Az év első botrányfilmjében liberális elit vadászik a konzervatívokra

  • Szabó Ádám
  • 2020. február 17.

Mikrofilm

"Az év legvitatottabb filmje, amit még senki sem látott" - hirdeti a mozi.

Tavaly nyáron a texasi El Pasóban, majd órákkal később az Ohio állambeli Daytonában történt fegyveres támadás az Egyesült Államokban. A mészárlást követő napokban Trump elnök és a konzervatív média figyelme egy bemutatás előtt álló szatirikus thrillerre fókuszált: a The Hunt című moziban egy liberális elithez tartozó csoport sport gyanánt vadászik konzervatívokra.

A Fox News annyi műsoridőt áldozott a mozira, amennyit vásárolni sem lehetne, Trump pedig a Twitteren háborgott, többek között igazi rasszistának bélyegezve a gazdag liberálisokat. A botrány hatására az Universal végül elnapolta az eredetileg 2019 szeptemberére tervezett bemutatót – most azonban úgy gondolták, elég idő telt el, így március 13-án Amerikában mégis bemutatják a filmet.

Jelenet a filmből

Jelenet a filmből

 

A The Hunt Richard Connell 1924-es The Most Dangerous Game című könyvének adaptációja. A regényben egy nagymenő amerikai vadász pottyan a vízre jachtjáról, majd egy karibi szigetre úszik, ahol azonban egy orosz arisztokrata uralkodik – aki unja már az állatokra lövöldözést ezért

úgy dönt, levadássza az amerikait.

Ezt a sztorit aktualizálta napjaink egyik legmenőbb televíziós alkotója, Damon Lindelof, aki A hátrahagyottak után legutóbb a Watchmen sorozatverziójával nyűgözte le a nézőket. A The Hunt szereplőgárdájában olyan nevek tűnnek fel, mint a kétszeres Oscar-díjas Hilary Swank, Betty Gilpin vagy Emma Roberts.

A film sztorija szerint szélsőséges jobboldali nézeteket valló embereket rabolnak el, hogy unatkozó, gazdag liberálisok állatokként vadászhassák le őket. Mindez persze a tavalyi lövöldözős tragédia nélkül is felháborította Trumpot és a konzervatívokat Amerikában. A Vulture külön cikkben járt utána, van-e alapja a háborgásoknak: egyértelmű választ ugyan nem adott, de bebizonyította, hogy a film valóban szánalmas szerencsétleneknek nevezi a jobboldali áldozatokat.

Miközben a film mögött álló stúdiók reménykednek, hogy a botrány hatására emberek tömegei tódulnak majd a moziba, az alkotók nyilatkozataikban igyekszenek elvenni a mozi élét. Lindelof szerint téved a média, amikor ellentmondásos filmnek igyekszik beállítani a The Hunt-ot: "(...) ez nem egy veszélyes film. Ez nem egy provokatív film. Ez nem egy megosztó film" – nyilatkozta. Ez persze nem tartotta vissza a marketingeseket, hogy egy disznófejjel, "Az év legvitatottabb filmje, amit még senki sem látott" felirattal hirdesse a mozit.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.