Kiderült egy okosporszívóról, hogy tökegyszerű kukkolásra használni

A seprő bezzeg nem kémkedett utánunk.

A csodálatos 21. századunkban minden eszközünk máshogy kémkedik utánunk. A Google többet tud rólunk, mint az anyánk; nem azt a képet látja, amit mutatni akarunk, hanem azt, ami az adatainkból, kereséseinkből, levelezésünkből összeáll. A héten mégis volt egy olyan kémkedős botrány, amire nem nagyon számított senki.

Egy kínai robotporszívóról, a költői nevű Dongguan Diqee 360-ról derült ki, hogy a tájékozódásra beépített kameráját megfigyelésre is át lehet állítani. A hibát a Positive Technologies két kutatója találta meg és tette közzé.

A kínai okosotthon-kiegészítőket gyártó Diqee eszközeiről eddig is lehetett tudni, hogy a kameráik megfigyelő üzemmódban is működtethetők. Az eszköz honlapján több kép teszi egyértelművé, hogy a kamera pluszfunkciókat lát el, legyen szó éjszakai megfigyelésről, a tolvajok lebuktatásáról vagy két női láb lefotózásáról. Utóbbi legalábbis furcsa, de a Diqee nem hagyta ki a lehetőséget, hogy egy ilyen fotót is megosszon.

A gyártó arra is gondolt, hogy nem mindenki vágyik állandó megfigyelésre. Az eszközhöz jár egy, a kamera elé pattintható fedő, ami egyszerűen letakarja a lencsét.

false

 

Fotó: Diqee

Újdonságértéke annak van, hogy nemcsak a tulajdonos nézhet át a kamerán, hanem egy szoftverhiba miatt lényegében mindenki. A sikeres támadáshoz csak a robot hálózati kártyájának fizikai címét kell megszerezni. Ez azonban nem bonyolult dolog, például a router biztosan tudja ezt az adatot.

És ezek az eszközök sem a biztonságukról híresek.

Amennyiben a fizikai cím megvan, úgy a támadó átveheti az uralmat a porszívó felett, és máris van egy 360 fokban látó kamerája, ami odagurul a lakásban, ahová küldi. A kutatók szerint gyanús, hogy a Diqee-termékek közül még több is érintett lehet. Ezt azonban még nem ellenőrizték. A gyanúra az ad okot, hogy az eszköz videós alrendszerében található a sebezhetőség, az ilyen modulok pedig jellemzően több termékben azonosak. A kutatók találtak egy másik, enyhébb sebezhetőséget is, amelynek a kihasználásához azonban hozzá kell férni a porszívó SD-kártyájához.

A hírre lehetne az a válasz, hogy az olcsóbb kínai eszköz helyett a magasabb kategóriába tartozó amerikai terméket kell megvásárolni. Tavaly nyáron azonban kiderült, hogy a robotporszívó-kategóriát megteremtő iRobotról, hogy éppen azt fontolgatják, hogy a készülékeik által gyűjtött lakásalaprajzokat megosztják bárkivel, aki hajlandó fizetni érte. A lehetőségre először a cég adatvédelmi nyilatkozatában figyeltek fel, de újságírói kérdésre a cég vezetője, Colin Angle is szívesen beszélt arról, hogy az iRobot porszívói által gyűjtött adatokat milyen módon lehet még értékesíteni. A forgatókönyv bekövetkeztét az is valószínűbbé tette, hogy a nyilatkozatra pozitívan reagált a tőzsde.

Nem minden robot annyira okos, hogy térképet készít a lakásról. Legalább ennyire hatékony megközelítés az is, ha véletlenszerű pályán indítjuk el az eszközt, és megvárjuk, amíg statisztikai alapon mindenhová eljut. Ha ez a stratégia, akkor kamera sem kell az eszközbe. Ha pedig nem is távirányítható a robot wifin vagy hanggal, akkor ezeket az elemeket is ki lehet hagyni. A végén egy egészen biztonságos eszközt kapunk, ami alig okosabb a seprőnél, de legalább kém sem lesz belőle.

És levonhatjuk a következtetést, hogy az a legbiztonságosabb okos eszköz, ami valójában ostoba.

false

 

Fotó: Eirik Newth CC-BY

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.