Továbbmenet sincs – A Vidám Park alkonya

Lokál

Szeptemberben végleg bezár a budapesti Vidám Park. Megnéztük, mitől búcsúzunk. Törpék, csernobili fémtestvér és favázas ritkaság – videóval!

Gondolták volna, hogy kezdetben a föld alatt lovak, de még gyerekek is hajtották a százéves körhintát – annyi különbséggel, hogy utóbbiak viszonzásul felülhettek rá? Tudták, hogy 1938-ban nemzetközi törpekongresszust tartottak itt, hogy jogosultak legyenek kedvezményes belépőkre? Sejtették volna, hogy az óriáskerék testvére Csernobilban található (fotóját lásd videónk legvégén!), amely viszont sohase forgott: az ottani vidámpark épp akkortájt nyílt volna meg, amikor (1986 áprilisában) megtörtént az atomkatasztrófa.

A Vidám Park az 1953-as nyitása utáni években volt a csúcson 2 millió látogatóval; a múlt évben viszont már csak 2-300 ezren jöttek el ide, s míg a nyolcvanas években egyszerre négy szerelvény is futott a hullámvasúton, ma már egy is bőven megteszi.

A Vidám Park 1967 óta önfenntartó – ez a 2008-as válságig maradt így. Utolsó évére már a látogatók elmaradása miatt csak a tulajdonos, vagyis a Fővárosi Önkormányzat több tízmilliós támogatásával tudott életben maradni. Ez is csak a működésre volt elég: játékbeszerzésre nem futja, mert a potenciálisan nagy érdeklődést kiváltó, újabb masinák 10-100 millió forintba kerülnének. Szeptember végén pedig, most már biztos, lehúzzák a rolót. A főváros már tavaly ősszel bezárta volna a Vidám Parkot, végül két nekifutásra se tette meg, inkább még egy évet engedélyezett a lélegeztetőn. Ami pedig egy új fővárosi vidámpark esélyeit illeti: számos értesülés röppent már fel róla, de ha lesz, minden bizonnyal magánvállalkozás csinálja.


A Vidám Parkban ősszel ötven dolgozónak szűnik meg a munkahelye. Területét a Fővárosi Állat- és Növénykert kebelezi be, amely új és új, több százmilliós uniós támogatású fejlesztéseket abszolvál, miközben a Vidám Park jó ideje csak vegetál: lepusztult, de legalább jó drága. A sikeres szomszéd manapság már a legendás villanyautó helyén építkezik.

A játékok sorsáról eddig annyit lehetett hallani, hogy a műemléki védettségűeket nem bántják: a körhinta, a hullámvasút, a barlangvasút a helyén maradhat, de az alvó óriás és a dodzsemház favázas tetőszerkezete is védettséget élvez. Az óriáskerék ellenben várhatóan hulladék vasként végzi be földi pályafutását.

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”