helyrajzi szám

Az első lottóház

Lokál

A Dúl Dezső tervei alapján, modernista stílusban épült házért nemcsak a boldog nyertesek voltak oda, de a szakma is.

Az első lottóhúzást 1957. március 7-én tartották, a szelvények árusítása már januárban elkezdődött. Valószínű, hogy a játék megindításában az is közrejátszott, hogy eltereljék a figyelmet a forradalomról, de arról inkább hallgattak, hogy a szimpla szerencsejáték hogyan egyeztethető össze a szocialista erkölcsökkel; a lottót nem lehetett még sportfogadásként sem eladni, mint a totót és a lóversenyt. Az első nyerőszámok a 16-os, a 61-es, a 71-es, a 77-es és a 89-es voltak, és nem volt öttalálatos szelvény. A négyesekre 160 810, a hármasokra 824, a kettesekre 22 forintot fizettek. Három héttel később, az első ötösre 855 ezret.

Kitört a lottóláz, de a szervező Sportfogadási és Lottóigazgatóság nem érte be a nyerőszámokkal, hamarosan bevezették a tárgynyeremény-sorsolást is. Ez azt jelentette, hogy egy-egy szelvény sorszáma is játékba került, és mindenféle holmit lehetett így nyerni, egyebek mellett perzsaszőnyeget, villanyborotvát, fényképezőgépet. Eleinte egy Wartburg típusú autó volt a főnyeremény, de 1957. június 6-án már egy öröklakást sorsoltak ki. A lapok azt is megírták, hogy ez a lakás a „Mártírok útja 27-es számú ház VI. emeleti, 1. számú lakása”.

Mártírok útjának akkoriban a Margit körutat nevezték, a házat a sorsolás idején kezdték építeni, és azután adták át – 1958. szeptember 18-án –, hogy kisorsolták az összes lakást. A hatemeletes ház a Bem József utcai kereszteződéssel szemben áll – a kanyarban –, s húsz darab erkélyes öröklakása közül tizenkettő kétszoba-hallos, kettő kétszobás, hat pedig garzon. 4 millió forintért épült, 14 hónap alatt készült el, és három héttel a határidő előtt adták át. Érdekesség, hogy az egyik garzonlakást kétszer is kisorsolták, miután az első sorsolás után nem jelentkezett a nyertes.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.