A régi harcostársak ilyenkor vagy csendben eltűnnek, vagy ha szembeszállnak a vezetővel, akkor nem csak kegyvesztetté, de ellenséggé is válnak. A Fideszben ma már csak Orbán Viktor rendelkezik tényleges hatalommal. Környezete több szinten lecserélődött. A rendszerváltásban is részt vevő társaságból a köztársasági elnöknek és aláíró gépnek megtett Áder János leköszöntével Kövér László maradt meg parlamenti házelnökként, ő az egyetlen, akit nem fokoztak le soha. Deutsch Tamás az 1990-es években a Fidesz egyik – mérsékelten sikeres – arca volt, de 2024 nyarán csak azért lehetett EP-listavezető, mert a nála több mint tíz évvel fiatalabb, ráadásul a karrierjét nem is a pártban indító Varga Judit belebukott a kegyelmi botrányba. Lecserélődött az a társaság is, amelyet 2010-ben gondoltunk a Fidesznek: Orbánon kívül egyedül Pintér Sándor belügyminiszter pozíciója biztos annak ellenére is, hogy évente jelennek meg hírek a visszavonulásáról.
A politika teremt gazdaságot
A 2010-es években a politikai elit már nem kifejezetten a választott politikusokból állt: a Fidesz előbb létrehozta saját oligarcharétegét „nemzeti tőkésosztály” elnevezéssel, majd ez a kör egyre inkább képviselni kezdte a pártot. Orbán legendás legec…séig, 2015. február 6-ig Simicska Lajos hatalma csak és kizárólag Orbán Viktoréhoz volt mérhető: a Fidesz gazdasági embere és a maffiatípusú politizálás egyik meghonosítója soha nem indult semmilyen választáson, csúcskorszakában mégis minisztereket váratott akár órákig az irodája előtt. Mindeközben a már a kilencvenes évek végén az adóhivatalt is vezető Simicska semmiféle nyilvánosságot nem vállalt, holott 2016-ban még Magyarország kilencedik leggazdagabb embere volt, a cégei pedig jobbára állami pénzeken híztak nagyon gyorsan nagyon nagyra.
A közmegegyezés szerint a Simicskával való szakítás alapjaiban változtatta meg Orbán Viktor képét a hatalommegosztásról: a túl erőssé vált fiatalkori barátnak ugyanis megvolt a maga autonóm elképzelése a világról, ez aztán odavezetett, hogy a végére már egymás ellenségei lettek a miniszterelnökkel. Kormányközeli körökben is ekkortól datálják azt az időszámítást, amikor a lojalitás a korábbinál is fontosabb szempont lett a NER-ben. Például Orbán nem habozott látványosan pihenőre küldeni a pártból gyakran kibeszélő, komoly személyes politikai ambíciókat szövögető Lázár Jánost, és a legfontosabb bizalmi pozícióba emelte Rogán Antalt. Simicska helyére a régi ismerős, a gázszerelőből a felcsúti polgármesterségen át a csúcsvállalkozó státuszig eljuttatott Mészáros Lőrinc került, akiről annak ellenére sem hiszi el élő ember, hogy saját gondolatai lennének, hogy jelenleg ő a modern magyar történelem leggazdagabb embere. Mészáros vagyonosodása nem csak villámgyors volt, de különösebb felhajtás nélküli is. 2018-ban még a felcsúti polgármesterségről is lemondott annak érdekében, hogy „az üzletre koncentráljon”. 2020-ban még szemrebbenés nélkül próbálta elhajtani azzal a Mátrai Erőmű eladásának körülményeiről érdeklődő hvg-s újságírót, hogy ő nem közszereplő. Később a Kúriának kellett kimondania, hogy márpedig az.
Mészáros fokozatosan lépett ki a fényre, hogy aztán rövid idő alatt építeni kezdje a sikeres, adakozó gazdag üzletember imázsát, aki üzleti karrierjéről már előadásokat is tart fiataloknak. Amióta Várkonyi Andrea egykori műsorvezető a felesége, rajta keresztül a magyar bulvárból is megtudható „Lőriről”, hogy milyen sok virágot vesz, illetve hogy milyen odaadó férfi. Aki nem követi a magyar politikát, azt is hihetné, hogy Mészáros útja a nagybetűs Magyar Sikertörténet: egy látványosan egyszerű figura tört fel, és lett olyan gazdag, hogy két éve egy 27 milliárdos jachtot is vett. Arról természetesen sem a bulvársajtóban, sem a Mészárossal tavaly áprilisban már egészen arcpirító indexes propagandainterjúban nem esett szó, hogy az „üzletember” egyetlen cége sem tudott bármiféle innovációt felmutatni, a gyors növekedés teljes mértékben az orbáni állam (nagy valószínűséggel túlárazott) megrendeléseinek köszönhető.
Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!