Alföldi Róbert: „Tarlós nyissa ki a szívét, lelkét!”

Lokál

Péntek este hivatalosan is kezdetét vette a 20. Pride fesztivál. A megnyitó nem volt mentes a politikától: Alföldi Róbert beszéde valószínűleg rendesen kiverte a biztosítékot Tarlós Istvánnál.

A szervezők nagy örömére szabadban ünnepelték meg a 20. Pride fesztivál megnyitóját, mert zárt teremben már nem férnének el az érdeklődők. Kellemes nyári melegben kering mindenki egy-egy pohár borral a Holdudvar szivárványos kertjében. A rendezvényen számos politikus is tiszteletét teszi, ott van például Fodor Gábor, de megjelenik Kunhalmi Ágnes, az MSZP oktatáspolitikusa, és Szél Bernadett, az LMP társelnöke is.

false

 

Fotó: Németh Dániel

„Nem vagyok büszke rá, hogy meleg vagyok, és nem szégyellem, hogy meleg vagyok. Számomra normális, természetes állapot” – kezdi felolvasni Alföldi Róbert jól felépített beszédét. A szerelem sokszínűsége mellett arról is szó esik, hogy szerinte az is normális és természetes, ha egy bevándorló esik szerelembe a kerítésen túlról egy itt lakó magyar emberrel – a mondatnál elismerő taps és boldog ujjongás söpör végig a Holdudvarban. Kiemeli a szeretet fontosságát, amelynél független a nemek összetétele, ugyanis a lényeg így is megszületik, majd megemlíti a Bibliát és a kereszténységet. „Érdekes és némileg ellentmondásos az a tény, hogy ez nem magától értetődő, és nem természetes magatartás egy olyan országban, ami sokszor és sokfelé deklarálta magáról, hogy keresztény ország” – mondja, majd hozzáteszi: nem ért ezalatt semmiféle negatív felhangot mások hite iránt. „Én a szeretetet veszem észre a világból, és nem pedig azt, hogy kik és hogyan szeretik egymást” – mondja, és nem érti, itthon miért akarják egyesek meghatározni, hogy mi a jó, illetve igazi szeretet.

Alföldi mondandója azonban nem marad meg az általánosságoknál: egyenesen Tarlós Istvánhoz intézi a szavait. „Ennek a városnak a vezetője nem nevezhet semmilyen kisebbségi rendezvényt nem természetesnek és visszataszítónak, mert ez a kijelentés nem kultúremberhez méltó. Nem méltó egy igaz értékekben hívő, keresztény, konzervatív kultúremberhez. A főpolgármester úrnak lehetnek félelmei, lehet zavarban attól, ha két férfi egy pár vagy két nő egy pár” – mondja; Tarlós vagy ne vezessen világvárost, vagy változtasson a nézőpontján. „Ne ítélkezzen, hanem kérdezzen. Ne felsőbbrendűen véleményezzen, hanem vizsgálódjon. Nyissa ki a szívét-lelkét, és merengjen el azon, hogy vajon mi az, amitől ennyire retteg ettől a témától. Ez a dolga azért, mert ő a mi vezetőnk. Kell, hogy engem is szeressen, mert én is Budapesten élek, és idetartozom” – harsogja Alföldi, majd elmondja, ha Tarlós nem változtat a hozzáállásán, akkor azt a szemléletet fogja erősíteni, miszerint vannak felsőbbrendű és alsóbbrendű magyarok. „Elárulom, hogy csak magyarok vannak” – jelenti ki.

A rendező szerint Tarlósnak azért is kell önvizsgálatot tartania, mert nem kéne egy olyan társadalomban élni, ahol a buzi a legdurvább szitokszó. „Buzi, aki nem ad elsőbbséget, buzi, aki elém áll a boltban, buzi, aki más véleményen van, mint én. Buzi mindenki” – sorolja Alföldi, végezetül arról beszél, hogy semmilyen vitában vagy szituációban nem lehet érv vagy szempont a másik fél szexuális identitása.

false

 

Fotó: Németh Dániel

 

A beszédek között irodalmi és zenés előadások színesítik az estét. A dalolók között van Kulka János és Bocskor Bíborka, a Magashegyi Underground énekese, Dunajcsik Mátyás pedig a költeményét gitárkísérettel olvassa fel, de mivel az estével egyhetes programsorozat veszi kezdetét, Fullajtár a blokkok között beszúr néhány ajánlót is.

A szervezők egyébként láthatóan arra törekedtek, hogy a fesztivált minél vegyesebb beszédekkel nyissák meg, de azért ki lehetett volna hagyni egy-két megszólalót. Mondjuk D. Tóth Krisztát, aki kevés kivétellel csak az előtte szólókat ismétli. Utal a kerítésre – úgy, ahogyan Alföldi tette, csak ennek már nincs olyan sikere. Továbbá elmondja, hogy a kisfia kislánya szerint teljesen oké az, ami ma este történik. Az oké szó kicsit beragad nála: elsőre sem üt, ahogy bizonytalanul kimondja, ötödjére pedig végképp fárasztóvá válik.

Kapronczay Stefánia, a TASZ ügyvezető igazgatója már magasabb szint, ő többek között arról beszél, hogy mennyire más az USA-ban egy Pride, mint itthon. Mindkét helyen kordonok között történik a felvonulás, csak Amerikában a kordonok mögött is ünnepelnek, itthon viszont a rácsok közé szorul a jókedv, azon túl pedig csak dühödt ellenzők és rendőrök vannak. A TASZ igazgatója kitér arra is, hogy mit jelent ma a melegházasság engedélyezése. Véleménye szerint ez egy „48-as túrabakancs az ajtóban”, amely utat nyit az LMBTQ közösség más ügyeinek elfogadásához is.

false

 

Fotó: Németh Dániel

Az est vége felé Léderer András, volt SZDSZ-es politikus (aki idén egy publicisztikájában coming outolt) felhívja a figyelmet a Pride egyik feladatára: a vidéki melegekért is ki kell állni. „Itt az ideje, hogy a Pride kimozduljon a fővárosból!” – mondja. A folytatás – az elcsípett szófoszlányokból következtetve, szavait ugyanis óriási üdvrivalgás követi – arról szólhat, hogy a Pride vidéki helyszínekre is elviszi az őszinte és méltóságteljes ünneplést. Legyen így.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.