A FŐKERT Nonprofit Zrt. egy környezetbarát, új módszert tesztel a burkolatból kinőtt gyomok eltávolítására – írja Facebook-oldalán Karácsony Gergely főpolgármester.
Karácsony azt írta, hogy ha sikeres lesz a teszt, akkor ezzel fogják kiváltani a Budapesten is használt glifozát nevű vegyszert.
Ez utóbbival kapcsolatban hamarosan jogszabályi tiltás lép érvénybe Európa-szerte, de eddig széles körben alkalmazták a főváros zöldfelületein is, ugyanakkor a méhekre gyakorolt negatív hatását több tanulmány is kimutatta.
Karácsony Bardóczi Sándorra, a főváros főtájépítészére hivatkozva azt írja, hogy van egy angol módszer, ami "forró vízzel főzi meg a burkolatból kinőtt növényt, lehatol a lágyszárúak gyökérzónájáig, sterilizálja a magvakat, elpusztítja az avarban megbúvó kártevők lárváit. Hogy ez a forró víz hatékony legyen, ezért növényi olaj, szőlőcukor és keményítő, valamint víz keverékéből habosítják a 95 fokos gőzt, amely az így szigetelt védőburok alatt 2 mp helyett 18 mp-ig marad ennyire forró, s már képes megfőzni a szöveteket".
Hozzáteszi, a habosított keverék a minősítése szerint biokertészetekben is használható, és azonos árban van, mint a glifozátos keverék. A hab 10 perc alatt eltűnik, az alkotóelemei talajban tápanyaggá alakulnak, a megfőzött növény viszont 3 nap alatt összeroskad és atomjaira hullik szét.
Első körben a Városháza I. udvarának macskakövei között kinőtt gyomokon próbálja ki a Főkert a módszert.