Dunai áruszállítás

Strandpapucsban hajózni

  • Zsigmond Gábor
  • 2013. november 10.

Lokál

A vízi áruszállítás elterjedése több ezer kamion levegőszennyezésétől menthetné meg az országot, de úgy tűnik, a hajósokon kívül senkinek sem fontos, hogy teljes kapacitással működjenek a dunai kikötők.

Az 1856-os párizsi békeszerződés óta a Dunán mindenkinek szabad hajóznia. Széchenyi Ödön gróf 1867-ben a pesti rakpartról egyenesen Párizsba ment Hableány nevű hajójával, hogy ezzel igazolja a Duna-Rajna-Majna (DRM)-útvonal életképességét, ám nagyralátó ideája csak 1992-ben vált valósággá, miután átadták a DRM-csatornát. Akkor viszont jócskán megbolygatta a dunai hajózást: míg Magyarország korábban fontos szerepet játszott a folyó szabályozásában, 1992 után a nyugati társaságok szó szerint lemosták az időközben a nyugodt szocialista légkörbe és a kölcsönös gazdasági segítségnyújtásba belekényelmesedett Mahartot.

Kicsik és még kisebbek

A mai, alig néhány fős magyar cégek főleg a szolgáltatás minőségére koncentrálva próbálnak életben maradni. Bencsik Attila, az egyik magyar cég alapítója így mondja: "egy tapasztalt kapitány és megbízható legénysége a túlélést jelentheti a kicsiknek".

A magyar lobogó alatt közlekedő, nemrég Duisburgban felújított és átalakított, 2400 lóerős, majd' 95 méter hosszú Melanie-H motoroson négyes kötelékben (a hajó három bárkát visz magával), napi 14 órás műszakban mindössze hat emberre van szükség, de egy 85 méternél kisebb hajóra két ember is elég. 'k 1100-1200 tonna rakományt tudnak vinni.

A dunai teherhajókon havi 1000-5000 eurót lehet keresni, ami persze függ a beosztástól, a hajótól és a cégtől is. "Hosszú hetekig kell együtt dolgozni és élni - mondja Oroszi Gábor, az Euro-Tankhajó egyik kapitánya, aki egy évben hat-nyolc hónapot tölt a hajóján, és kapitányként az is a feladata, hogy tartsa a kapcsolatot az anyacéggel, intézze a rakomány ügyeit. - Legfeljebb egy-két napot állunk, két kikötő között folyamatos a menet. Hatóránként váltjuk egymást, berakás, kirakás... Néha sorba kell állni a rakodáshoz" - teszi hozzá. Oroszi mellett csupán egy ember dolgozik, akivel hatóránként váltanak kormányt. "' a vezetés mellett elvégzi a kapitány által rárótt feladatokat" - mondja Oroszi, utalva arra, hogy a hajón a kapitány az első. Ha csak néhány fős a legénység, akkor is. "Balhé esetén a mai napig joga van elzárni a rendbontókat, úgyhogy talán nem véletlen, hogy sokszor a csapatot is ő válogatja meg" - jegyzi meg Bencsik Attila, de mindjárt hozzá is teszi, hogy ma már sokkal kényelmesebb körülmények vannak a hajón, és nem csak a szerényebb létszám miatt. A hosszú összezártságból fakadó konfliktushelyzeteken enyhít, hogy a mostani hajókon viszonylag tágas lakrészek, jól felszerelt konyhák és közösségi terek vannak - régen a legénység tagjai hárman-négyen is össze voltak zárva egy kabinban. Ráadásul a hajós magával viheti a biciklijét, sőt az autóját is, ami jól jöhet egy gyors bevásárláshoz. Másra nem, ugyanis ma már szó sincs a nyugati kikötőkben eltöltött többhetes városnézésekről.

Kikötőről kikötőre

Magyarországon Győrnél, Budapesten, Dunaújvárosban, Baján és Mohácson kötnek ki jelentősebb áruszállító hajók. A több mint harminc éve hajózó Oroszi szerint "a magyar kikötők a többi dunai állam kikötőivel összehasonlítva átlagos technikai felszereltséggel rendelkeznek, és a Genfben 2000-ben elfogadott ADN-szabályzatnak, az ún. veszélyes áruk nemzetközi belvízi szállításáról szóló európai megállapodásnak teljesen megfelelnek", ami egyáltalán nem elhanyagolható például az olyan, nemzetközi olajszállításokat biztosító tankhajók számára, amilyennek Oroszi is kapitánya. Ennek ellenére a magyar kikötők kihasználtsága nem mondható ideálisnak. A pár éve korszerű iparvágányokkal is felszerelt Győr-Gönyű kong az ürességtől. Legfeljebb a korábbi fejlesztéseket lehetővé tevő uniós pénzek visszafizetéséről lehet hallani évek óta: közel 1,3 millió tonna árut lehetne itt kezelni évente, s egyelőre jó, ha 0,3 összejön.

A komáromi és az almásfüzitői olajkikötő szintén látott szebb napokat. Miként délen a bajai is, ahol - mi mástól? - "a távol-keleti fellendüléstől" várják a csodát. Jelenleg Mohács is a "futottak még" kategóriába tartozik, de most, hogy Horvátország tagja lett az Európai Uniónak, közös horvát-magyar vízi járőrszolgálat és ellenőrzés lesz itt, sőt a kikötő fejlesztésére is mintegy százmillió forintot nyert a város. (Igaz, ezt csak a tanulmányok elkészítésére szánják.)

Jelenleg, a vidéki kikötők közül egyedül a dunaújvárosi forgalma tekinthető számottevőnek, ami nem véletlen. Az 1970-es évek elején, amikor már több mint egymillió tonna acél volt a Dunai Vasmű teljesítménye, szinte a teljes ércszükséglet uszályokon érkezett. Manapság 3,2 millió tonnás ki-be rakodási kapacitásának nagyjából a felét sikerül kihasználni, és már nemcsak a vas- és acélgyártáshoz szükséges szenet vagy ércet hoznak a hajók, hanem gabonát vagy műtrágyát, sőt a kecskeméti Mercedes-gyár préseit is itt rakták ki. S ki tudja, mi történik a Dunaferr átalakulása után?

A dunai áruforgalom legfontosabb terepének tartott Csepeli Szabadkikötőben sincs nagyobb forgalom a dunaújvárosinál. Noha egyszerre 18 hajó tud kikötni, rakodni, és a területen 25 kilométernyi vasúti pálya és hetvenezer konténer segíti az áruk mozgatását, a teljesítmény itt sem több évi egymillió tonnánál. Pedig a szabadkikötőt 1934-től az 1960-as évek végéig tengeri kikötőnek is használták, ide érkeztek a Dunán és tengeren is úszóképes magyar folyam-tengerjáró hajók. Ma már szó sincs erről, noha földrajzilag ideális helyen, nagyjából a Rajna-Majna-Duna-csatorna közepén, Rotterdamtól 1820, a Duna-delta kikötőitől kb. 1640 kilométerre fekszik, és még most is rendszeresen indulnak tehervonatok innen az adriai Koperbe vagy az Északi-tenger melletti Brémába. Noha lenne kapacitás, jelentősebb fejlesztésre nem számíthatnak az itt működő vállalkozások. A készülő Nemzeti Hajózási Stratégia vitaanyaga szerint "a Csepeli Szabadkikötő - az áruforgalom áttelepítésével egyidejűleg - átalakítható egy minden igényt kielégítő nemzetközi személyhajó-kikötővé".

Ez nagyjából azt jelenti, hogy le szeretnék húzni a rolót, és újat építeni helyette Duna-menti Intermodális Logisztikai Központ néven Nagytétény és Érd közelébe. Ez persze még csak vitaanyag, ám az biztos, hogy ha e szuperberuházás elkezdődik, értelmét veszti az elmúlt években történt - hazai és uniós forrásokból eredő - tízmilliárd forintnyi műszaki fejlesztés a csepeli kikötőben.

Nem lesz itt semmi

A hajózásban évszázados hagyomány, hogy aki először lép a fedélzetre, csak hajósinas lehet, hiszen a matróz - a közvélekedéssel ellentétben - képesített személyzetnek számít. Becslések szerint úgy négyezren lehetnek Magyarországon, akik hivatásos hajós képesítéssel rendelkeznek, de a munkalehetőségek igen szerények - a üzemanyaggal vagy a hajók karbantartásával, javításával csak ideig-óráig lehet spórolni, így marad a létszámcsökkentés. Úgy tudjuk, hogy az egyik nagy cégnél hamarosan meg is válnak a magyar személyzet jelentős részétől, a helyüket olcsóbb ukrán és román munkaerővel pótolják. Nem csoda, hogy a magyar teherhajósok közül sokan külföldön próbálnak szerencsét vagy a kiszámíthatóbb személyhajózást választják.

"A magyar hajósok teljesen átálltak a piaci viszonyokra, de arra nem számítottak, hogy aközlekedéspolitika teljességgel kihátrál mögülük. A mindennapok a spórolásról, a fejlesztések hiányáról, nyomott fuvarpiacról és elképesztően magas üzemanyagköltségekről szólnak" - mondja keserűen Szalma Botond, a Magyar Hajózási Országos Szövetség elnöke. - Úgy kell versenyben maradnunk, hogy a konkurencia lábán szöges futócipő, a miénken strandpapucs van. A holland, német és belga versenytársak húszéves hitelekkel és tényleges támogatásokkal rendelkeznek. A mi támogatásunk a hátba veregetés, ezenkívül egyedül a szakma szeretete és a felelősségtudat marad."

Uszály, bárka,tolóhajó

Az uszályok gépi meghajtás nélküli, kötélen vontatott egységek, míg a bárkák lakótér nélküli, általában egyetlen nagy raktérrel rendelkező hajók, amelyek az 1960-as évektől vették át az uszályok szerepét. Mivel a bárka nem önjáró, kell mögé egy motoros tolóhajó is, a meghajtó gépezet mellett itt kap helyet a hajókötelék személyzete is. Egy hat bárkából és egy tolóhajóból álló hetes hajókötelék több mint ötszáz kamionnyi árut tud szállítani.

Figyelmébe ajánljuk

Több száz millió forintba került Vácnak az árvízi védekezés, pedig volt lehetősége, hogy mobilgátat építsen

Az előző, fideszes városvezetés ideje alatt elindult a mobilgátfejlesztés, 2,2 milliárd forintos támogatási szerződést kötöttek a kormánnyal, de végül a projekt meghiúsult, ráadásul több mint 70 millió forintot vissza is kellett fizetni. Szeptemberben óriási erőfeszítések és nem kevés pénz árán sikerült csak a védekezést megoldani.