A Tolkien-család nem támogatja az íróról szóló életrajzi filmet

  • Szabó Ádám
  • 2019. április 24.

Mikrofilm

Korábban több megkeresést elutasítottak, ezúttal meg sem kérdezték őket.

Májusban mutatják be a mozikban a J.R.R. Tolkienről szóló önéletrajz filmet (magyarországi bemutatóról egyelőre nincs hír).

A címszereplőt Nicholas Hoult alakítja, a trailer alapján pedig a mozi inkább A Gyűrűk Ura írójának fiatalkori éveire és a Lily Collins alakította Edith Bratt-tal folytatott romantikus kapcsolatára koncentrál majd – de biztosak lehetünk benne, hogy Gyűrűk Ura-utalásokat is kapunk majd dögivel.

A sokak által várt film azonban a The Hollywood Reporter szerint

nem kapta meg az áment az író családjától.

Amint Tolkien örökösei közleményükben kijelentették, nem vettek részt a film elkészültében és nem is kérték ki a tanácsukat vagy véleményüket sem – épp ezért semmilyen módon nem támogatják a mozit. Korábban előfordult már, hogy felkeresték őket filmötletekkel, de ők egy ilyet sem hagytak jóvá – a hamarosan debütáló Tolkien is az engedélyük nélkül készült el.

Tolkienék még azelőtt hozták nyilvánosságra állásfoglalásukat, hogy látták volna a filmet
– így az elhatárolódás nem jelenti azt, hogy a biopic rosszul sikerült volna. Nem példa nélküli, hogy a hozzátartozók engedélye nélkül készül önéletrajzi film: a David Bowie-ról szóló Stardustban például nem hallhatunk Bowie-dalokat, az énekes fia ugyanis nem járult hozzá ehhez.

A Tolkien lesz az első Fox-film, amelyet azután mutatnak be, hogy a Disney bekebelezte a stúdiót. A mozi eredetileg a Fox Searchlight égisze alatt készült, mely a Fox díjnyertes mozijairól ismert stúdiója – a terjesztésért immár viszont az egeres óriáscég fog felelni.

Miki egér felfalta a rókát, és egy igazi szörnyet teremtett

Március 20-án nyélbe ütötték minden idők legnagyobb szórakoztatóipari bizniszét. A Disney 71,3 milliárd dollárért felvásárolta a 21st Century Fox filmes és televíziós részlegét. A tranzakció értéke körülbelül a magyar GDP felének felel meg. Az így létrejött gigacég a mozibevételek akár 40 százalékát is megkaparinthatja.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.