A szülőszobán elhangzó mondatok egy életre beégnek az anya tudatába

Lelki betevő

Melled? Duzzad? Megfoghatom a pocakod? Tágulsz már? Gátad?

Nem vagyok szülészorvos, sem szülésznő, sem szülő nő, sem szülni vágyó nő, de még csak jogász sem. Sőt. Jó eséllyel egyik se leszek már. Nem tudom tehát, hogy hogyan kellene szabályozni a szüléseket, sem orvosilag, sem jogilag. Apa, férj és pszichológus viszont vagyok, előbbi két minőségemben részt vettem két kórházi szülésen, utóbbiban pedig elég sok terhesség-, szülés- és születéstörténetet ismertem meg, s így aztán azt gondolom, hogy innen nézve egész komoly magabiztossággal el tudom mondani, hogy mit gondolok a szülésről.

Előre szólok, hogy ez egyébként semmiképp sem az lesz, amit a pszichológia általában gondol a szülésről, sem pedig az, amit apáknak, férjeknek, meg mindenki másnak egységesen gondolnia kell erről. A Lelki betevőnek ez a cikke tehát kifejezetten és határozottan egy véleményposzt.

Ami persze nem jelenti azt, hogy ne lehetne vele vitatkozni, sőt, csak hát pár dolgot az ember azért mégiscsak rögzít. Ha másért nem, hát a jegyzőkönyv kedvéért. Hogy tiszta legyen. A szülés ugyanis olyan, mint a foci. Sőt.

Szemben például a focival, a szüléshez talán még Dávid Ibolya is ért.

Legalábbis mindannyian feljogosítva érezzük magunkat arra, hogy értsünk hozzá. És ez alól én sem vagyok kivétel.

Én pedig azt gondolom, hogy nincs még egy olyan időszak egy nő életében, amikor annyira kiszolgáltatott lenne, mint a terhesség hónapjai és a szülés órái alatt. Még egy egészséges terhesség és komplikációmentes szülés is óriási fizikai, érzelmi, lelki, fiziológiai kitettséggel jár. (A terhességnél és a szülésnél nagyobb kiszolgáltatottsággal talán csak egy meddő vagy meddőnek tűnő, de gyerekre vágyó nő kálváriája jár.)

Teste átalakul, a változásokat pedig egy teljes személyzet kíséri. Próbálkoztok már? Na, megjött? Jaj, megint? Melled? Duzzad? Nem is látszik. Hú, már eléggé látszik. Megfoghatom a pocakod?

Hallgatózhatok? Aludni tudsz? Nem kell egész éjjel pisilned? Tágulsz már? Milyen volt a szülés? Hüvelyi volt? Fájt? Gátad? Szakadt? Ülni tudsz? Tejed van már?

És ezek még csak az ismerősök, barátok, rokonok. Ott van még az orvos és a szülésznő, orvos- és/vagy szülésznőváltás esetén orvosok és szülésznők is: hüvelyi ultrahang, hasi ultrahang és csomó, előre nem látható, a korábbi intim zónába hatoló vizsgálat és kérdés. És mindez rendszeresen, a kilenc hónap végéhez közeledve egyre sűrűbben. Néha kérdés van és vizsgálat nincs, máskor vizsgálat van, de előtte nem kérdeznek, megint máskor meg mindkettő van.

Aztán meg eljön a szülés, ahol az anya teljesen átadja magát az orvosnak és szülésznőnek, széttárja a lábait, és elviseli, eltűri, elfogadja, hogy közel idegen emberek matassanak a nemi szerve körül és a nemi szervében.

Innen nézve a szülésfelkészítés tehát nemcsak magára a szülésre készíti fel az anyát, a szülőket, hanem implicit módon a kiszolgáltatottság elviselésére is. Hogy mire eljön a szülés, már ne legyenek kérdések, már legyen szépen minden elfogadott, már ne legyen ellenvetés, ellenvélemény.

Mire tehát a kismama bejut a szülőszobára, már teljesen elfogadta és átadta magát a hatalomnak.

De biztos, hogy mindez csak az orvosoknak és a kórházaknak köszönhető?

Bizonyára sok helyen tényleg nem segítik a partneri, hierarchiamentes viszony kialakítását, csak hát az egész rendszernek nemcsak az orvosok és a kórházak a részei, hanem mi magunk is. Ezzel semmiképp sem szeretném az egyes embereket hibáztatni, erről szó sincs. Társadalmi szinten viszont már jó régóta kódolva van, hogy az orvosok hatalmával szemben nincs eszközünk, hogy a legjobb mindenkinek, ha szépen kussolunk, nem kérdezünk, hanem fizetünk akkor és annyit, amikor és amennyit kell.

A rendszer egyenlőtlensége tehát – akármilyen kellemetlen is ennek a beismerése – mindkét oldalról támogatott. Nem feltétlenül vágyott, de támogatott. Ez viszont nem jelenti azt, hogy ennek így is kell lennie.

Amikor mi készültünk első gyerekünk születésére, elmentünk egy szülésfelkészítő, szoptatási tanácsadóhoz, akinek volt egy nagyon fontos mondata, amiért közel hét éve nagyon hálás vagyok neki. Azt mondta, hogy apaként mindenhova bemehetek, mindent megkérdezhetek. Elég idegesítő is lehettem, mert tényleg mindent megkérdeztem, tényleg mindenhova be akartam menni, és bár volt, hogy azt hallottam, hogy ide nem jöhet be, de aztán azt is hallottam, ahogy azt mondom, hogy de én be szeretnék. És akkor tényleg be is mehettem.

Ezzel együtt csomó olyan dolgon átestünk (és persze főleg a feleségem), amiről nem kérdeztek minket (és főleg a feleségemet) előtte meg, nem derült ki, hogy van-e véleményünk, vágyunk, kérdésünk, tudjuk-e, hogy mi fog történni, tudjuk-e, hogy az miért fog történni. Mi pedig elfogadtuk, hogy ez így van rendjén.

De még egyszer. Ennek nem kellene így lennie.

A legtöbb traumatikus, de egészséges szülés éppen ebből az egyenlőtlenségből adódik. Nem lehet kérdezni, nem lehet másképp vagy bárhogy gondolni, nem lehet ott (igen, akár otthon), úgy és akkor csinálni, ahol, amikor és ahogy a család eltervezi, szeretné, sok család felé pedig már a szülőszobán beindul a bűntudatkeltés, a normaképzés és az ítélkezés.

Mindez pedig abban a kiszolgáltatott állapotban, amit a szülés jelent, egy-egy mondat, egy-egy gesztus akár hosszú évekre, más esetekben akár egy egész életre beégheti magát egy anya tudatába és határozhatja meg alapjait a szülőségének.

Éppen ezért csínján kell bánni az ilyenkor elhangzó orvosi-szülészi mondatokkal, gesztusokkal.

Érthető okokból a félelem nagyon erős. Hogy legyen minden rendben. Velünk és a születendő babával. És mivel nem értünk hozzá, ezért elfogadjuk a kórházat, az orvosokat, a szülésznőket autoritásnak.

De mi van akkor, ha elkezdünk abban hinni, hogy mégiscsak értünk hozzá? Mi van akkor, ha elkezdjük elhinni, hogy a megismert lehetőségek közül tudunk választani, felelősséggel meg tudunk hozni egy döntést? Mi van akkor, ha elkezdjük elhinni, hogy a kórház, az orvosok és a szülésznők nem egy hatalmat képviselnek, hanem partnereink egy folyamat közös lemenedzselésében? És mi van akkor, ha tényleg elhisszük, hogy a terhességek túlnyomó többsége nem a betegség, hanem az egészség területe?

És ugyanígy fordítva. Mi van, ha a kórház, az orvosok és a szülésznők elkezdik elhinni, hogy a szülő a bemutatott lehetőségek közül tud választani, felelősséggel meg tud hozni egy döntést? Mi van akkor, ha elkezdik elhinni, hogy nem egy hatalmat képviselnek, hanem partnerek egy folyamat közös lemenedzselésében?

Amíg viszont a teljes kiszolgáltatottság nem jár teljes kiszolgálással, viszont kölcsönös bizalmatlansággal igen, addig nagyon nehéz lesz bármin is változtatni.

Lassan viszont el lehetne kezdeni.

Hogy az egyik legcsodálatosabb dolog tényleg az egyik legcsodálatosabb dolog lehessen.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.