellár különvonata begördül a Gare du Nord-ra. Konrad Adenauer hivatalos látogatásra érkezik Párizsba, bár külügyminisztere, Heinrich von Brentano ezt ellenezte. Előző nap a szovjet tankok megkezdték a magyar forradalom leverését, éjszaka pedig, miközben a kancellár kocsija egy mellékvágányon pihent, Bulganyin marsall, a szovjet Legfelső Tanács (parlament) elnöke azzal fenyegetőzött, hogy bombázni kezdi Londont és Párizst, ha Anglia és Franciaország nem vonul vissza a Szuezi-csatornától.

Külpol

Oroszország: Ha Jelcin után

A politikai vezetés erőfeszítései ellenére Oroszországban előfordulnak normális jelenségek is. A moszkvai tőzsde gondolt egyet, és fütyülni kezdett az elnök állapotára. Érkezhetnek akármilyen hírek a központi klinikákról vagy a barvihai dácsáról, az értékpapírok állását nem befolyásolják. És Jelcinről szép lassan mindenki megfeledkezik.

Külpol

Románia: Nesztelenül a NATO felé

Az elmúlt kormányzati ciklus visszásságait a román vezetés az európai integráció érdekében vállalt intenzív politikai aktivitással igyekszik feledtetni. A novemberre kiírt választások kampányfinisében jó oka van e feledtető gesztusoknak, hisz a hosszas együttkormányzás a kontinens legmegvetettebb embereivel, Gheorghe Funarral és Corneliu Vadim Tudorral igencsak megkoptatta az 1989-ben bekasszírozott szimpátiát.

Zene
Tudomány

Tudomány

Corvin köz (Józsefváros és a színes szélesvásznú álomkabát)

A Corvin köz ipszilon alakú közterület Belső-Józsefvárosban, madártávlatból olyan lehet, mint egy jókora csúzli. A mozijáról és a Corvin köziekről elhíresült furcsa képződmény hivatalosan csak 1990 után kapta ezt a nevet, addig csak szájhagyomány útján terjedt, hogy a Kisfaludy köz még akkor sem Kisfaludy köz, ha ez szerepel az utcanévtáblán. Ma már minden szempontból Corvin: történelmi kegyhely és filmpalota-hordozó a nyolcadik kerület maradandó károsodásaiba kapaszkodva.

Tudomány

Az 56-os

Az 56-os villamos Budán, a Moszkva tér és a Hűvösvölgy között közlekedik, típusa Tátra T5C5. A 80-as években Csehszlovákiából került Budapestre, a szocialista gépgyártás terméke. Színe sárga, olyan szép villamossárga. Tömege a hétvégére bevásárló Gizi néni, a sofőr és más utasok nélkül, vagyis a kocsi önsúlya, 18,5 tonna. Megterhelve viszont elérheti akár a 28,5 tonnát is, tehát 10 tonna ember szállítására képes. A jármű szélessége 2500 mm, magassága 3140 mm, teljes hosszúsága elejétől az ütközőig eléri a 18 000 mm-t. A sínek közötti távolság 1435 mm, pontosan megegyezik a vasúti nyomsávval, amellett tökéletesen igazodik az európai normákhoz.