Lehetne szebb? – Gigászok harca az Országházért

Lokál

Bár korabeli tendermutyikról nem emlékezik meg a történelem, a nemzet főterének – leánykori nevén: Kossuth tér – átadása kapcsán megnéztük, milyen pályaművekből választottak anno. Pályáztatás és sokszori tervmódosítások jellemezték az Országház megépítését.

Az Országház megépítéséről 1880-ban az Országgyűlés törvényt adott ki – ez volt abban az évben az LVIII. –, minek alapján 1881-ben hirdettek tervpályázatot, amire a kor legjobb építészei adták be munkájukat. A pályázat 1883. február 1-jén járt le, 19 tervsorozat érkezett be a miniszterelnökség segédhivatalába – plusz egy késve –, amelyek díjazásáról 1883. április 22-én döntött az „állandó országház építése érdekében működő országos bizottság”.

Egyetlen pályamunkát sem ítéltek változtatás nélkül elfogadhatónak, így a kitűzött ötezer forintos díjakat a „viszonylag legjobbaknak ítélték”: Steindl Imre Alkotmány I., Hauszmann Alajos Patres conscripti, Schikedanz Albert és Freund Vilmos Alkotmány II. és Otto Wagner Scti Stephani regis jeligéjű tervei arattak sikert.

Hauszmann Alajos Patres conscripti jeligéjű munkája neobarokk és neoklasszicista stílusú épületet vizionált. A pályázati kiírás alternatív területkijelölést tartalmazott, Hauszmann – aki többek között a New York-palotát és a Néprajzi Múzeumot tervezte – a többi építésszel ellentétben nem a Duna-partra, hanem egy belső telekre álmodta meg az épületet.

false

Schikedanz Albert és Freund Vilmos Alkotmány II. elnevezésű projektje az antik építészeten alapul.

false

A Scti Stephani regis nevű neoreneszánsz jellegű pályázat Otto Wagner mellett Bernt Rezső és Kallina Mór nevéhez fűződik, ez volt az a pályamű, amely források szerint leginkább elnyerte a bírálók tetszését, az architektúra szépségét emelték ki. Viszont kifogásolták az alapelrendezést, elsősorban az üléstermek egymástól való nagy távolságát, mert azt a tervek szerint a hosszan elnyúló épület két végébe helyezték.

false

A díjak odaítélése után az országos bizottság döntött a tervek megvételéről, a díjazottakon kívül még kettőt vásároltak meg: Förster Emil Magyarország nem volt, hanem lesz és Ferdinand Fellner és Hermann Helmer Moriamur pro rege nostro jeligéjű terveit. Fellner és Helmer a színházépítésben szereztek nagy tapasztalatot – övék volt Közép-Európa legnagyobb színházépítő cége, ők tervezték Magyarországon a Vígszínházat, a Budapesti Operettszínházat, a kecskeméti Katona József Színházat, valamint a Szegedi Nemzeti Színházat –, ez meglátszott Országház-tervükön is: a rajzokon a közös csarnok előtti folyosóhoz vezető, kétszer kétkarú díszlépcső, a nappali világítást nélkülöző folyosók és zárt épületmag szerepeltek.

false

Végül az országos bizottság 1883. május 27-én megbízta Steindl Imrét az Alkotmány I. nevű terv végleges változatának elkészítésével. A Steindl által rajzolt neogót Országház alacsonyabb, nyomottabb volt a mai épületnél, stílusválasztása pedig megegyezett a korszak legtekintélyesebb politikusának – az építészeti és városfejlesztési kérdések iránt érdeklődő, az országos bizottság munkájában aktívan részt vevő –, Andrássy Gyulának az ízlésével.

A tervmódosítások legfontosabb eleme az épület arányainak megváltoztatása volt: a hosszúság csökkentése, a magasság növelése, valamint rakparton való elhelyezése.

false

Az álladó Országház építési terveinek jóváhagyásáról és az építés végrehajtásáról 1884-ben döntöttek – az uralkodó május 22-én szentesítette a törvényt.

1884 nyarán alakult meg az Országház Építési Végrehajtó Bizottsága, de a terv sokszori módosítása után csak 1888 májusára jutottak el a végleges változat elfogadásához. Az Országház végül 1904-re készült el.

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.