Pók? Robot? Növény? Igen, mind egyszerre
6d405c212f04e8ae42c27e8a440e51e9c59e0e33.jpg

Pók? Robot? Növény? Igen, mind egyszerre

A macskák, szokás szerint, megelőztek mindenkit. Alig mutatkozott be az első, a szobát találomra bejáró robotporszívó, már el is kezdtek megjelenni a porszívón utazó macskákat bemutató videók. Logikus ötlet volt tőlük. Ott az a mókásan mozgó jószág, miért is ne ülnének rá.

A macskák azonban egy kínai robotépítő miatt le vannak lépve. Időszerű, hogy eltűnjenek a történelem süllyesztőjében. Szun Tiencsi, a Vincross nevű cége által gyártott hatlábú, pókszerű robotot alakította át úgy, hogy a tetején egy cserepes virágot hordozzon.

A megoldás részletei egyelőre nem állnak rendelkezésünkre, de Tiencsi robotnövénye kimegy a napra, ha úgy tartja kedve, ha viszont túl erős a napsütés, akkor visszamászik az árnyékba. Ha megkocogtatjuk a robot páncélját, akkor hajlandó játszani velünk. Azt pedig, hogy a növényt locsolni kell, toporgással jelzi.

false

A fentiekben az a szép, hogy a szükséges alkatrészek többsége egy marék forintért beszerezhető. Kivétel a pókrobot, az nem terem minden bokorban. De a talajnedvességet mérő szenzort, fényérzékelőt, páratartalom-mérőt és a mindezek vezérléséhez egy egyszerű Arduino mikrokontrollert simán be lehet szerezni. A rendszer programozása sem igényli, hogy az ember öt évet eltöltsön a BME-n. Ha nem is egy tipikus tanulóprojekt, de három szenzor adatainak beolvasása és egy parancs kiadása iskolás számítástechnika-órai feladat.

Ezért nem is az a hír, hogy már lehet sétáló növényt csinálni. Bár két kezemet összetenném egy pókrobotba ültetett kövirózsáért. Még csak nem is az, hogy ezzel az okos otthonok tipikus eleme, a kis szivattyúval önmagát locsoló okos virágcserép koncepció teljesen átalakul. Az a hír, hogy egy jó ötlettel, a polcról levehető alkatrészekkel nagyon inspiráló projekteket lehet megvalósítani. Meg mernék esküdni, hogy a pók-robot-növény hibrid miatt több ember dönt úgy, hogy csak meg kellene nézni azt a programozást az informatika szakmai szervezeteinek kommünikéi miatt, amelyek a programozóhiányra panaszkodnak.

Komoly szépséghiba, hogy a Hexa nevű robot, amire a fenti projekt épül, 950 dollárba (több mint 260 ezer forint) kerül. De olcsóbb robotkitek is akadnak a piacon. Ha pedig a póklábakhoz nem ragaszkodunk, hanem beérjük négy kerékkel, akkor válogathatunk is az oktatási célú robotépítő kitek között.

Másvalaki problémája – kövesse a Magyar Narancs technológiai-társadalmi kérdésekkel foglalkozó blogját!

Másvalaki problémája – Magyar Narancs

Nem látod, pedig ott van, és téged is érint. A Magyar Narancs új, technológiai-társadalmi kérdésekkel foglalkozó blogja.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.