Az első lakásfelújításom idején, 2008-ban úgy néztek rám a barkácsboltban, mint egy hülyére, és folyamatosan keresték a hátam mögött a férfit, akivel lehet értelmesen beszélni. Később már csak akkor néztek furán, amikor próbáltam a 200×40 centiméteres deszkát kinavigálni a fotocellás ajtón. Ma pedig szemrebbenés nélkül válogathatok a szerelvények között, senki sem gondolja, hogy egyedül nem tudok kiválasztani egy fúrószárat, vagy ne tudnám, mire való a fázisceruza.
Statisztikát nem vezetnek erről, de a Praktiker munkatársai szerint érzékelhetően növekszik a nők, ezen belül is főleg az aktív felnőtt és a fiatal felnőttkorú hölgyek aránya a barkácseszközök iránt érdeklődők között. Ezzel együtt a vásárlók döntő többsége még mindig férfi. A nők elsősorban a hagyományos „csináld magad” tevékenységekhez szükséges eszközöket veszik, de egyre gyakrabban fordul elő, hogy akár csempézéshez, burkoláshoz, illetve bármilyen nagyobb munkához célorientáltan keresnek termékeket. A legtöbben persze a minden háztartásba szükséges alapszerszámokért, készletekért mennek, vagyis csavarhúzóért, fogóért, imbuszkulcsért, kalapácsért. Ezekkel le lehet tudni alapvető feladatokat, mint például polcok felszerelése, lapra szerelt bútorok összerakása és rögzítése.
Csak hát hogyan szereljünk fel polcot, ha nincs mivel fúrni? És ha már fúrunk, akkor előbb-utóbb fűrészelni, csiszolni is fogunk – és így tovább. Az én alap szerszámosládám az elmúlt évek alatt kiegészült egy fúrógéppel, dekopírfűrésszel, rezgős csiszológéppel, akkus csavarbehajtóval, hőlégfúvóval, de kézifűrészből is van három, svédfogóból több méret, és racsnis csavarhúzó is akad. Ami még igazán hiányzik, az a gyorsszorító (ez meglesz) és a fűrészgép (ez nem lesz meg). A szerszámok mellett felhalmozódott még egy „raklapnyi” csavar, tipli, dübel, festékek, lakkok, ecsetek, smirglik, kapcsolók, konnektorok, no meg azok a dolgok, amelyek a mellékelt zacskókban maradtak a bútorszerelés után. Ezeknek mind hely kell, vagyis akit tényleg elkap a gépszíj, annak egy idő után már műhelyre lesz szüksége. Nálunk a kazánház tölti be a szerszámoskamra szerepét, ahol sajnos nem lenne hely fűrészgépnek, de még egy gérvágónak sem.
A nemzetközi statisztikák szerint a nők elsősorban a festést, tapétázást szeretik maguk csinálni. A lakásfelújítás teljes menetében inkább az egyes darabok kiválasztása múlik rajtuk, tehát tipikusan a járólap színe, mérete; minden, aminek köze van az esztétikához.
Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!