Félmillió köbméternyi vizet enged be a Tiszából a Bereg csatornáiba a Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság a WWF Magyarországgal együttműködve.
A természetvédő szervezet szorgalmazza, hogy a Tisza hazai vízgyűjtő területén a vízmegtartó gazdálkodás és tájhasználat terjedjen. Erre azért van szükség, mert a klímaváltozás nyomán a folyók vízkészlete és a talajvizek szintje is csökken. A folyamat különösen az Alföldet érinti hátrányosan, ez megmutatkozott 2022-ben is. Az elképzelés szerint minél több vizet próbálnak elraktározni a talajban, hullámtereken, csatornákban, víztározókban, felkészülve a nyári szárazságra.
A WWF programjának mintaterülete a Bereg, amely eleve alkalmas arra, hogy jelentős mennyiségű vizet fogadjon be. Most a vízügyi igazgatóság február 13-án és 14-én a Tiszán levonuló árhullám vizének egy részét beengedte a tározó csatornáiba, mintegy hét kilométeren.
„Arra számítunk, hogy a vízbeeresztés javítja a csatornák közelében elhelyezkedő élőhelyek állapotát, illetve kedvező hatása lehet a gazdálkodásra is. A próbaüzem egyik célja, hogy a jövőben minél rendszeresebben kerülhessen sor ilyen vízkieresztésre a Tiszából, és ezzel ellensúlyozni lehessen a beregi táj szárazodását” – mondta a programról Kajner Péter, a WWF Magyarország Élő Folyók programjának szakértője.
A szervezet helyi gazdákkal egyeztet arról, hogyan lehetne minél nagyobb területen megtartani a vizet, ehhez támogatást is igénybe lehet venni.
A címlapkép Kajner Péter fotója