Felelős kormányférfiak

  • 1996. október 24.

Publicisztika

Elég lesz-e Suchman Tamás felmentése? Ami a politikai felelősséget illeti, két név jöhet még szóba: Horn miniszterelnöké és Kuncze belügyminiszteré.
Elég lesz-e Suchman Tamás felmentése? Ami a politikai felelősséget illeti, két név jöhet még szóba: Horn miniszterelnöké és Kuncze belügyminiszteré.Felelős kormányférfiak

Horné azért, mert a vándor nyolcszázmillió ügyében két személyes protezséje is érintett valami módon, politikailag mindenképp: Suchman Tamás és Szokai Imre. Suchmannak annyi, nézzük csak Szokait. Horn miniszterelnökként fontos pozícióba juttatta egykori belgrádi követségi munkatársát, a Kalasnyikov-affér jeles kufárját, az MDF-kormányzat egyik utolsó szocialistáját. Szokai smúzolása tehát Hornra vet baljós fényt - miféle alakok a miniszterelnök bizalmasai, te jó Úristen. Jobb helyeken egy ilyen régi barátság simán a miniszterelnök fejébe kerülhet, de hát ez most nem egy ilyen jobb hely. És mi legyen Kuncze Gáborral? Felelős-e az önkormányzatok munkáját felügyelő miniszter a történtekért? Az önkormányzatokkal folytatott alkudozás során lehasított pénzek egy része a miniszter pártja egyik emberének a zsebébe (vagy részvénytársaságába) vándorolt. Ez nem túl ízléses, még akkor sem, ha Kunczénak nem biztos, hogy tudnia kellett a dologról. Az önkormányzatok autonómiája szavatolt, akkor, avval és arról tárgyalnak, amiről akarnak - nem lehet minden polgármester mellé egy belügyminisztert állítani.

Ám a dolog gusztustalan. Olyannyira az, hogy Pető Iván pártelnök a múlt héten egy drámainak mondott ügyvivői testületi ülésen benyújtotta a lemondását, amit a testület végül nem fogadott el. Pető a saját politikai felelősségére hivatkozott, amit kétféleképpen érthetünk. Vagy arról van szó, hogy Pető mint a koalíciópárti SZDSZ-szárny egyik főalakja érzi magát felelősnek pártja előtt a szocialisták disznóságai miatt, vagy arról, hogy mint az ízléstelennek látszó tranzakcióba keveredett SZDSZ elnöke saját maga és a tisztelt közvélemény előtt. Az első változat a koalícióra, a másik az SZDSZ-re nézve nem jósol sok jót.

Csakhogy. Úgy tűnik, a magyar politikai élet szereplői közül egyre többen látják be, hogy Torgyán Józsefen kívül senkinek nem lenne jó, ha a koalíció és/vagy az SZDSZ most szépen beleállna az agyagba. Közéjük tartozik például Lezsák Sándor, aki a múlt héten már a stabilitást féltette, és a kormányzó pártokat arra szólította fel, hogy "tegyék a dolgukat"; vagy a fideszes fiúk, akik avval az ötlettel álltak elő, hogy 1998 tavaszára kellene előrehozni az 1998 tavaszán esedékes parlamenti választásokat.

De azért ne tegyünk úgy, mintha evvel a dolog el is lenne intézve. Ha most úgy tűnik, hogy a liberálbolsevik összeesküvésről hablatyoló Torgyán doktornak van igaza, és a koalíciós pártok nem tesznek semmit azért, hogy őt, ha kell, súlyos áldozatok árán is megcáfolják, akkor 1998 tavaszán is Torgyán doktornak lesz igaza. Attól pedig szegény Für Lajos mentsen meg minket.

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.