Berlin: A Love Parade-válság

  • Csereklei Zoltán
  • 1999. július 15.

Lokál

Mit jelent a Love Parade? Szeretetparádé? Békeünnep? Brokkolis rétes? Vagy szeretetfesztivál? Már sokan megpróbálták anyanyelvükre lefordítani a rendezvény nevét, de ennek nincs sok értelme, hiszen a Love Parade a világon mindenütt ugyanazt az üzenetet takarja: Music Is The Key, ahogy az idei mottó mondotta, a zene a kulcs. Ennek tudatában idén rekordmennyiségű fiatal gyűlt össze Berlin utcáin, hogy aztán a béke, a szeretet és az összetartozás jegyében ünnepeljenek együtt, immár tizenegyedik alkalommal.
Mit jelent a Love Parade? Szeretetparádé? Békeünnep? Brokkolis rétes? Vagy szeretetfesztivál? Már sokan megpróbálták anyanyelvükre lefordítani a rendezvény nevét, de ennek nincs sok értelme, hiszen a Love Parade a világon mindenütt ugyanazt az üzenetet takarja: Music Is The Key, ahogy az idei mottó mondotta, a zene a kulcs. Ennek tudatában idén rekordmennyiségű fiatal gyűlt össze Berlin utcáin, hogy aztán a béke, a szeretet és az összetartozás jegyében ünnepeljenek együtt, immár tizenegyedik alkalommal.

A berlini szállodákban, hotelekben, diákszállókban, kempingekben már hónapokkal a rendezvény előtt nem lehet szabad helyet találni a Love Parade idejére, hiszen a zenerajongók egy része már napokkal a rendezvény előtt a német fővárosba érkezik. Ilyenkor rengeteg parti és klub várja a technohíveket, itt dolgoznak a világ legelismertebb lemezlovasai. Aki nem akar klubba menni, vagy nincs pénze kifizetni a borsos árú partibelépőt, az a pályaudvar mellett bulizhat ezredmagával, ugyanis itt már a fesztivál előtt is nonstop szól a zene.

A rendezvényre 69 különvonat indult, részben Németországból, részben a környező országokból, természetesen százszázalékos kihasználtsággal.

A szombati nap meglehetősen próbára tette az amúgy is sokat látott főváros infrastruktúráját: a három és fél millió lakos mellett másfél millió ember érkezett a rendezvényre. Ilyenkor beáll a város, több tíz kilométeres dugók alakulnak ki a bekötőutakon, a belváros őrjöngő fiatalokkal telik meg. Délután két órára az eddig frekventált pontok kihalnak, mindenki a Love Parade főutcájába siet. A tömegközlekedési eszközök a maximum felett teljesítenek, az összes alkalmazott dolgozik, és a rendőrség is mindenütt jelen van.

Délután két órakor elszabadul a pokol: a parádén részt vevő 51 behangosított, feldíszített kamion meghúzza a kürtöt, beindul a földbe döngölő zene, másfél millió fiatal őrjöngve sípol, üvölt és néz. A kamionkonvoj lépésben halad, mellettük a zenére lépkedő, táncoló réverek felveszik a jármű sebességét. Mozgásba lendül a másfél milliós embertömeg, közben minden kamionon egy-egy DJ más-más zenét nyom. Izzik a levegő, a kamionokon az extrém arcok fokozzák tovább a hangulatot. A parádén részt vevő legtöbb fiatal álma az, hogy egyszer egy kamionon bulizva élhesse át a számára nagyon sokat jelentő ünnepséget, egyesek titkon abban is reménykednek, hogy idővel mangócserjévé változhatnak.

Ámde reményeik szertefoszlani látszanak: a berlini szenátus véget akar vetni a parádénak. Túl sok szemetet hagy maga után a rendezvény, ez a hivatalos indok, amit alátámasztanak a tények is. Idén 200 tonnányi italosdobozt és egyéb hulladékot takarítottak el az utcaseprők. Azt még nem lehet tudni, hogy jövőre lesz-e Berlinben Love Parade, de ha a város nem engedélyezi, megeshet, hogy Párizsban rendezik meg. Dr. Motte, a rendezvény kitalálója - és egyben a mágikus kisinas nevű nintendó forgalmazója - nem hiszi el, hogy csupán ez lenne az oka az ellenállásnak, hiszen a buli rengeteg pénzt hoz a főváros kasszájába, és Berlin kulturális életének immáron meghatározó színfoltja; szerinte inkább politikai érdekek dolgoznak a háttérben.

Egyelőre semmi sem biztos, de a szervezők már dolgoznak a következő Love Parade-on.

Csereklei Zoltán

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.