Magyarország, 2017: nyugodtan folyhat az irgalmatlan sok szar a Dunába, ha fizet érte a szennyvíztelep

  • Magyar Krisztián
  • 2017. október 5.

Lokál

A bírság pedig ott landol, ahol eddig nem tettek túl sokat azért, hogy megszűnjön a szennyezés. Holott az állam már egyszer nyert 22,4 milliárd forintot a helyzet megoldására.

A Dél-pesti Szennyvíztisztító Telep területén is áthaladó Népjóléti-árkon keresztül már hosszú évek óta ömlik a tisztítatlan szennyvíz a Ráckevei (Soroksári)-Dunába. Az árok és a Duna-ág találkozásánál, a meder mentén használt tamponok, tisztasági betétek, vécépapír, alsónadrág, rongyok, óvszerek láthatók. Ezek akkor „érkeznek”, amikor a környező kerületekben lehulló eső miatt megnövekedett szenny- és esővizet nem tudja befogadni a szennyvíztelep, ahová nagyjából 300 ezer budapesti lakos szennyvize folyik be, naponta nagyjából 60 ezer köbméter. Ha a csapadék miatt ez a mennyiség jelentősen megnövekszik, és napi 80 ezer köbméter fölé emelkedik, akkor a pluszmennyiséget a szennyvíztisztító kénytelen tisztítás nélkül a Duna-ágba terelni. Ha nem ezt tenné, akkor veszélyeztetné az egyébként modern eljárásokat alkalmazó telep működését.

A problémára a közelmúltban Baranyi Krisztina többször is felhívta a figyelmet. Az Együtt ferencvárosi önkormányzati képviselője helyszíni videókkal, fotókkal és saját mérésekkel próbálta bizonyítani azt, amivel egyébként – mint kiderült – a szennyvíztelep, a főváros, a Belügyminisztérium és a hatóságok is tisztában vannak.

Baranyi Krisztina a Népjóléti-árok befolyójánál

Baranyi Krisztina a Népjóléti-árok befolyójánál

Fotó: Sióréti Gábor

A csütörtökön az újságárusokhoz került Magyar Narancsban részletesen bemutatjuk, miként is történhet meg 2017-ben, hogy a hatóságok és az állam tudtával szennyeződik egy kiemelt természetmegőrzési, Natura 2000-es terület. Sajnos, a válasz röviden az, hogy egészen egyszerűen: a szennyvíztelep mindezt megteheti, csak ki kell fizetnie azt a bírságot, amelyet a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság ezért kiszab. Ez a 2016-ban regisztrált szabálytalanságokra vonatkozóan 107,1 millió forint volt, ebből a pénzből majdnem 75 millió forint ment a Belügyminisztérium fennhatósága alatt álló Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, és valamivel több mint 32 millió a Fővárosi Önkormányzat számlájára. És ennyivel – egyelőre – el van intézve a dolog, mindenki széttárja a kezét, hogy jelenleg erre képes a telep, így a tisztítatlan szennyvíz már egy kisebb eső után is mehet a Ráckevei (Soroksári)-Dunába úgy, hogy a szennyezés utáni bírság oda vándorol, ahol már évek óta gondoskodni kellett volna az áldatlan állapotok kezeléséről.

false

 

Fotó: Sióréti Gábor

A Duna-ág ügye – a koszos víz, a túlzottan iszapos meder, a szennyvízelvezetés – egyébként több évtizedes probléma, de mára már meg lehetett volna oldani, ha a magyar állam el tudja költeni azt a 22,4 milliárd forintot, amelyet az Európai Uniótól kapott a helyzet rendezésére, de az előző uniós ciklusban elnyert pénzből összesen 8 milliárd forintot sem sikerült lehívni.

További részletek arról, hogy az Európai Bizottságnak milyen aggályai voltak a nagy projekttel, és hogy a Belügyminisztérium szerint miért a főváros tehet az egészről, a csütörtökön megjelent Magyar Narancsban olvashatnak.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”