Az országos tendenciához hasonlóan a Mátrában is gyarapszik az uhu (Bubo bubo) állománya. A most véget ért tavaszi monitorozás eredményeképp 12 aktív territóriumot sikerült felfedezni a hegységben, ami rekord – adta hírül a Bükki Nemzeti Park Igazgatósága.
Ez a legnagyobb hazai bagoly, 60-75 centiméter magas, szárnyfesztávolsága 160-188 centiméter. Éjjeli ragadozó, madarakat – a récenagyságig – zsákmányol, és kisebb emlősöket, a leggyakrabban vándorpatkányt. Működő vagy már felhagyott kőbányákban, sziklafalakon, esetleg más ragadozó madarak, fekete gólyák elhagyott fészkében költ. Fészekalja 1-4 fióka. Védi, huhogással jelzi a területét, és az idősebb párok hűségesek is ahhoz a helyhez, ahol fészkelnek.
Néhány évtizeddel ezelőtt annyira lecsökkent az uhuk száma, hogy csak néhány párt tartottak számon. 2015-17 táján, amikor összesítették az országos adatokat, 76-86 párra becsülték az állomány nagyságát.
A nemzeti park minden évben számolja az uhukat. Ezek a baglyok a Mátrában főként sziklafalakon fészkelnek. A park közleménye szerint hiába olyan nagyok, nehéz észrevenni a kotló madarakat, mert „rendkívül jó rejtőszínük van, illetve a költőüregből gyakran csak a fejük búbja látszódik ki”.
Az idei felmérésben is segített a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület.
A címlapkép Molnár Márton természetvédelmi őr felvétele