Lehetne szebb? – Gigászok harca az Országházért

Lokál

Bár korabeli tendermutyikról nem emlékezik meg a történelem, a nemzet főterének – leánykori nevén: Kossuth tér – átadása kapcsán megnéztük, milyen pályaművekből választottak anno. Pályáztatás és sokszori tervmódosítások jellemezték az Országház megépítését.

Az Országház megépítéséről 1880-ban az Országgyűlés törvényt adott ki – ez volt abban az évben az LVIII. –, minek alapján 1881-ben hirdettek tervpályázatot, amire a kor legjobb építészei adták be munkájukat. A pályázat 1883. február 1-jén járt le, 19 tervsorozat érkezett be a miniszterelnökség segédhivatalába – plusz egy késve –, amelyek díjazásáról 1883. április 22-én döntött az „állandó országház építése érdekében működő országos bizottság”.

Egyetlen pályamunkát sem ítéltek változtatás nélkül elfogadhatónak, így a kitűzött ötezer forintos díjakat a „viszonylag legjobbaknak ítélték”: Steindl Imre Alkotmány I., Hauszmann Alajos Patres conscripti, Schikedanz Albert és Freund Vilmos Alkotmány II. és Otto Wagner Scti Stephani regis jeligéjű tervei arattak sikert.

Hauszmann Alajos Patres conscripti jeligéjű munkája neobarokk és neoklasszicista stílusú épületet vizionált. A pályázati kiírás alternatív területkijelölést tartalmazott, Hauszmann – aki többek között a New York-palotát és a Néprajzi Múzeumot tervezte – a többi építésszel ellentétben nem a Duna-partra, hanem egy belső telekre álmodta meg az épületet.

false

Schikedanz Albert és Freund Vilmos Alkotmány II. elnevezésű projektje az antik építészeten alapul.

false

A Scti Stephani regis nevű neoreneszánsz jellegű pályázat Otto Wagner mellett Bernt Rezső és Kallina Mór nevéhez fűződik, ez volt az a pályamű, amely források szerint leginkább elnyerte a bírálók tetszését, az architektúra szépségét emelték ki. Viszont kifogásolták az alapelrendezést, elsősorban az üléstermek egymástól való nagy távolságát, mert azt a tervek szerint a hosszan elnyúló épület két végébe helyezték.

false

A díjak odaítélése után az országos bizottság döntött a tervek megvételéről, a díjazottakon kívül még kettőt vásároltak meg: Förster Emil Magyarország nem volt, hanem lesz és Ferdinand Fellner és Hermann Helmer Moriamur pro rege nostro jeligéjű terveit. Fellner és Helmer a színházépítésben szereztek nagy tapasztalatot – övék volt Közép-Európa legnagyobb színházépítő cége, ők tervezték Magyarországon a Vígszínházat, a Budapesti Operettszínházat, a kecskeméti Katona József Színházat, valamint a Szegedi Nemzeti Színházat –, ez meglátszott Országház-tervükön is: a rajzokon a közös csarnok előtti folyosóhoz vezető, kétszer kétkarú díszlépcső, a nappali világítást nélkülöző folyosók és zárt épületmag szerepeltek.

false

Végül az országos bizottság 1883. május 27-én megbízta Steindl Imrét az Alkotmány I. nevű terv végleges változatának elkészítésével. A Steindl által rajzolt neogót Országház alacsonyabb, nyomottabb volt a mai épületnél, stílusválasztása pedig megegyezett a korszak legtekintélyesebb politikusának – az építészeti és városfejlesztési kérdések iránt érdeklődő, az országos bizottság munkájában aktívan részt vevő –, Andrássy Gyulának az ízlésével.

A tervmódosítások legfontosabb eleme az épület arányainak megváltoztatása volt: a hosszúság csökkentése, a magasság növelése, valamint rakparton való elhelyezése.

false

Az álladó Országház építési terveinek jóváhagyásáról és az építés végrehajtásáról 1884-ben döntöttek – az uralkodó május 22-én szentesítette a törvényt.

1884 nyarán alakult meg az Országház Építési Végrehajtó Bizottsága, de a terv sokszori módosítása után csak 1888 májusára jutottak el a végleges változat elfogadásához. Az Országház végül 1904-re készült el.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.